Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...
 
   Chceš-li zanechat vzkaz, pošli webmail.  Hlavní strana 


      Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 
Poznámky v žákovské (1. část)                            2.3.09

Nyní o dětech trochu jinak, legrace není nikdy dost (doplněné a sjednocené hlášky kolující na internetu).

Žádná úcta k autoritám
 
- Žák o hodině žvýká žvýkačku, já mu ale jen povolil sníst chléb.
- Neustále se baví a odmítá mi říct o čem.
- Neměl žákovskou knížku a odmítl mi ji dát.
- Když jsem vašeho syna vyvolala k tabuli, opáčil mi: „Piš pět, svačím!“
- Vešel jsem do třídy a on se mi nepostavil.
- Dává pozor, jestli dávám pozor, a když si myslí, že nedávám pozor,
  tak nedává pozor.
- Směje se mi za zády do očí.
- Když jsem odstartoval přespolní běh, utekl domů.
- Nesdělil své jméno s tím, že je tu inkognito.
- Kdykoliv je vyvolán, kouká na mě jako na idiota a ptá se,
  jestli to myslím vážně.
- Bez dovolení padá ze židle.
- Vyvolán prohlásil, že nebude odpovídat bez advokáta.
- Pravidelně chodí na hodiny nepřipravený, vždy je ale připravený, co řekne.
- Nerespektuje pokyny dozoru o přestávce, na napomenutí reaguje:
  „Můžu se na to vy....!“
- Váš syn mi dnes začal tykat, skákal mi do výkladu a chtěl vidět můj diplom.
- O hodině neustále vykládá - vyloženě mne provokuje.
- Zařval: „Nálet na blby!” a pustil mi na nohu kovadlinu.
- Dívá se na mě skrz zelené průsvitné pravítko a směje se mi, že jsem zelená.
- Hodil mokrou houbu po učitelce a ta po dopadu na zem udělala loužičku.
- Plival na schodišti na níže postaveného učitele vyššího ročníku,
  čímž snížil jeho vážnost.

Vědomostní
 
- Vědomosti vaší dcery se rovnají nule. Pro postup do vyššího ročníku je třeba,
  aby je minimálně zdvojnásobila.
- Město Brandýs nad Labem hledá na břehu Vltavy.
- Pepíček přinesl domů v žákovské knížce: „Dejte svému synovi dvacet korun na
  Čečensko.” Otec odepsal: „Kluk zlobí, nikam nepojede!”
- Neví, co se čemu rovná a nedokáže se s tím vyrovnat.

Škola není holubník
 
- Pravidelně chodí do školy nepravidelně.
- Na hodinu fyziky přišel o 45 minut později.
- Simuloval zvonění školního zvonku budíkem, a když se mu na to přišlo,
  ještě tvrdil, že ho o to školník požádal.
- Spal při hodině tak tvrdě, že ho neprobudil ani příchod pana ředitele,
  který strašně dupe a funí.

Všem se holt nezavděčíš
 
- Maže tabuli příliš mokrou houbou.
- Při mé hodině se snažil být hodný. Až moc.
- Svým zpěvem úmyslně ruší zpěv.
- Pořád se hlásí.
- Nechá se od spolužáků osahávat a nehlásí to učiteli.
- Při písemce vnucuje spolužačce nápovědu.
- Při zkoušení počmáral celou tabuli.
- Posmívá se Arnoštovi, že má malé svaly.
- Napovídá nepovoleným způsobem.
- Snažil se opravit diktát z češtiny šroubovákem!

Poetické
 
- Plive kuličky z železné trubičky.
- Na zem plival. Josef Dibal.
- Močí do výše očí.
- Když zrovna nedrbe se spolužačkami, neustále se drbe.
- Pravidelně chodí do školy nepravidelně.
- Vyhodil spolužákovu tužku z okna se slovy: „Pokud tě má ráda, vrátí se.”




Bude v Čechách Muzeum kosmonautiky?           23.2.09
Aneb Češi v kosmu                                         

Poslední roky se stává módní i v naší zemi slavit svátek Svatého Valentýna. Trochu symbolicky letos na tento svátek podnikla parta nadšenců, které spojuje láska ke kosmonautice, první „kosmo-muzejní“ schůzku.

Smyslem setkání bylo jednak se vzájemně poznat a ujasnit si, jak reálný je plán vybudovat v Čechách expozici či muzeum české kosmonautiky.  Ačkoliv se nepočítalo s velkou účastí, nakonec se nás sešlo dvanáct (+2 děti).  Že nejde jen o bláhové sny, by mohla dokázat jména dvou pánů, s českou kosmonautikou pevně spojená: Milan Halousek a Tomáš Přibyl. V restauraci Plzeňka v Pardubicích jsme poseděli čtyři hodiny, nápadů a názorů za tu dobu bylo slyšet opravdu hodně. Nechme se tedy překvapit, co konkrétního se „kosmomuze- jníkům“ nakonec povede realizovat a ohlédněme se spolu za tím, jak velkou díru do kosmu jsme my, Češi, zatím udělali.

Píše se rok 1957 a Sovětský svaz dobývá kosmos vypuštěním první vesmírné družice Sputnik (překlad slova sputnik zní „družice“) a vzápětí  navštíví kosmický prostor  první živý tvor, pes Lajka. O čtyři roky později letí do vesmíru první člověk, Jurij Gagarin. Dalšího obrovského úspěchu v pronikání člověka do kosmu pak v letech 1969 - 1972 dosáhla Amerika, která na Měsíc a zpět úspěšně dopravila postupně celkem 12 kosmonautů.

Náš první a zatím jediný kosmonaut (nepočítáme-li náhradního člena posádky Oldřicha Pelčáka, který se do kosmu nikdy nepodíval) dobyl kosmos v roce 1978 a tehdejší Československo se tak stalo třetí zemí, která vyslala svého člověka do vesmíru. Samozřejmě že v našem případě nešlo o let vlastní raketou, ale na sovětské lodi Sojuz 28. Tím však naše spojení s kosmonautikou nezačalo a rozhodně ani neskončilo.

České přístroje byste našli prakticky na všech družicích programu Interkosmos (2). V rámci tohoto programu byla v roce 1978 vypuštěna i první samostatná česká družice Magion 1. Magion 1 měl ještě čtyři následovníky. Poslední z nich, Magion 5, byl do vesmíru  vynesen raketou Molnija v roce 1996 a na oběžné dráze se, teď  už „mlčky“, pohybuje dodnes.

MACEK je český přístroj, MikroAkCElerometr K, který poprvé letěl do vesmíru v sovětské družici Resurs 1F v roce 1992. O čtyři roky později již letěla jeho další verze na palubě raketoplánu Atlantis spolu s podobnými přístroji americké konstrukce. Výsledky všech přístrojů byly srovnatelné. Nedávná minulost je pak projekt MIMOSA. V něm byl český mikroakcelerometr hlavní vědeckou aparaturou - bohužel, tento projekt zcela selhal.

V současnosti se Česko podílí na několika zajímavých programech, například GAIA, SWARM, Bepi Colombo, Solar Orbiter a celé řadě vědeckých výzkumů. Zajímavou aktivitou se mohou pochlubit i amatéři, kteří se chystají vyslat do kosmu malou amatérskou družici czCube. Významným okamžikem pro Českou republiku byl 12. listopad 2008, kdy se stala členem Evropské kosmické agentury ESA.

Výčet toho, co jsme dokázali, není úplný. Podrobnější informace najdete buď ve starším výborném článku Antonína Vítka a Karla Pacnera, na portálu Kosmo, nebo přímo na stránkách České kosmické kanceláře.

Máme se čím chlubit a tak doufejme, že v nově otevřeném Technickém muzeu se už za rok setkáme s expozicí české kosmonautiky a později se podaří realizovat i smělejší plány, jako je představa samostatného muzea kosmo- nautiky s interaktivními modely, simulátory a maketami kosmických lidí.
 
                                                                                        Věra Bartáková



Byli jsme v mořském světě                                16.2.09

Tak jsme se s dětmi opět vydali na nějakou tu kulturní akci. Tentokrát byl zájem i ze strany rodičů, i když nakonec s námi jel jen jeden tatínek a jedna maminka. Naposledy jsme s oddílem byli v mořském světě před třemi roky. Od té doby se expozice rozrostla.

Pokud bych do mořského světa jel sám bez dětí, asi bych strávil hodiny pozo- rováním mořských živočichů roztodivných tvarů a barev, o kterých člověk nemá ani tušení. Takto se ponořit do mořských hlubin samozřejmě s dětmi nešlo. Zatímco se děti po mořském světě rozprchly, hledal jsem podle popisků vhodné kvízové otázky na malou soutěž. Soutěž pro děti proběhla až na zpáteční cestě domů.

Na rozdíl od jiných kulturních expozic je zde potěšující “návštěvnická volnost“. U stolečků mohou děti svačit, kreslit (k dispozici jsou papíry a pastelky), pro malé návštěvníky jsou připraveny k volnému použití stoličky, dokonce si můžete říci o krmení a v jedné velké nádrži krmit živočichy. Nikdo vám nestojí za zády a nehlídá, abyste na něco nesahali. A co je fantastické, můžete fotografovat a filmovat třeba i se stativem (vzhledem k živočichům samozřejmě bez blesku). Děti se navíc mohou vyřádit na interaktivní podlaze. Ve vymezeném obdélníku, což je jakýsi koberec, “běhají“ rybky a želvy a úkolem dětí je je chytit. Elektronika dělá své, tento lov totiž není vůbec jednoduchý.

