Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...  
  Titulní strana. Web-mail

     Prosíme, nenahrávejte naše fotografie a materiály na Facebook!
  
Tato sociální síť má několik kontroverzních ustanovení, jedno z nich je, že se Facebook stává majitelem veškerého obsahu, které na něj nahrajete, a může si s ním dělat, co chce bez vašeho vědomí (viz Prohlášení o právech a povinnostech na FB). Činí tak dokonce, pokud si smažete profil (nestačí ho jen zrušit). Respektujte proto duševní vlastnictví, naší práci nejen s fotografiemi a nedávejte tak práci někoho jiného bez jeho vědomí zahraniční firmě. Děkujeme, že respektujete naše přání.
Článek o sbírání dat na sociálních sítích – Internetové služby o nás ví víc, než si myslíme.     Fotografie z našich výprav, táborů a dalších akcí
 
Fotografie jsou jejich účastníkům posílány ke stažení v archivačním balíku, je to zcela běžný způsob přenosu velkých souborů přes internet.
Ve veřejné fotogalerii je vždy jen výběr fotek (navíc komprimovaný pro web = menší kvalita), balík ke stažení obsahuje všechny fotky a ve velkém rozlišení.

Rozbalení ve Windows (od ver. Windows XP) bez použití externích programů:
1. Stáhněte si soubor do počítače.
2. Pro otevření archivu na něj poklepejte levým tlačítkem myši, obsah se otevře jako v případě otevření klasické složky.
3. Složku s fotkami si někam do počítače uložte (přetáhněte) a archiv smažte. 

Rozbalení s použitím externích programů:
Postup je stejný jako výše uvedený s tím rozdílem, že musíte mít v počítači nainstalován program pro vytváření a otvírání komprimovaných souborů. Těmito programy je možné otevírat všechny souborové archivy a mají další výhody (viz níže). Nejznámější program zdarma je 7-Zip: (www.7-zip.org) a WinRAR (www.rar.cz) – nejznámější sotisfikovaný program (placený, ale je prý plně funkční i po uplynutí zkušební lhůty).

Komprimovaný soubor (souborový archiv) – jedná se o zabalení jednoho a více různých souborů do jednoho. Tato archivace se provádí z důvodu úspory místa a jednoduššího posílání přes internet. Lze také rozdělit jeden velký soubor – například film – do více archivů/souborů a jejich složením získat opět původní obsah. Je také možné ochránit zabalený obsah heslem, které je potřeba při rozbalování zadat, posílaná data šifrovat… Nejběžnější přípony soborů obecně bývají .RAR, .ZIP, .7z.    Dobrá rada nejen k fotografiím: zálohujte!
Nechat si data na jednom disku je vyložený hazard, protože komponenty počítačů nejsou nesmrtelné a dříve či později odejdou! Člověk je často nepoučitelný a zálohuje až tehdy, když o data přijde.
Více o zálohování (2).