Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...


      Zpět na tábory      Titulní strana 
  
 TÁBORY V ROCE 2007

Podzimní tábor    (24. - 28.10.)                                                                            

V příslibu lepšího počasí se ve středu ubytováváme pro nás v již tradiční chatě kousek od Železné u Berouna. Však je nás též požehnaně, tábora se účastnilo 32 dětí od 4 let a pět vedoucích. Po příjezdu příliš času nezbývá, venku je tma a tak hrajeme hry v klubovně.
 
Ve čtvrtek dopoledne vyrážíme na hřiště, ale zarazil nás deštík. Zůstáváme tedy na zahradě a hrajeme hry. Naštěstí deštík byl krátký a drobný, odpoledne se můžeme vydat do lesa. V lese mimo jiné nemohou chybět dětmi tolik oblíbené domečky.
 
V pátek byl naplánován výlet do Plzně, konkrétně do Dinoparku. Začátek výletu nám zkomplikoval všudypřítomný skřítek, ten, který schovává věci. Schoval nám totiž klíče od chaty a tak se výlet musel obejít bez jednoho vedoucího. Slibované sluníčko stále nikde. O výletě příliš nenapíši, neb jsem byl ten, který se zlobil na skřítka. Snad jen z vyprávění, že pro některé děti byly větší atrakce hřiště a stánky než dinosauři.
 
V sobotu po celý den probíhají hry, ale také výtvarná hříčka. Sestavení a slepení obrazu z podzimních barevných listů. Odpoledne se pokoušíme pouštět draky téměř v bezvětří. Kde je ten vítr? Kde je to sluníčko? Dříví je v lese ale dost
a táborák se rýsuje. Večerní opékání buřtíků se vyvedlo. Stejně tak cesta za vílou Elinkou po svíčkách. Některým se zpočátku za vílou po tmě nechtělo, nakonec tento úkol velmi úspěšně zvládly všechny děti. A jaképak že to děti měly přání? Někdo chtěl vyhrát (“a my se budeme snažit“), jiní si přáli dort, uklizený pokoj (že by existoval skřítek úkliďáček?), hodně kamarádů, čistou přírodu, další tábor, aby se dařilo ve škole, aby děti byly dravé a další.

V neděli nastal velký úklid, ale hlavně vyhlášení výsledků, rozdání diplomůa cesta
k sladkému pokladu. A sluníčko je tu. Pozdě, ale přeci.
                           
JEDNOROŽCI RYCHLÉ ŠÍPY LVÍČATA VEVERKY
Bára Vr.
Johanna H.
Ivo R.
Ondra V.
Anička M.
Kuba Tř.
Hanka P.
Karolína D.
Jirka B.
Bára S.
Bára V.
Verča V.
Adélka V.
Ondra T.
Particie H.
Tomáš T.
Kuba V.
Verča F.
Lukáš V.
Honza H.
Kristýna N.
Jirka S.
Kamila S.
Tomáš V.
Martin P. H.
Adam S.
Denisa T.
Dabriel M.
Anička H.
Emma V.
Jindra D.
21 bodů 20 bodů 19 bodů 17 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo
 

 Velké letní prázdniny

 Kačlehy – Záhada A.L.   (30.6. – 15.7.)

Dříví do kuchyněKlasický pořádný tábor, jak má být. Stany s podsadou, kuchyně ve srubu, na louce v lesích, vedle nádherného velkého rybníka, který má na délku 3 km. Ráno nás probouzí zpěv ptáků, večer usínáme za skřehotání žab. Staráme se, aby byla voda, dřevo, potraviny. Jednoduše řečeno, sami si vše zařizujeme od A do Z. Na chodu tábora se podílí všichni. Dospěláci i děti z družstev Černí pasažéři, Al-arašíd peace o.r., Lupyi a Červíci. V kuchyni vaří jeden dospělák, který to umí, což letos málem bylo horko, protože kuchařka těsně před táborem odpadla. Naštěstí se problém za minutu dvanáct vyřešil a byl jediný vážný za tento tábor.
 
Celotáborová hra se nesla ve znamení detektivní školy z 19. století. Úkolem bylo především vypátrat, kdo je záhadný A.L. Děti, tedy mladí detektivové se samozřejmě ze začátku musely naučit základním detektivním dovednostem. Z dalších zajímavostí programu je třeba zmínit návštěvu policie a pohraniční stráže z Jindřichova Hradce, kteří předvedli ukázky zbraní a zejména služební psy v akci. Zde a zde se můžete mrknout na fotky z Jindřichohradeckého deníku o našem táboře. Dětem se rozhodně líbila okupace služební dodávky, kde si vesele zkoušely sirény a tlampač. Zvířátka v lese nás v tu chvíli milovala. U Kačležského rybníka
 
Je třeba se zmínit i o návštěvě hvězdářů se svojí dodávkou plnou techniky a dalekohledů. Před soumrakem jsme pozorovali Slunce a Venuši. Po setmění následovalo promítání s přednáškou pod střechou jídelny. Žel za přispění zvuků dešťových kapek na střechu. A bylo po pozorování. Další povídání pro dobrovolníky končilo nuceně kolem půlnoci pořádnou průtrží mračen. Zde je článek o Astrobuse na našem táboře z titulní strany internetových Instantních astronomických novin (IAN).
 