Nevím, kolik je v mořském světě živočichů, ale rozhodně jich několik stovek bude. Ke spatření je několik druhů murén, žraloků včetně máček, různé druhy rejnoků, langusty, humři, kraby, želvy, ostrorepi, barakudy. Také stovky korá- lových ryb překrásných barev a tvarů včetně jedovatých perutýnů i rybky s krásným názvem trubkotlamka.

Pár zajímavostí jsem si vypůjčil z webových stránek mořského světa: “Největší nádrž v České republice má obsah 100 tisíc litrů mořské vody, prosklená plocha tvoří 8 metrů. V nádrži je nainstalována dekorace z korálových kamenů o váze 4,5 tuny, na výrobu mořské vody byly použity 3 tuny mořské soli. Nádrž obývá např. žralok písečný, který dorůstá do 3,5 metru.
 
V další nádrži o objemu 50 tisíc litrů je umístěn model historické lodi Bounty. Obrovský tlak vody drží 15 centimetrů tlusté plexisklo o rozměrech 3 x 6 metrů. Interiér Mořského světa je ozdoben největší ruční nástěnnou malbou v Evropě o rozměru 2700 m2. U stropu je zavěšena maketa největšího rejnoka manty atlantské o rozpětí 8 metrů.“

Možná někoho může odradit vyšší cena vstupného, což by byla škoda, protože vstupné rozhodně koresponduje s kvalitou expozice. Nečekejte žádné obrovské podmořské tunely, ale několik desítek menších, větších a obrovských akvárií, jejich provoz a údržba rozhodně stojí nemalé sumy. Návštěvu mořského světa na výstavišti v pražských Holešovicích jak s dětmi, tak pro dospělé zájemce
o přírodu rozhodně doporučuji.




O táborech těch druhých (1. část)                        9.2.09

Jednou jsem si prohlížel internetové stránky různých letních táborů a u někte- rých mne zaujaly “klamavé reklamy“. Podělím se o zajímavé poznatky.

Zarazil jsem se nad formulacemi u jedné velké organizace, která se tábory zabývá komerčně. Jak já hanlivě říkám, jedná se o “velkovýkrmny“. Tím nechci říci, že tyto tábory musí být špatné. Ale jedno rozhodně mít nemohou. Osobní vztah všichni se všemi. Na táborech se třiceti dětmi to není žádný problém, je to prostě jedna velká parta, kde každý každého zná. Ale může se o táboře se sto padesáti dětmi říkat jedna parta, která se dobře zná? Mega tábory mají i další negativa a rizika způsobená velkým počtem účastníků. To už bych ale odbíhal. Co mne tedy na jistých stránkách zaujalo?

Na uvedenou e-adresu jsem poslat email s dotaz: “Píšete, že jste pořadatelem dětských fantasy táborů se stylizací hry, které se od ostatních táborů liší atd.“ Dále se v emailu ptám: “V čem se vaše fantasy tábory liší od ostatních? Dále píšete o vedoucích, kteří dětem zajistí "nadstandardní péči". Přiznám se, že nevím, v čem může spočívat nadstandardní péče. Prosím o vysvětlení.“

Odpověď přišla: “Naše fantasy tábory se liší od většiny ostatních důslednou stylizací celotáborové hry ke zvolenému námětu a množstvím her a soutěží. Děti jsou zabavené v průběhu celého tábora… Nadstandardní péče našich vedoucí spočívá v tom, že děti jsou rozděleny do skupin v menším počtu (8 - 10 dětí na jednoho vedoucího). Vedoucí tak má možnost dobře poznat všechny děti ve svém týmu - díky tomu je zajištěn individuálnější přístup ke každému dítěti.“

Uvedené odpovědi by jistě mnohé rodiče uspokojily, mne nikoliv. Jen jsem se nad tím pousmál. Proč? Protože za dlouhá léta praxe vím, že existuje velká spousta táborů, které mají “důslednou stylizaci celotáborové hry a množstvím her a soutěží". A že “děti jsou zabavené v průběhu celého tábora“ je samozřejmostí. První část odpovědi u mne tedy neuspěla, protože ten jejich tábor se od ostatních dobrých rozhodně celotáborovkou a zabaveností neliší.

Druhá část odpovědi mne pobavila ještě více. To, co je u nás a u ostatních ma- lých táborů samozřejmostí, u nich označují jako nadstandardní péči. U nich je nadstandardní na 8 – 10 dětí jeden vedoucí, u nás je běžně navíc k vedoucímu jeden praktikant nebo “kolující“ praktikant. Tak to už je super nadstandard, ne?

Dále jsem se na stránkách dozvěděl, že za příplatek je možný další nadsta- ndard, all Inclusive. Tedy, tím je mimo dalších vyjmenovaných samozřejmých věcí stravování all inclusive neboli “tábor v přírodě, ovšem ve vylepšených podmínkách". Tábor uspokojí “milovníky hamburgerů, hranolků, coly, limonád". Inu, nevím nevím, jestli toto je ještě tábor. Jak jsem poznamenal na začátku, jedná se o komerční mega tábory a provozovatelem je cestovní kancelář. Na tomto příkladě je vidět, jak se samozřejmé věci na dobrých táborech pro jiné “tábory“ nazývají nadstandardem, kterým chtějí nalákat “klienty".



Mezinárodní rok astronomie                                 2.2.09

Astronomie je jednou z nejstarších základních věd, která má i nadále hluboký dopad na naši kulturu a je silným vyjádřením lidského intelektu. Během několika posledních desetiletí byl učiněn obrovský pokrok. Před sto lety jsme stěží věděli o existenci naší vlastní Galaxie, Mléčné dráhy.

Dnes víme, že náš vesmír obsahuje biliony galaxií. Víme o více než 200 planetách kolem jiných hvězd v naší Galaxii a směřujeme k pochopení toho, jak se poprvé objevil život. Před sto lety jsme studovali oblohu pouze za použití optických dalekohledů a fotografických desek, dnes vesmír pozorujeme ze Země i z kosmu od radiových vln po gama paprsky.

Vizí Mezinárodního roku astronomie je napomoci lidem na celém světě ke znovuobjevení našeho místa ve vesmíru pohledem na noční i denní oblohu a zprostředkovat jim osobní zážitek a kouzlo objevů při pozorování kosmu. Každý by měl dostat možnost uvědomit si dopad astronomie a dalších základních věd na naše každodenní životy a pochopit, jak může vědecké poznání přispět ke spravedlivější a v míru žijící společnosti.

Mezinárodní rok astronomie je organizován při příležitosti 400. výročí prvního astronomického pozorování pomocí dalekohledu, které provedl Galileo Galilei. Jedná se o celosvětovou připomínku astronomie a jejího přispění k rozvoji společnosti a kultury, se silným důrazem na vzdělávání a zapojení veřejnosti. Česká republika si navíc připomene 400. výročí publikování stěžejního díla Johanna Keplera Astronomia Nova. Kepler v roce 1609 působil v Praze na dvoře císaře Rudolfa II. Toto výročí bude zdůrazněno v květnu otevřením nového Keplerova muzea v Praze.

Během letošního roku proběhne také celá řada celonárodních nebo místních soutěží. Jmenujme například literární soutěž Vesmír mého mládí, fotografické soutěže Sviťme si na cestu... ne na hvězdy a Češi a Slováci na obloze. Nesmírně zajímavá je soutěž Po stopách Galilea. V ní si totiž sami můžete vyzkoušet vlastní pozorování v rámci několika projektů. Po republice budou putovat výstavy s astronomickou tematikou. Kromě výstavy Vesmír - dobrodružství objevů (jde o 48 obřích panelů s fotografiemi těles sluneční soustavy, mlhovin a galaxií. Koná se do 31.3. v Praze - piazzeta mezi starou a novou scénou Národního divadla) je možné prohlédnout si nejzajímavější fotografie z Evropské jižní observatoře, umělecké fotografie českých hvězdáren, panely o problematice světelného znečištění, optické úkazy v atmosféře nebo kresby Měsíce.

Jen malá poznámka; astronomie dnes nemá nic společného s astrologií (horoskopy). Tedy spíše naopak. Astrologie nemá nic společného s astronomií.

Statě převzaté ze stránek Astronomie2009.cz a Českého rozhlasu.
Letos pořádáme astronomicko - kosmonautický tábor, viz zde.





Leonardo da Vinci v Praze                                   25.1.09

Samozřejmě nejde o jeho vlastní návštěvu, ale o výstavu jeho díla. Ta je od října minulého roku k vidění v Paláci Rapid na Václavském náměstí. Končit měla již
v polovině února, je však prodloužena do 28.3.2009.
   
Poprvé v historii je Leonardovo dílo vystavováno v celém záběru jeho tvořivosti. Další „poprvé“, možná to důležitější, se týká vystavených modelů zkonstruova- ných podle Leonardových nákresů, s použitím materiálů dostupných v tehdejší době. O něco podobného se zatím ještě nikdo v takovém rozsahu nepokusil. Do třetice těch „poprvé“ -  jde o první výstavu reprodukcí všech 23 jeho dochovaných maleb.  K tomu všemu hraje z reproduktorů tlumená Leonardova hudba. 
   
