DEN ZEMĚ
Stránky věnované Dni Země v Rudné u Prahy
Země v pravých barvách
 
Fotogalerie
2007, 2008, 2009, 2010,
2011, 2012, 2013. Archivní stránky 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012


MOP Žlutý květ za podpory města Rudná pořádá 7. ročník
 
Den Země Rudná - 20. dubna 2013
 
Fotogalerie 2013

CO JE DEN ZEMĚ?
Co je Den Země?


Jak jsme si užili Den Země v Rudné                 
 
Akce pro veřejnost v rámci mezinárodního Dne Země se uskutečnila již po sedmé v sobotu 20. dubna v areálu základní školy. Po celé odpoledne bylo pro dětské návštěvníky připraveno 18 soutěžních stanovišť. Na některém stanovišti si děti mohly procvičit paměť (osvědčená Kimovka, zvířátka v tunelu), vyzkoušely odkad (tajemné pytlíky), vyzkoušely zručnost (zatloukání hřebíků, přenášení míčků na lžíci po schodech podlézáním v obručích), kreslily, dívaly se do binokulárních mikroskopů nebo naopak do dalekohledu (na figurku opice na druhém konci zahrady). Aby si soutěže užili i rodiče, byla jedna překážková dráha připravena i pro ně v doprovodu svých dětí.

Den Země Rudná 2013Zejména pro dospělé bylo na Dni Země několik stánků s rukodělnými výrobky, např. keramika, šperky z ovčího rouna, zdobení perníčků nebo výrobky z chráněné dílny PROSAZ. Na akci tradičně přijeli čeští euroindiáni se svými indiánskými hrami, tři malířky malovaly na tváře(facepainting), návštěvníci si mohli zahrát deskové hry nebo prohlédnout foto výstavu přírody či živá zvířata v zoo koutku, které připravil rudenský zverimex Robimaus, nebo se občerstvit ve stánku s dobrotami (nejvíce se i vzhledem k chladnému a deštivému počasí prodávala zmrzlina :-)).

Ve velké školní tělocvičně byla sehrána dvě divadelní představení. První scénka bylo vlastně několik příběhů s názvem Pohádky na dobrý den v podání souboru Divadlo pohádka. Děti viděly například chamtivou veverku a červíka Napucánka, mlsnou princeznu a Honzu Hlada. Druhé představení v početném hereckém obsazení obstaralo ochotnické divadlo Excelsior se svým příběhem Jak na draka.

Velký úspěch mělo vystoupení skupiny historického šermu Fuente Ovejuna. Jednalo se v podstatě také o divadelní představení, ale ve zcela jiném, neklasickém stylu, při kterém byly hlavními výrazovými prostředky pohyby těla, tanec, hudba a šermířské souboje, než mluvené slovo. Představení Mladý Don Quijote bylo plné napětí a velmi živé, snad proto i ti nejmladší diváci vydrželi napjatě sledovat až do konce. 

Den Země Rudná 2013
Večer se ještě uskutečnilo cestopisné promítání o Thajsku v podání místního rodáka Jana Pokorného. Promítání bylo dlouhé, ale kupodivu všichni se zájmem sledovali až do konce. Jak pak by ne – Jan Pokorný strávil v jihovýchodní Asii za léta již mnoho měsíců a své služby také nabízí jako průvodce na internetové stránce cestyasie.cz. Byla to příjemná tečka za sobotním dnem a jsem rád, že se mohl představit další z mnoha rudenských cestovatelů, kteří na akcích ke Dni Země promítali.

Počasí akorát v tento jediný den nepřálo, a tak se celé dění podruhé za sedm let odehrálo ve vnitřních prostorách školy. Ze začátku to vypadalo, že nevlídné počasí mnohé odradilo, ale nakonec byla účast veliká a celé odpoledne měli návštěvníci co dělat. A především mladší účastníci si domů odnesli nějaké ty odměny za soutěžení.

Musím poděkovat mnoha pomocníkům z Rudné, Prahy, Králova Dvora, některým žákům školy, panu řediteli a školníkovi, bez kterých by akce nebyla možná. Hlavně Vám ale děkují stovky účastníků a zase v dubnu naviděnou.
Den Země Rudná 2013
Den Země Rudná 2013
Den Země Rudná 2013
Den Země Rudná 2013
Den Země Rudná 2013
Den Země Rudná 2013


Den Země Rudná 2013

Den Země Rudná 2013 - cestopisné promítání
 Internetové stránky účinkujících
  • Cesty Asie - přednáška Honzy Pokorného. Dobrovolné vstupné bude věnováno nadaci Green Life na obnovu tropického pralesa na Sumatře.
         Letáček páteční přednášky o Thajsku 
Přednáška o Thajsku

  Máte-li dotaz nebo vzkaz, klikněte sem nebo pošlete webmail. Hlavní strana Žlutého květu.