Vedoucí Věra se zmiňuje o svém družstvu: Sladká Míša, šikovná Anežka, pracovitý Zdeněk, malý Dan, naprosto si nepodobné sestry Lucka a Soňa, dlouhá tichá Verča, lehce rozmazlený Lukáš, malé trdýlko Tomáš. Přemek – zpočátku mi připadal jako náramný klacek, pak se buď změnil nebo jsem změnila já pohled na něj, je to docela fajn kluk.
A co počasí? Trochu bláznivé. Chvíli slunečno, chvíli deštivo. Ono tedy ani jeden den nepršelo v kuse, takže vlastně „pohoda“… Tedy, programem nám ale počasí zahýbalo pořádně.
 
Vedoucí tábora v Kačlehách na Jindřichohradecku shrnuli tábor s 43 dětmi do těchto slov: borůvky, maliny, volavky, labutě, netopýři, jedna prťavá rosnička, několik jasných hvězdnatých nocí, detektivní pátrání, detektivní dovednosti, hodné a fajn děti, dobrá parta vedoucích, spousta her, keramika, výlet, turnaje Gorky Morky, jízdy na koních, táboráky a sborový zpěv, noviny, legrace.

Malý tábor pro malé děti – Pohádkový svět
  (5.8. – 12.8.)

Na svatbě
Další tábory v srpnu v Říčkách v Orlických horách jsou už tak trochu mazácké. Však s těmi maličkými, kde nejmladším byly 4 roky, je zázemí potřeba. V penzionu, kde se o vás starají jedna báseň, kuchař perfektně vaří, že každý rok u stolu s vedoucími poslouchám jen chválu. V Říčkách se staráme pouze o děti.
 
Každý den děti čekala jedna pohádka. Hráli jsme například Rumcajse a Cipíseka, Příšerky s.r.o, Malého Prince, Žofku, Pejska a Kočičku. Na společné hry se většinou chodilo do nedalekého lesa. Občas měly družinky se svými vedoucími svůj program. Oproti loňsku počasí přálo a na koupání v bazénu se tedy několikrát dostalo. Děti také nasbíraly borůvky, ze kterých nám pan kuchař upekl tolik buchty, že ji zájemci dojídaly ještě tři dny.

Jeden večer si děti vystřihli z ubrousků svůj obrázek a za asistence vedoucích si je nalepily na hrnečky a přetřely lakem. Samozřejmě nemohl chybět ani karneval, který se tuze vyvedl a opékání buřtíků. A dokonce jedna svatba na louce! Pohádkového tábora se zúčastnilo 40, většinou předškolních dětí a prvňáčků, na kterých bylo 8 vedoucích. Byla to nezapomenutelná družstva Delfínů, Lvíčat, Sněžných tygrů a Čarodějek.
 


Cesta do Egypta
  (12.8. – 24.8.)


Soutěžní cestyVydali jsme se po stopách dávného předávného příběhu o Josefovi, syna otce Jákoba. Jeho životní pouť byla klikatá. Rozlícení bratři ho prodali obchodníkům a ti bohatému Egypťanovi. Kvůli léčce se dostal do žaláře, ale díky moudrosti se po dvou letech dostává ven a stává se z něj rovnou správce celého Egypta... Tento příběh nás provázel po celý tábor a jeho pokračování děti jistě zvládnou dovyprávět dále. Vždyť každý večer před spaním jsme si příběh četli. Pět družstev v celotáborové hře mezi sebou bojovalo tak, že do poloviny tábora bylo bodování velmi vyrovnané. Někteří hry zřejmě prožívali i ve spánku, když jsem některé děti s enurézou (noční pomočování) v noci budil na wc: “Teď ne, až to dohraju“.  
 
Na tomto táboře děti překvapila noční hra, při které bylo třeba jen trochu té odvahy. Nechyběl ani celodenní výlet do Letohradu do muzea řemesel a na podzemní expozici strašidel. Ovšem největší úspěch měla návštěva cukrárny. K táboru samozřejmě patří táborák, koupání, karneval a turnaje mezi družstvy Šarkové, Anubisti, Egyptská mafie, Otroci a Faraoni ve vybíjené. Velký úspěch měly také takzvané krámky - děti si připravily všeliké služky, třeba kadeřnictví, potraviny, masáže, malování portrétu, muzeum, lazebnictví, hry, ukázku bojových umění atd. Každý pokoj nabízel něco zajímavého. I zde si každý udělal svůj hrneček s obrázkem. Tak tedy, za rok v Orlických horách naposledy, na viděnou.