Leonardo da Vinci se narodil roku 1452 v malém toskánském městečku Vici. Od mládí se věnoval hudbě a malování a v 17 letech se stal žákem jednoho z nejvýznamnějších florentských malířů Andrea del Verocchia.  Malování se věnoval po celý život, bohužel, velké množství svých děl nedokončil nebo se s jistotou nezná jeho auto-rství. A ani počet všech jeho dochovaných malířských děl není vysoký. Z těch několika nejznámějších, které si teď můžete v Praze prohlédnout, jmenujme Kristův křest, Klanění tří králů, Dáma s hranostajem, Poslední večeře, Madona ve skalách, vlastní portrét a samozřejmě přeslavná Mona Lisa. U obrazů jsou popisky s názvem obrazu a dalšími informacemi, například o výsledcích rentge- nového průzkumu podkladu, počtu přemaleb, o historii a osudech obrazů, někdy dosti dramatických (Leonardovy obrazy zcestovaly pořádný kus světa, některé byly značně poškozeny a náročně zrestaurovány).
 
Ačkoliv mám obrazy ráda, přiznám se, že mnohem víc mě zajímaly Leonardovy mechanizmy. Vždyť některými nápady předběhl dobu až o pět století! Mám na mysli například kuličkové ložisko, závěsný kluzák, dvouplášťový lodní trup, vícestupňovou převodovku nebo známou helikoptéru na lidský pohon. Nedokážu posoudit, nakolik praktické byly jeho vojenské vynálezy, možná se někde využilo zařízení na odklánění žebříků, které o hradby opírali útočníci. Pravděpo- dobně i prak v Leonardově podání mohl najít uplatnění. Jeho kosicí stroj nebo návrh tanku však nejspíš patří do stejně nerealizovatelných nápadů jako například civilní samohybný vůz (automobil). Jeho obsluha by i při použití současných materiálů měla plné ruce práce a ujetí několika kilometrů by znamenalo úplné fyzické vyčerpání. V každém případě jsou však všechny Leonardovy stroje skutečně realizovatelné a na 15. až 16. století, kdy vznikaly, naprosto neuvěřitelné, jakoby „ukradené“ z budoucnosti.

Malým zklamáním však pro mě byl fakt, že ačkoliv je v propagačním letáku napsáno „většina modelů je interaktivních“, skutečnost je jiná – většina modelů je opatřena výrazným nápisem „NEDOTÝKAT SE“. Jednak je to trochu podivné a pak je to vyloženě škoda – žádná počítačová simulace (které jsou také součástí výstavy) nikdy nenahradí praktickou zkušenost. Snad je důvodem právě velice málo odolný materiál, vždyť sám Leonardo bojoval s častým opotřebením převážně dřevěných dílů, například jeho ozubených kol. Možná tedy nějaká příští výstava spojí genialitu Leonardových nápadů s moderními materiály a návště- vníkům poskytne nejen pohled na krásné modely, ale i možnost zatáhnout si za páčky a zatočit si rumpály na všech jeho strojích, zjistit, zda a za jakých podmínek by Leonardovy nápady opravdu fungovaly. Výstava rozhodně stojí za návštěvu.
 
Stránka výstavy. Leonardo da Vinci a jeho obrazy.                 Věra Bartáková




Král Chufu a sluneční loď                                    19.1.09

V pražském planetáriu moc pořadů pro děti není. Obloha pro zvídavé děti je několikaletý tradiční program, na Aničce a nebešťánkovi jsme byli loni, tento program běží minimálně dva roky. Letos jsem zmerčil novinku. Král Chufu a sluneční loď. Tak jsme se s třinácti dětmi jeli podívat o nedělním dopoledni do pražské Stromovky.

Cesta metrem je jako vždy pro děti zážitkem, obzvláště pro ty živější, pro které prostě sezení není. Cesta nám trvala trochu déle, než vypočítaná teorie. To samé platilo i o cestě zpáteční, ale vždy jsme vše nakonec stihli akorát.

Hned v úvodu, ještě než příběh začal, se promítaly snímky ze současného Egypta. Byl promítnut i jeden satelitní snímek nilské delty, ale snímek takový, že jsem v první chvíli sám tápal, na co to vlastně koukám. Děti z toho nebyly moudré už vůbec. Pořad je o egyptském králi Chufu, který chtěl ve své pýše mít pod kontrolou nebeskou loď boha Ra (Slunce).

Celý příběh vypráví rostlina papyrus na břehu řeky Nilu jakémusi mladému poutníku. Děj je jistě zajímavý, plný “zápletek“ se spoustou egyptských bohů a jejich jmen. Tím je ale pro většinu malých dětí nezapamatovatelný. Promítané obrázky k příběhu byly v jednom stylu a hodně podobné. Po skončení příběhu jsme se dozvěděli, jak vzniká zatmění Slunce. Rozhodně je Anička a nebe- šťánek pro děti zajímavější jak příběhem, tak vizuálně. O pořadu samotném si myslím, že rozhodně není pro děti od 6ti let, jak je uvedeno. Už i proto, že se v mluveném příběhu objevila spousta pro děti neznámých slov, které pak danou větu ani nemohly pochopit.

Ve vestibulu planetária si pak každý mohl prohlédnout stálou výstavu o vesmíru, kosmonautice a rozličnou techniku, posvačit nebo si něco koupit. Každý tento čas využil po svém.




Už tam budem?                                                     12.1.09

Ještě se vracíme k zimnímu táboru Expedice Apalucha (viz článek pod tímto). Vedoucí výstupu na Apaluchu, Věra mi poslala tento článek, který jsem si šetřil, abych jednou nemusel něco psát. :)

Dobytí Apaluchy. Skupinka 14 dětí a dospělých, mráz, ale jasno a bezvětří. Vydáváme se v pozdním dopoledni z tábora, vybaveni velmi teplým oblečením a svačinami. V informačním centru na náměstí v Prachaticích si ujasňuji trasu a pak vyrážíme po červené na vrchol Libín, vzdálený 7,5 km. Přestože nejmenší děti jsme nechali Aleně a Lucce, které s nimi vyšly na mnohem kratší túru, už kousek za městem slyším první: „Kdy už tam budem?“ Kdybych si dělala čárky, kolikrát jsem tuto větičku v různých obměnách, jako: „Už tam budeme?“ , „Jak je to ještě daleko?“ , „Kolik je to ještě kilometrů?“  atd. během výstupu slyšela, asi by mi jeden papír nestačil. Přesto, že podmínky pro výpravu byly téměř ideální, některé děti jsou naprosto neochotné kamkoliv chodit a trasa dlouhá necelých 8 kilometrů, která navíc vede do kopce, pro ně znamená totéž co mučení. Také tomu odpovídala naše rychlost – na Libín, vlastně pardon, Apaluchu - jsme se šourali „závratnou“ rychlostí  něco málo přes 2 km/h. Po pravdě  - mohlo za to jen několik jedinců, na které ti ostatní neustále museli čekat...

Konečně jsme mezi stromy zahlédli věž rozhledny. Také cesta už v tomto úseku vedla téměř vodorovně, po hřebeni,  a tak jsme se kolem půl druhé usadili v malé restauraci a zahřívali se buď teplým čajem či polévkou. Vidina času, kdy se začíná stmívat a naší dosavadní cestovní rychlosti nás však již za půl hodinky vyhnala na poslední část výstupu – po schodech na věž rozhledny. Přes nějaké slabé protesty jsme se tam nakonec opravdu dostali všichni a to úplně bez problémů (také jde jen o 149 schodů). Výhled byl krásný. Největší atrakcí pro naše expedičníky však nebyl pohled na lehce zasněžené a „namražené“ okolí, ale klouzačka na rozhledně. Věž má nekrytý vrch a tak střed vyhlídkové plochy zpestřilo kluzké ledové zrcadlo. Dostat děti k jedné straně kvůli společné fotce mě stálo víc námahy než celý výstup na věž, ale povedlo se.
 
Odpočaté děti a trasa z kopce slibovaly poněkud větší rychlost postupu. První kilometry to ale nebylo vidět – místo postupu krok-odpočinek-krok nás teď pro změnu brzdila zasněžená cesta. Nene, sněhu nebylo tolik, abychom se jím museli těžce prodírat, ale právě tolik, aby se na něm dalo jakš-takš klouzat. Jezdilo se po batozích, taškách nebo jen tak „bez nářadí“, v sedě, leže, jak se dalo. Když se pak děti i téhle taškařice nabažily, další cesta byla opravdu rychlá a zbyla nám chvilka i na další klouzandu, tentokrát na zamrzlém rybníce v Libínském Sedle. Dál už jsme se po zbytcích Zlaté stezky dopravili až do Prachatic a do vytopené chaty jsme přicházeli se počátkem soumraku.
 
Až někdy budete chtít své děti po zásluze potrestat, přimlouvám se, aby jste jim alespoň jeden výprask odpustili :). On totiž nás pohyb po Zlaté stezce vypadal spíš jako návrat opilců z bujaré zábavy, na kluzkém terénu se věčně někdo
z nás válel po zemi a o naražená „pozadí“ nouze nebyla...


Závěrem tedy shrnu: ačkoliv ne vše bylo dokonalé, stanovený cíl expedice byl splněn, vrchol Apalucha je dobyt(!). Bolavé nohy už určitě přebolely a namodralé zadnice se hojí a já věřím, že se výšlap nakonec líbil všem a vzpomínky na něj budou dobré.
                                                                                       Věra Bartáková




Expedice Apalucha - zimní tábor                         5.1.09

Letošní zimní tábor, tedy expedice, byla jiná než všechny předchozí na Dřípatce v Prachaticích. Před mnoha lety jsme na Dřípatku jezdili jako malá partička dětí a dospělých, neholdující bujarým silvestrovským oslavám. Tento stav vydržel až do loňského tábora. Tento tábor už ale nebyl o malé partičce, ale o skupině téměř třiceti lidí, z toho bylo přes dvacet dětí. Tento stav se nakonec ukázal jako maximálně použitelný vzhledem k vaření na jednom vařiči. Nebýt totiž mnoha odpadlíků bylo dětí téměř třicet.

Nejmladším účastníkům expedice byly 4 roky, nejstaršímu 14 a o tuto bandičku se staralo 5 dospěláků a částečně dva další, kteří se akce nezúčastnili celé.

Program byl velmi bohatý. Po příjezdu v neděli se určila čtyři družstva, která si vymyslela názvy Mrazíci, Lasičky, Koumáci a Černá ruka. V pondělí se hrály například skalní “tajemné malby", kde dvoučlenné týmy vědců měly za úkol objevit a co nejpře- sněji překreslit do svých notesů malby, nebo Dobrý den, pojďte ven, skládanka, co do přírody nepatří, dostihy, indiáni. V úterý se hrálo například Odhalte tajného agenta a pěkný byl hudebně - dramatický večer. Pro děti, narozdíl od dospělých, byl rovněž velkou atrakcí plavecký bazén.
        
V den Silvestra, což byla středa, proběhly například veselé a račí závody, slepecká dráha, Myšičkárna, různé doplňovačky, dobývání hor, červený - bílý, pohádkové dvojice, popletené pohádky a jiné. Silvestrovský večer byl samozřejmě slavnostní. V jídelně na děti čekalo několik plat chlebíčků a spousta sladkých a slaných dobrot. Před jídlem jsme si při svíčkách povídali, kdo by si co v novém roce přál, a pak se mohlo začít s hodováním. Inu, dospělý by se vrhl na chlebíčky, děti se vrhly na slanosti a sladkosti. :-) Poté následoval karneval.

Před půlnocí jsme se vydali na stráň na okraji města a sledovali oficiální i sou- kromé ohňostroje. Také jsme si udělali svůj ohňostroj z darovaných světlic. Nutno dodat, že pro bezpečnost dětí se ohňostroj odpaloval za zídkou. Koukání na ohnivé efekty bylo dlouhé a teploty pod nulou, proto jsme pádili rychle domů. Tedy, ještě jsme nemohli opomenout tradiční zapalování prskavek. Každý si prostě zaprskal. Půlnoční přípitek dětskými bublinkami se konal již za tepla v budově po půlnoci. V letošní zimě a velkém počtu jsme venkovní přípitek prostě zavrhli.
                                          
Ve čtvrtek po Silvestru se hrála třeba Rozplétaná. Děti si také nacvičily divadelní pohádkové scénky, které pak sehrály odpoledne na pódiu loutkového divadla v muzeu České loutky a cirkusu v Prachaticích (patřícímu pražskému Národnímu muzeu). Večer se také uskutečnila jednoduchá stezka odvahy, jestli se tomu tedy dá tak říkat.

V pátek, den před odjezdem, nás čekal hlavní cíl expedice, výstup na Apaluchu (vrchol hory Libín, 1093 m. n. m.). Rozdělili jsme se na tři skupiny. Ti starší šli na vrchol Apaluchy, ti nejmladší na vrchol městského parku a odpoledne na výstavu o Madagaskaru a jeden jednodenní marod zůstal v posteli.

Tento tábor se od ostatních velmi lišil, třeba už jen tím, že budíček je tehdy, když děti vstanou. Co nás velmi překvapilo, že hned první ráno děti vstávaly až kolem deváté, což je na první den velmi neobvyklé. Další dny jsme snídaně měli kolem desáté a dny byly tak trochu posunuté.

Celkově byl tábor velmi povedený a z mého pohledu “muže od plotny“ se jednalo skoro o obžerství.  :-) Takového jídla, co vám budu vyprávět. Kdo chtěl, chlebíčky jsme dojídali ještě druhý den, kuřátka dva dny, brambůrky se nesnědli ani do odjezdu, nesmím opomenout zmrzlinové poháry, naší tradiční legrační silvestrovskou polévku s maka- róny, výtečnou krupicovou kaši… U sladké kaše se musím pozastavit. Jedna holčička s odporem prohlásila, že jí nejí a jíst nebude. Za dvě hodiny se nad ní olizovala až za ušima. Ale to je běžná táborová praxe. Jediné jídlo, které se příliš nepovedlo, byl guláš. Zapomněl jsem totiž před zahuštěním na koření…

Inu, diplomy jsou rozdány, ale na Dřípatku se vydáme ještě v březnu, to bude tábor o jarních prázdninách, a tím tedy pouze pro některé. Na další tábory si musíme počkat až do léta.



Svět je zas o rok starší a my o rok moudřejší    24.12.08

Svět je zase o kousíček starší, otázka je, zdali my jsme o to moudřejší. Poučenější ze svých chyb a kopanců. Pamatujete si na konec pohádky Tři veteráni? Skřítkové veteránům povídají, že to s nimi budou zkoušet po desáte, po sté... Ale proč to vlastně píši. Možná proto, že o svátcích tak nějak všichni zjihnou, chovají se jinak, lépe, a mají na své blízké čas. Jenomže, často tato idylka končí po novém roce. A to je velká škoda. Protože čas, který nevěnujeme svým nejbližším, je čas, který už nikdy zpět nezískáme, nedohoníme. Čas a lásku, kterou věnujeme své rodině je to nejcennější, co na Zemi máme. Někdy to skřípe a někdy je třeba kopanců od života. Svátky jsou o radosti z dárků, ne o množství, o pohodě, ne o umytých oknech, o lásce, ne o sobectví. A tak buďme moudrými lidmi!

Přeji všem čtenářům, rodičům, dětem a přátelům klidné svátky, pohodu, lásku a nabrání nových sil do dalšího roku.
                                                                                    Zbyšek Prágr
Galerie přání a PF 2009
(39 přání)

Klikni pro zvětšení



 


Divadlo a vánoční Praha                                     15.12.08

Na nedělní akci se sešla malá skupinka dětí. V divadle Komedie (Pražské ko- morní divadlo) jsme shlédli pohádku Karla Jaromíra Erbena Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Tedy, bylo to trochu jinak, než že bychom shlédli jen celou pohádku. První část dějství se odehrávalo na půdě střechy. Skupinka dětí se šla podívat na půdu kamarádových rodičů, kde našly knihu s pohádkami a posléze se rozhodly, že si nějakou pohádku zahrají.
 
Scéna byla o dětech, kteří se snaží něco zahrát, ale moc jim to nejde, protože nevědí jak na to a občas se přou a hádají. Byla to ohromná legrace, obzvlášť role nejmladší „ségry“ v podání Ivany Uhlířové (hrála ve filmu Nuda v Brně). Dokonalé!
 
Po přestávce se hrála samotná pohádka, kterou si „děti z půdy“ dobře připravily. Během pohádky byly dva vstupy dětí z půdy, například, když je rodiče volali na večeři. Závěr byl vizuálně zcela jiný a zajímavý, ale nezvyklý. Tím koncem představení byl rozhovor matky a děda Vševěda při trhání tří zlatých vlasů. Zcela na závěr jsme se dozvěděli, jak bude potrestán zlý král.
 
Zajímavý závěr, ale pro děti bych přeci jen čekal sehrání pohádky i s dobrým koncem. Každopádně, představení bylo povedené a stojí za shlédnutí. Možná, že se víc pobaví dospělé obecenstvo, děti všechny legrační momenty přeci jen neocení.
 
Po představení si děti v divadle daly svačinku a vyrazili jsme do svítících veče- rních ulic. Minuli jsme obchod s mapami, kam jsme se s dětmi podívali před divadlem. Měli jsme namířeno na Staroměstské náměstí. Akorát jsme stihli představení dvanácti apoštolů na orloji. Samozřejmě bylo všude plno lidí, a tak jdeme s dětmi za ruce k ozdobenému stromečku.
 
Už nám nezbývalo příliš mnoho času. Snažíme se najít nějaká stará řemesla. Našli jsme kováře, který nekoval, oheň pohasínal, ale alespoň měl vystavené kovové zvonce. Ty děti samozřejmě řádně vyzkoušely. No, nechtěl bych mít stánek vedle těch zvonců. Cestou na metro nacházíme domácí zvířata v ohradě, ovce a kozy. U zvířátek proběhlo náležité zdržení. Proto jsme také autobus na cestě domů dobíhali.



Údolí oddechu, osada nejen pro romantiky        9.12.08

Zašlou fotografii tohoto koutku přírody mám ještě z 90. let, kde byl cíl naší oddíl- ové výpravy, ale i na obalu LP Potlach v Údolí oddechu a nejnověji z dubna, kdy jsme pořádali do údolí výlet v rámci oslav Dne Země.

Údolí oddechu je stará a mohu říci dlouhá trampská osada založená v roce 1933. Najdete ji na Berounsku, v oblasti zvané Podkozí v údolí Kačáku. Zajímavé je, že na mapách je potok Kačák značen pod názvem Loděnice, ale odjakživa tomuto potoku nikdo jinak než Kačák neřekne.

Osada byla známa svými sportovními aktivitami, tato tradice se drží dodnes. Letos osada vydala výroční turistickou známku. Do Údolí oddechu je krásná procházka, obzvláště, pokud si předem přečtete její historii (například v knize od Boba Hurikána, Dějiny trampingu). Za každého počasí má své kouzlo
a otevřenou náruč přírody.


Impuls k založení osady byl dán sportovní činností a to především v chůzi, atletice, volejbalu, která začínala při jednotlivých chatách například při Lone Star, Denver, Hawai, Zambezi. Osada Údolí oddechu byla založena 18. června 1933 Valnou hromadou v hospodě „U Sailerů“ jako Osadní sportovní klub. V roce je vybudováno první osadní hřiště. Osada má v té době 55 členů a každý musí odpracovat na hřišti 1 hodinu. Kdo tak neučiní, musí zaplatit 2,-Kč. První návrh na stavbu osadní chaty padl v červenci 1934. Po dlouhých debatách a sehnání peněz a pozemku (když mezi tím přišla válečná léta) byly stavební práce zahájeny až po 11 letech 24.11. 1945. Jaro 1946 – chata stojí. Po dlouholetém užívání byla v roce 1992 stará chata zbourána a vystavěna nová.

V roce 1934 se osada stává zakládajícím členem trampského atletického svazu, který se v roce 1939 včleňuje do České amatérské atletické unie, jejíž jádro tvoří z 90 % trampové. Největší sportovní úspěch osady je založení a organizace Maratonu. V roce 1933 dává Pepík Mrňák návrh, aby se závod pořádaný v chůzi a běhu na trati Praha – Podkozí nazýval Mistrovský závod na 42 km v Chůzi. Tento návrh a propozice byly schváleny Českou chodeckou federací a tak se 27.6. 1934 uskutečnil 1. ročník. V roce 1940 se tento závod konal pod čestným patronátem Adiny Mandlové, která rovněž předávala ceny vítězům.

V roce 1936 u příležitosti konání olympijských her v Mnichově, je osada poctěna nést v Praze na jednom úseku olympijskou štafetu. V r. 1940 je dle celorepubli- kové statistiky Údolí oddechu na 3. místě pořádání sportovních akcí za Spartou a Slávií.

V současné době se na osadě pořádají přebory v lehké atletice, přebory v nohe- jbalu a volejbalu, dětský den – atletický čtyřboj pro děti, otevírání a zavírání studánek (pěší pochod Praha – Podkozí), zimní pochod údolím Šárky a "Běh kamarádství" osadami Kačáku.

Osada po celých 75 let žila nejen sportem, ale uměla se i dobře bavit. Stejně jako v dřívějších dobách tak i dnes se tu hraje a zpívá. Dříve to bylo v Podkozí u Sailerů, dnes je to Chicago bar, ale dějiště se nezměnilo. Jenom místo našich rodičů tu dnes řádí jejich děti a někdy i vnuci. Přivedli jsme pak na osadu svoje partnery i kamarády a je nám společně fajn. Tak se osada pomalu rozrůstala, a i když někteří odešli, nahradili je zase noví osadníci. V současné době má osada 112 členů.

Stránky osady Údolí oddechu. Srub (osada) Lone Star.



VALL-I                                                                    3.12.08
 
V neděli jsme se s dětmi vydali za kulturou, konkrétně do kina. Shlédli jsme animovaný film VALL-I z dílen studia Pixar. Se stejného studia pochází filmy; Hledá se Nemo, Příběh hraček, Život brouka, Auta, Ratatouille a další. Z tohoto důvodu se dala očekávat stoprocentní výtvarná stránka, což se potvrdilo.

VALL-I  je Víceúčelově Automatický Likvi- dační Lisovač – Imunizátor, poslední robot na planetě Zemi, kterého tu lidstvo zanechalo, aby ji vyčistil. Jádrem příběhu je vztah, po kterém robotek touží. Není to tedy film o ekologii, jak by se mohlo zdát. Země plná odpadků a lidstvo na kosmické lodi Axiom je jen vyjádření prostředků k příběhu. Film nemá ani nic společného s filmem Číslo 5 žije, natož s hraným E.T. Jde o originální nápad, který se začal rodit již před vytvořením filmu Toy Story (Příběh hraček) v roce 1995.

Roztomilý robot nakonec svou lásku našel. Roboti ve filmu nemluví, ale vydávají zvuky. Zvuky a gesty robotů dokázali tvůrci perfektně vytvořit lidské emoce. Film je opět něco nového a celkový scénář je dosti originální. Samotný příběh lodi Axiom a jeho kapitána je možná až příliš primitivní, a akčních scén by mohlo být méně. Každopádně film za shlédnutí stojí.

Ještě několik zajímavostí o filmu (převzato z Česko-Slovenské filmové data- báze). Vzhled Vall-I vznikl, když si jeden z designérů prohlížel lovecký dalekohled a zjistil, že různé sklony okulárů připomínají různé emoce. Ve scénářích promlouval Vall-I normální angličtinou, aby bylo pro animátory lehčí vžít se do situace. Mezi roboty tedy probíhají normální dialogy. Slova byla ale nahrazena pípáním. Tvůrci se setkali s lidmi z NASA, kteří vyvíjejí opravdové roboty. Ve filmu si zahrál i první lidský výtvor ve vesmíru: VALL-I se z kupy harampádí vynoří s družicí Sputnik na hlavě. Na návrhu designu robota EVE pracoval šéfdesigner z Apple, Jonathan Ive. V prvních 30-ti minutách snímku nepadne jediné slovo. Ozvučení Vall-I vytvořil známý zvukař, který pracoval například na nové i staré trilogii Star Wars, Ben Burtt. 




Nebeská podívaná v pondělí 1.12.                     28.11.08

V pondělí 1. prosince nastane ve večerních hodinách krásný astronomický úkaz. Nad jihozápadním obzorem, krátce po západu Slunce, spatříme seskupení dvou jasných planet; Venuše a Jupitera, a k nim se přidá úzký srpek Měsíce.
Mezi 17:08 až 17:18 (záleží na pozorovacím místě v ČR) začne Měsíc zakrývat planetu Venuši, až zcela zmizí za jejím kotoučem. Zpoza Měsíce se Venuše objeví po více než hodině. Bude to na čtyři roky poslední zakrytí planety Měsícem, proto si nenechte tuto podívanou ujít. Jen pro zajímavost, od západu poletí jasná Mezinárodní kosmická stanice (ISS) v 16:43 a 18:19. Otázka je, zdali nám bude přát počasí.

 



Video převzato z Hvězdárny b. A. Krause při DDM Delta v Pardubicích.
Více.



O hippie zábavě                                                   24.11.08
 
Tak je to za námi. V sobotu 22. listopadu jsme v Rudné uspořádali zábavu s tím, že každý rok bude na jiné téma. Letos bylo zvoleno téma Hippies. Pitný lístek dostal novou podobu, v nabídce byli například Hendrixovi voči, Jimmiho těžké ráno, Kocovina mladého pacifisty, Nápoj lásky, Hodně měkké vejce nebo Pozdrav úředníkům EU. Na sále bylo také spousty obrázků zachycující hippie témata a především věčný znak hnutí Hippies. Jen pro zajímavost ke znaku, obrácené véčko v kruhu je symbolika zlomené zbraně. Pro zájemce bylo na stolech povídání o historii hnutí.

Pan dýdžej byl naprosto stylový. Nechal si ušít kytičkovanou košili a dlouhá paruka k tomu byla dokonalá. Spousta účastníků byla rovněž ve stylovém, zábava mohla začít. Byl to skutečně taneční maratón, dýdžej udělal pouze jednu přestávku a to ještě vynucenou volbami. Volilo se téma zábavy na příští rok. Účastníci odtrhli z nabízených témat na proužku lístku to, co by se jim zamlouvalo. Hlasování bylo poměrně těsné mezi tématy divoký západ, pionýři a svazáci a český bigbeat. O pár hlasů vyhrál český bigbeat, který nás čeká na podzim 2009.

Jak vidno z fotografií, zábava svou funkci splnila dokonale. Jen dýdžej občas trochu tématicky vykolejil, což ale evidentně většině účastníkům nevadilo. Škoda jen, že nezazněly všechny známé skladby z té doby. 



Zvukové orgie  J. M. Jarre v Praze                  17.11.08
 
13. listopadu navštívil Prahu rodák z francouzského Lyonu Jean Michel André Jarre, aby předvedl své hudební kousky. Před koncertem si zájmci prohlíželi hudební vybavení, které bylo možno u pódia pozorovat z pár metrů, nebyl tam skutečně jediný moderní přístroj a na mnohých strojích byl znát zub času.

Jarre přišel na pódium přes celou O2 halu. Jak to na koncertech bývá, na úvod bychom čekali monstrózní začátek s bombastickou skladbou. Ale kdepak, J.M.Jarre poměrně dlouze mluvil k divákům a jako velké plus hodnotím překlad do češtiny. Povídal o svých starých analagových přístrojích, ale také o temné době, ve které skladby vznikaly.
 
 
Hvězda večera měla sebou tři spoluhráče v čele s Dominiquem Perrierem, kteří asistovali v zadní části mezi přístroji. Sám Jarre pobíhal a měl plné ruce kno- flíků, hejblátek, potenciometrů a kláves. Několikrát zahrál na dva jedinečné nástroje, na které vyluzoval zvuky pouze pohyby rukou a prstů. Slyšeli jsme první část alba Oxygene, kdy skladbám dodal nový hudební náboj, Jarre hodně improvizoval. Druhý díl alba nezazněl, vyšel totiž až o dvacet let později komponovaný na přístrojích nové generace.

Jean Michel Jarre je znám svými monstró- zními koncerty pod širou oblohou, tento byl ale na jeho poměry scénicky skromný. Přesto koncert lahodil nejen uchu, ale i oku. Nikde nebyly klasické statické lampové reflektory, ale pouze moderní “inteligentní světla“. V přední části pódia se různě spouštěl světelný pás, v zadní části pódia barvy a plátno vytvářely obrazce, při některých skladbách se na zadní velké plátno promítalo. Například jsme se na chvíli mohli vizuálně prolétnout uvnitř lebky – Zemí, obrazu, který je ústředním motivem turné. Velmi efektní bylo velké zrcadlo (zrcadlová fólie), které se spouštělo z rampy světel a divák mohl vidět hudebníky s přístroji ze shora nebo téměř z druhé strany.

Celý koncert byl bombastický po všech směrech. Krásná hudba jedinečně zahraná při nezvyklé pódiové podívané. Koncert i přes plnou halu působil téměř komorně a velmi osobitě. Osobité bylo také loučení po dvou přídavcích, kdy první část haly před pódiem už jen stála a aplaudovala.

Album Oxygene, vyšlo v roce 1976 ve Francii, ve zbytku světa v roce 1977. Ač si to mnozí ani neuvě- domují, ti dříve narození Jarreho hudbu znají, neboť některé skladby zdomácněly v 80. letech i v rádiích tehdejšího Československa.  S Jarreho hudbou jsem se seznámil už jako školou povinný, kdy jsme u známých v přítmí seděli, na mně se vyhříval hroznýš a já se nechal unášet těmi vesmírnými zvuky. Jak ten čas letí, hudbu tohoto elektronického průkopníka, dnes šedesátníka, jsem poprvé slyšel
a spatřil po dvaceti letech na živo.


 
Oxygene Tour - ukázka z koncertu v Barceloně



Články: iDnes 2, 3, Novinky, Týden, Musicserver. Zprávy ČT24, 2. Rozhovor. Rádio J.M.Jarre



R.M.S. Titanic a Rudná 1918 – 2008                   11.11.08


Titanic na vlastní oči

V listopadu v Praze skončila výstava věnovaná nejznámější lodi světa. Hnán te- rmínem ukončení výstavy spěchal jsem v jednom z posledních dnů na tu podívanou. Nalazen do dob dávno minulých u vchodu dostávám pěknou vstupenku a kopii palubního lístku na Paroloď R.M.S. Titanic. Je ze mne mladý pan René Aimé Lievens z Belgie, cestuji třetí třídou do Detroitu v Michiganu. Důvod cesty je práce jako zemědělský dělník při sklizni cukrové řepy.

V úvodu výstavy byly umístěny cedule s fotografiemi cestujících a jejich popisy. Po této části výstavy byla místnost věnovaná plánům a stavbě Titaniku. V dalších částech bylo k shlédnutí mnoho vyzdvižených předmětů z hlubin mořských. Jednalo se o osobní předměty cestujících, vybavení lodi, vybavení kuchyní a restaurací i artefakty částí Titaniku. Lodní zvon, okénko z kapitánského můstku i kulaté mosazné okénko z kajuty, část lavičky z paluby… Zajímavá byla velká fotografie z mořské hlubiny, kde na dně mořském skončila bedna s gratinovacími talířky z kuchyně. Dřevěná bedna během času ztrouchnivěla a v písku zůstaly na výšku srovnané a posazené talířky. Tyto talířky pak byly stejně srovnané ve vitríně před fotografií. Takovýchto předmětů tam bylo více.

Všechny artefakty byly umístěny v prosklených vitrínách s čidly teploty
a vlhkosti. K shlédnutí byla rovněž replika části “kajuty“ z I. třídy, ale větší dojem na mne udělala chodba s kajutou III. třídy s trubkami ve stropě nebo kapitánský můstek. Část výstavy byla podbarvena ponurou hudbou “vrzajících útrob lodi“, jak bych ji nazval. Obdivoval jsem rovněž impozantní a dokonalou maketu přední části moderní výzkumné ponorky v měřítku 1:1.


Před názvem Titanic se běžně uváděla tři písmena; RMS. To znamenalo „Royal Mail Ship“, v překladu „královská poštovní loď.“ Titanic měl totiž smlouvu s bri- tskou vládou na přepravu britské královské pošty.

V závěru výstavy byla uvedena všechna jména cestujících i posádky, kteří se na Titaniku plavili. Katastrofu přežilo 700 lidí, 1 500 lidí takové štěstí o nedělní noci 14. dubna 1912 nemělo. Výstava byla jeden velký emotivní zážitek. Ač je tomu 96 let, stál jsem pár centimetrů od skutečných předmětů skutečných osob, od artefaktů slavné lodi. Tím byla tato výstava zajímavá, ale velmi smutná.

Jen škoda dvou věcí, které kazily výbornou výstavu. Organizátor výstavy zřejmě nepochopil, že ne všude ve světě se používají stejné jednotky míry a váhy. Obávám se, že naprostá většina účastníků výstavy neměla pojem o detailech popisujích předmětů, kde se udávala jejich míra například ve stopách nebo palcích. Pokud by organizátor uvedl evropské měrné jednotky, mohla být výsta- va poučnější. Škoda. K tomu ještě perlička, čas potopení lodi byl uveden v 11:40 a ne ve 23:40! Stoupajíce po schodech k východu plný zážitků mé rozjímání přerušila slečna s žádostí o vstupenku. U východu? Po výstavě? Myslím, že jsem byl docela nepříjemný a na můj dotaz „Proč?“ neodpověděla.




Rudná 1918 – 2008

Nepoměrně menší akcí, ale s velkou lokální hodnotou, byla listopadová výstava věnovaná historii Rudné u Prahy. K shlédnutí byly staré dobové fotografie, velké množství kronik města i spolků a dalších tiskovin. Výstava byla pro velký úspěch prodloužena a někteří domorodci ji navštívili i několikrát.

Rudná vznikla v roce 1951 sloučením dvou samostatných obcí Hořelice a Dušní- ky. O obci Hořelice je nejstarší známá dochovaná zpráva z roku 1052. Je jmeno- vána v Nadační listině českého knížete Břetislava, kterou věnoval kostelu ve Staré Boleslavi nemnohé statky a výsady a mezi nimi také důchod ze vsi Zhořelce u Prahy. Od roku 1228 patřila klášteru sv. Jiří na Pražském Hradě
a v roce 1233 papež Řehoř IX. potvrdil Hořelici jako statek zmíněnému klášteru. Dušníky papež Řehoř IX. potvrdil v roce 1233 jako statky kláštera sv. Jiří
v listině opatřené královskými pečetěmi. 




Lampiónový průvod v Rudné                              3.11.08

Ve čtvrtek 30. října jsme v Rudné uspořádali 3. ročník lampiónového průvodu. Sešlo se přes sto účastníků, což je oproti loňsku méně, ovšem to bylo evidentně dáno chladným počasím. Ještě že nebyla nějaká hra, to by vydrželi jen ti nejsilnější :). Šlo se od kostela Stětí sv. Jana Křtitele v Hořelici na školní hřiště. Zde každý svítící brouček dostal sladkou odměnu a losovalo se téměř 80 cen. Konečně také máme pár snímečků z akce. Fotil jsem, dokud to šlo, dokud mi téměř neumrzly prsty... tady jsou.



Poklad pevnosti Železňák                                   30.10.08

Podzimní tábor je za námi, letos byl trochu náročnější než loni, ale o tom níže. Jako každý večer páteční, po příjezdu hrály se hry na zahradě. Později se už setmělo, a tak zbytek dne děti prožily při hrách v klubovně. Protože se první večer stejně nikomu dlouho nechce spát, nasadili jsme programovou novinku ve formě kina. Pouštěl se Shrek třetí.

V sobotu dopoledne proběhlo rozdělení do družstev. Každá skupina si pak vymyslela názvy, takže mezi sebou soupeřila družstva Duchové, Žabinec, Strašidla a Železňáci. Pak jsme se vydali na hřiště do Železné, kde se sehrál velký turnaj Železňákův ball. Hrálo se po družstvech, děti, které nehrály turnaj, samozřejmě využily dětské hřiště. To by nám jinak neodpustily. Po poledním klidu neklidu se šlo do velkého lesa. Za zmínku stojí mimo jiných her Železňákův kvízáček, kdy se šlo po fáborcích a plnily úkoly nebo cesta poslepu podle provázku. Večer patřil hrám v klubovně. Děti se také dozvěděly výsledky uplynulého dne a po velkém mytí bylo připraveno další kino, kde v hlasování vyhrály Příšerky s.r.o.

Ze soboty na neděli se měnil čas, a proto si vedoucí neužili hodinku spánku navíc, i když děti vstávaly o něco déle než ráno první. Nedělní dopoledne jsme opět strávili na hřišti, protože byl třeba dohrát Železňákův ball, ve kterém vyhrálo družstvo Žabinec. Po turnaji proběhla další velká soutěž, Železňákova překážka, což byla překážková dráha na čas. Nebylo to nic jednoduchého, trasa byla opravdu náročná. Odpoledne proběhl pokus o pouštění draků. Na to, že vítr téměř nefoukal, většina draků přeci jen létala. Ovšem jen tak dlouho, jak dlouho s ním dítě dokázalo běžet. Večer se uskutečnil táborák s opékáním buřtíků.

Hra Poklad pevnosti Železňák nebyla jen o sbírání bodů za hry. Každé družstvo získávalo platidla Železňáky, za které si podle aktuálního kurzu mohlo každé družstvo nakupovat indicie, tedy nápovědu. Pro každé družstvo byly jiné indicie
v jiné barvě. Kurz pro indicie se měnil občas doslova každou chvíli. Než si někdo například došel do pokoje a vrátil se zpět, kurz Železňáků výrazně stoupl nebo klesl. Inu, jako v reálu dnešních dnů. Úkolem družstev pak bylo složit dohromady tajenku a slovo, které bylo třeba pro získání klíče k pokladu od ducha pevnosti Železňák.

Pondělí bylo pestré. Dopoledne jsme si zahráli pár her v klubovně a pak se vyrazilo na celo- denní výlet do Berouna. Nejdříve cesta vedla
k medvědáriu s Kubou, Vojtou a Matějem, kteří zrovna byli venku, ale děti stejně více zajímalo dětské hřiště. Pak se šlo do aquaparku. Večer, už opět v pevnosti Železňák, si děti připravily své dary pro ducha, který čekal v odlehlém koutě zahrady spoře osvícen svíčkami. Každé družstvo získalo od ducha pevnosti klíč k pokladu. Klíč ale nebyl klíč, klíčem k pokladu byly nůžky. Děti samozřejmě čekaly, že ducha bude dělat někdo z vedoucích, což se nestalo. Takového ducha neznaly. Na závěr dne jsme shlédli malý ohňostroj díky Tomášovi V.


Po úterní snídani proběhlo náročné balení a úklid horního patra. Venku pršelo a z tohoto důvodu se hráli hry jen v klubovně. Déšť změnil i umístění pokladu, hledání se uskutečnilo přímo útrobách pevnosti Železňák. 

A v čem byl tábor náročnější? Náročnější byl jen pro vedoucí a na přípravu, děti pozadí problémů samozřejmě nepoznaly. Především poslední dny odpadlo více jak 20% dětí. Několikrát jsem tak upravoval rozpis ubytování, protože jsem původně kvůli velkému zájmu musel přesouvat
i postele, abychom se vešli. S velkou proměnou dětí souvisí i další provozní starosti. Ještě horší situace je, když odpadli dva vedoucí a nepodařilo se sehnat náhradu. Ne, že by se to nedalo zvládnout, ale ve více lidech je to lepší pohoda a nemusí se jet zbytečně na doraz. A aby toho nebylo málo, jak jsem se později dozvěděl, vyhořel jistič, který spínal bojler a některá topení. Naštěstí správce přijel vše opravit za pět minut dvanáct. Nuže, vedoucí po příjezdu domů možná znaveni spí dodnes, ale dětem se doufáme, líbilo. Tábora se nakonec účastnilo 30 dětí, nejmladším byly 4 roky. 
                                                     



Třetí rudenská drakyáda                                     20.10.08

První plánovaný termín úspěšně proběhla - bez pořadatele :-). Taková akce sa- mochodka. Když jsem se byl před polednem podívat na místo, vítr příliš nefoukal, a proto jsem vyvěsil cedule, že se pouštění draků koná o týden později. Později mne ale překvapily zprávy typu “přijď, je tu hodně lidí, koná se drakyáda.“ Nu což, vítr buď stačil, nebo začal foukat více, hlavně že se létalo.

Druhý termín (19.10.) foukalo o něco silněji, počasí příjemně slunečné a podzi- mně teplé. Ovšem, dala se předpokládat slabá účast. Možná se lidé vylétali
o týden předtím, ale především Rudnou navštívil malý cirkus, kde bylo naprosto
vyprodáno, jak jsem se později dozvěděl. Nakonec, pár dětí i rodičů přišlo. Nebylo to tolik, abychom vyhlásili velké soutěžení, ale kdo chtěl, zasoutěžil si a zahrál a dostal nějakou tu odměnu a pamětní list na památku. Jsme rádi, že se sešlo i několik draků ručně dělaných.
Drakyáda nebo drakiáda?                                                       

Příponu -iáda najdeme v celé řadě substantiv, která označují vrcholné meziná- rodní sportovní soutěže: olympiáda, univerziáda… Zakončení –iáda ale nemusí znamenat jen sportovní klání s mezinárodní účastí.

Všechny tyto názvy připojují příponu –iáda k cizímu základu, který většinou končí na souhlásku. Jak budeme postupovat v případech, kdy jde o spojení se základem českým? Příponou –iáda se často označují i soutěže v pouštění draků, ve hře s kuličkami, ve střílení z praku nebo regata v neckách; česká slova mnohdy končí na –y (necky, kuličky).

V češtině se při tvoření slov příponou začínající samohláskou i od základů slov zakončených na y připojuje přípona k základu po odsunutí y. Máme tedy např. ragbistu od ragby, lobbistu od lobby (což sice nejsou slova původem česká, ale na principu tvoření slov to nic nemění). Podle tohoto modelu bychom utvořili podoby drakiáda, kuličkiáda, neckiáda, prakiáda.

Toto řešení ale nemusí být jediné. Všechny obdobné akce, konané ve stylu ve- lkých mezinárodních soutěží, jsou převážně recesní, obvykle bývají určeny dětem, popř. dospělým. Vytvořením názvu složeného z domácího základu
– navíc mnohdy tak prozaického jako jsou necky – a přípony cizího původu užívané pro vrcholné sportovní akce vzniká určité napětí vyplývající z protikladu obyčejného a slavnostního, nízkého a vysokého. A právě o to v obdobných názvech jde. Proto můžeme napsat i drakyáda, kuličkyáda, neckyáda, prakyáda.

 
Podle Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (www.ujc.cas.cz). Zkráceno.




Muž, co tančí na internetu                                  13.10.08

Kde je sakra Matt? Hlásají internetové titulky. Kde by byl. Jezdí po světě a tančí. Našel totiž jiný smysl života, než se živit tvorbou počítačových her. Ta práce ho tak frustrovala, že dal ve firmě výpověď. A udělal dobře, protože nyní přináší radost miliónům lidem po celém světě. Začátek byl ovšem neplánovaný. Před lety totiž někdo zachytil Matta, jak tancuje. Tedy opravdový tanec to vlastně ani není, ale to nevadí. Důležité je, co přináší. Radost, potěšení. Matthew Harding je nyní internetovou celebritou, a milou :).

Natáčení klipu trvalo 14 měsíců v celkem 42 zemích.




Po najetí myší na video, v pravém dolním rohu jsou rozvětvené šipky - po kliknutí na ně pustíte video na celý monitor. Pokud je video trhané (např. vaše připojení nestíhá), je možné si klip pustit na Youtube. Domovské stránky projektu.





Co dělat, když se prvňákovi ve škole nelíbí       6.10.08
 

Neochotné plnění školních úkolů, zdlouhavé ranní vypravování, bolesti hlavy nebo břicha - to mohou být příznaky toho, že se dítě s nástupem do školy nevyrovnává právě nejlépe.

Jak poznám, že se mu nedaří
Zpočátku mohou být změny drobné, ale pokud se opakují nebo stupňují, měli by se rodiče na chvíli zastavit.

"Všechno, co malé dítě trápí, se nejprve ukáže ve změnách jeho emocí. Dítě, které má obtíže s přizpůsobením ve škole, se najednou začne chovat jinak, může být podrážděné, agresivní, uzavřené. Nápadná je jakákoli změna v jeho chování," říká dětská psycholožka Lenka Čadová. Později, pokud se obtíže prohlubují, objevují se příznaky výraznější - dítě je nespokojené, nechce chodit do školy, stěžuje si.

"Když tato fáze přejde, ale stav se nezmění, tak večer bývají děti nervózní,
v napětí, těžko se jim usíná, ráno mohou prodlužovat odchod, dlouho jim trvá, než se obléknou a vypraví, mohou zvracet, jsou na nich vidět náznaky neurózy," říká psycholožka.

Porucha učení se pozná později
Mnozí rodiče hledají za potížemi s nástupem do školy některou z poruch učení, ale na takový závěr je po měsíci ještě brzy. Každé dítě má při zvládání psaní
a počítání své tempo, které může během školního roku vyrovnat.

"Může se stát, že pokud je předškolní dítě, co se týče zrakového nebo slucho- vého rozlišování nebo úrovně řeči nezralé, tak to může vyústit v poruchu učení," říká Ivana Bernhardová, ředitelka Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny v Praze 8.
 
"V předškolním věku se dá stanovit podezření na poruchy učení, ale může se stát, že dítě dozraje a s věkem to zvládne. Diagnostikovat poruchy učení při zápisu nejde, ale pokud se objeví nějaké podezření, my s tím pak můžeme pracovat. Teoreticky se dá na poruchu usuzovat na konci první třídy, ale bezpe- čnější je to ve třídě druhé," vysvětluje psycholožka Ivana Bernhardová.
 
V mateřských školách se dokonce používají pracovní materiály pro předcházení a včasnější podchycení poruch učení.

Ambice rodičů se nemusí vyplatit
Po škole rovnou trénink, balet nebo hudební škola, nejlépe vše v jeden den
a samé jedničky navrch - tak vypadají představy některých rodičů o tom, jak by měly být jejich děti úspěšné. Jenže tím mohou prvňáčka velmi přetížit. A někdy vedou rodičovské ambice i tak daleko, že dítě do školy přihlásí i přesto, že je nezralé.

"Dávání dětí na zkoušku do školy, jestli to dítě zvládne, či ne, bych nedoporu- čovala. Rozhodně ne bez konzultace s odborníkem. Odkladem se dítě ušetří zbytečného zklamání, pocitu zahanbení nebo nedostatečnosti," varuje dětská psycholožka Lenka Čadová.

A kdy by měli rodiče zpozornět a obrátit se s řešením obtížného zařazení do školy na učitelku, popřípadě na psychologa?

"Určitě ve chvíli, kdy se začínají objevovat somatické problémy, tedy když dítě zvrací, bolí ho hlava, je nemocné mnohem víc než v předškolním věku. Jedním z příznaků obtížné adaptace může být i koktání nebo pomočování," vyjmenovává psycholožka Bernhardová.

Rady pro rodiče

• Nestyďte se za odklad
Nástup do školy dobře zvažte, dítě sice může být nadané, ale třeba se nedo- káže o sebe postarat nebo je sociálně nezralé. Pokud si nejste jistí, poraďte se s dětským psychologem, ten dokáže posoudit, zda je pro dítě vstup do školy již opravdu vhodný.

• Nezavalte dítě povinnostmi
Nesrovnávejte dítě s ostatními, sousedovic děvče má v první třídě třeba čtyři koníčky, váš chlapec však může potřebovat něco jiného - důkladně zvládnout domácí přípravu beze spěchu a s dostatkem času na hru nebo pobyt venku.

• Neslibujte nesplnitelné
Prvňáček může být zklamaný, když si po prvním měsíci ještě sám nepřečte Harryho Pottera, proto buďte opatrní, co o škole jako takové dítěti vyprávíte. Neslibujte mu něco, co se nemusí nebo nemůže vyplnit.

• Věnujte mu pozornost
Povídejte si s dítětem, sportujte, jezděte na výlety, podporujte ho v jeho zá- jmech. Všímejte si změn v jeho chování, ale i ve zdravotním stavu, nepodceňujte potíže s usínáním nebo s jídlem, mohou ukazovat na obtížné přizpůsobení.

• Řešte s odborníky
Pokud se vám nepovedlo vlastními silami dítěti s adaptací pomoci, obraťte se na jeho učitelku. Ta odhadne, zda zvládnete vyřešit problém spolu s ní, nebo vám může doporučit vhodnou pedagogicko-psychologickou poradnu.

Hana Matoušková, MF DNES




O kráse vltavínů a lidské povaze                        29.9.08

Máme za sebou krásný víkend. Pravda, naše výprava za vltavíny neměla žádný vliv na stav našich bankovních kont, ale s tím se ani nepočítalo, to bychom bývali museli vyrazit na jih s krumpáči a lopatami a i tak se obávám, že by ve výsledku žádný rozdíl nebyl. Co by ale v tom případě muselo být jiné, je náš vztah k přírodě.

Vltavíny jsou hodně zvláštní „kameny“ (ve skutečnosti jde o křemičitá skla).
O jejich původu se dlouho spekulovalo, byl tak trochu „záhadný“. Dnes se geologové víceméně shodují – vznikly při dopadu impaktu, jejich 15 milionů starý „mateřský kráter“ Ries leží  v Bavorsku. Geologové a mineralogové se také (vzácně v jednotě s laickou veřejností) shodují ještě v jednom – „naše“ vltavíny svou krásou předčí indočínity, javanity, billitonity, filipínity a všechny další tektity. Mívají zajímavý členitý povrch, jsou průsvitné a výrazně zeleně zbarvené. Přitom jejich cena nejde do milionů (i když pomalu narůstá), pěkný vltavín si pořídíte třeba v Národním muzeu za pár stovek. Představa vlastního nálezu je ale mnohem lákavější, skrývá v sobě nádech romantiky a dobrodružství. Na tom určitě není nic špatného a pokud na čerstvě zoraných polích kolem vyhlášených lokalit uvidíte nějaké podivné postavy s očima přilepenýma  k zemi, můžete si být jisti, že tímto způsobem sběru určitě ničemu neuškodí (a podle mé zkušenosti ani nezbohatnou). Pokud se ale vydáte do lesů v blízkém okolí, nadšení nebudete.

 
Nelegální těžba vltavínů je zakázaná. Kopáči si však z nějakých zákazů nic nedělají, naše zákony jsou všechno možné, jen ne dokonalé, a dokázat členům protřelých kopáčských gangů porušení zákona není snadné. A tak jihočeské lesy a louky v některých obcích připomínají spíš šílené bojiště – v zemi výkopy
a jámy neuvěřitelných  tvarů  a rozměrů, přes které se v různých úhlech naklánějí  podkopané, padající nebo již padlé stromy. Státní les nebo soukromý pozemek, nic  dílu zkázy neunikne.

 
Vraťme se ale k naší geologické procházce. Po řádění kopáčů jsme během ní našli jen málo stop, chodili jsme nějak jinudy. Narazili jsme ale na něco, o čem už se tolik nemluví, na pomalu zarůstající MEGAjámu. Napřed jsme nechápali, tohle přeci nemohl vykopat nikdo s krumpáčem!? Hlavně, kam by zmizela vykopaná zemina, žádné haldy v okolí vidět nebyly. Pak jsme přišli ke zpevněné cestě, vedoucí na dno jámy, a bylo to jasné, tak tady se těžilo ve velkém… Nevím, kdy těžba skončila, podle velikosti stromků na dně odhaduji, že tak před pěti, šesti lety. Následky těžby se ale projevují dál. Popadaných stromů je uvnitř kráteru na desítky – asi těžko tam byly, dokud se těžilo. Stěny kráteru tvoří na několika místech obnažené kořeny a lidé „kopáči“ je ještě dál podhrabávají, devastace místa zatím neskončila. Přitom je jasné, že je-li místo opuštěné, ložisko bude zřejmě vyčerpané.

My, lidé, milujeme krásné věci. Jenže při honbě za krásou často popíráme to, čím se tak rádi chlubíme – že jsme inteligentní živočišný druh (na Zemi prý jediný!). Vzpomeňme na dívky toužící po dokonalé postavě tak zoufale, že se
z nich stanou anorektičky. Vzpomeňme na obrovské skládky odpadků, na množství vyhozených věcí, které mají jedinou vadu, už nejsou krásné a mo- derní. Abychom mohli z půdy získat krásné nerosty, rozryjeme kus neméně krásného zdravého lesa nebo kvetoucí louku. Jsme divní. Ve snaze o získání určité krásy, mnohdy nestálé nebo dost pochybné, zničíme bez výčitek svědomí krásu jinou. Může se takhle chovat někdo skutečně inteligentní?

Zdroje:                                                                           Věra Bartáková
http://www.ekolist.cz/zprava.shtml?x=538958
http://is.muni.cz/elportal/estud/pedf/js07/mineraly/materialy/pages/tektity.html



Archiv článků 15 / 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14
 Staré fotografie ze školních škamen
 počátku 80. let autora tohoto webu.
 Po přistání návratového modulu Sojuzu
 Někteří před kosmo setkáním zavítali na
 Kunětickou horu
Mořský svět - únor 2009
 Útesy kolem Echus Chasma na Marsu
 Hydraulická pila sama posouvala dřevo.
Výprava planetárium, leden 2009
Expedice Apalucha - silvestrovský tábor 2008-09
 Ranní výhled z jídelny na Apaluchu
Expedice Apalucha - silvestrovský tábor 2008-09
 Hlady jsme opravdu netrpěli
Expedice Apalucha - silvestrovský tábor 2008-09
   
 Foto Martin Myslivec, 18.6.2007
 Snímky výše: www.questbbs.fsnet.co.uk
Jeden vlastní mobilní snímek
Sourozenci Allisonovi, 2 roky a 11 měsíců. Starší holčička potopení Titaniku nepřežila.
 Na snímku rodina Larocheových, II.  třída.  Zachránili se všichni kromě otce.
 Průvod přichází na školní hřiště
 Duch pevnosti předává klíč k pokladu
   
Foto David Jánek
Foto Peregrino Birk