Vedoucí malého táboraVšechny tři tábory se vyznačovaly výbornými partami vedoucích, nejlepší za poslední léta! Také žádnými vážnějšími úrazy (škrábance a odřeniny se nepočítají) a nemocemi. Letošní tábory by se daly charakterizovat jedním slovem: pohoda.

Fotogalerie..............................................................
 
Kačlehy 2007

Jízdy na koních

Astrobus


Ukázka služebních psů v akci

MTMĎ 2007

Koupání

Cesta do Egypta 2007Chata Ski klub

Zprávy z táborových příprav 2007

29.8.
Byly zveřejněny zapomenuté věci z táborů.

26.8.
Tak už to máme za sebou. Vedoucí relaxují a děti se jistě těší na školu, případně školku :-). Letošní tábory dopadly na výbornou - program se vyvedl, pravda, počasí mohlo býti ještě lepší, ale oproti loňsku to byla krása, žádné vážnější úrazy na žádném táboře a jen jeden nemocný, který odjel domů. Nyní zbývá zpracovat tuny fotografií, udělat fotogalerii a rozeslat cd.

31.7.
První tábor v Kačlehách máme za sebou. Žádní nemocní, žádný vážnější úraz, žádné drámo. Tedy mimo jednoho. Před táborem, když nám odpadla kuchařka. Nakonec se tento problém vyřešil a tábor úspěšně proběhl. Nyní máme před sebou ještě dva a už se moc těšíme - srpnové tábory jsou obsazené do posledního místečka.

22.6.
Došlo k menším změnám ohledně vedoucích. Z prvního tábora vypadla Iva Balatá a nahradil ji Vojtěch Barták. Na táboře pro malé děti v Říčkách vypadli praktikanti, ale nahradí je energická Olga Makarová. Kompletní sestava posledního tábora (Cesta do Egypta) je: Petr Kimla, Vendula Šantrůčková, Jana Vašáková, Katka Andrejsková a staronová posila Veronika Šolcová a praktikantka Kristýna Hrdličková. Táborové party co do počtu vedoucích jsou nadstandartní oproti loňským létům.

4.6.
Táborové přípravy jsou v plném proudu. Vždyť také dostávám od vedoucích "příkazy" typu "kup 40 hracích kostek" nebo dotazy, zdali nemám basetballovou pálku a míček, kolik máme sádry, měděného drátu apod. :). O posledním víkendu před prázdninami se uskuteční předtáborový sraz všech vedoucích na tábořišti v Kačlehách. Budeme stavět tábor (rodiče se mohou přidat), školit se, dotahovat věci, podepisovat úřední papíry a také se bavit.

23.5.
Po revizi předběžně přihlášených se uvolnilo po dvou místech na srpnových táborech.

22.5.
Na poslední tábor do Říček (Egypt) byla jako posila přijata vedoucí, která s námi jezdila před pár lety, Veronika Šolcová.

5.5.
Do fotogalerie přibylo album pracovního vandru tábora v Kačlehách (Záhada A.L.). Jak je ta krajina jiná oproti létu!
Na poslední tábor v Říčkách (Cesta do Egypta) s definitivní platností a k radosti mnohých jede naše dlouholetá účastnice
a vedoucí Katka Andrejsková. Jako praktikant na tento tábor jede další dlouholetá účastnice, Kristýna Hrdličková. Ještě pro větší pohodu zvažuji, že vezmu jednoho vedoucího.
 
4.5.
Dnes se zaplnila poslední volná místa na posledním táboře. Je možno se hlásit jako náhradníci a nebo rovnou na příští rok. Zájem o naše tábory rok od roku stoupá, proto by příští rok bylo optimální udělat malé tábory pro malé děti dva. Jen to naráží na nedostatek osvědčených vedoucích. Pokud o nějakém zájemci o práci s dětmi víte, sem s ním. Pokud víte nebo narazíte na pěkné místo s chatkami, bazénem, ne nic mega, ozvěte se - snad se najde čas příští rok konečně zrealizovat tábor pro rodiče s dětmi.

28.3.
Přibyla vedoucí na tábor do Říček (Egypt), Jana Vašáková, naše oddílová vedoucí Dobré party a maminka dvou dětí.
 
27.3.
Říčky MTMĎ (malý tábor pro malé děti) se zaplnil, ale může se stát, že se nějaké místečko uvolní. Myšlenka dělat týdenní tábory pro malé děti se ujala a abychom dodrželi náš standart malých "rodinných" táborů a uspokojili všechny zájemce, chtělo by to příští rok udělat malé tábory dva. To se ovšem potýká s problémem dostatku kvalitních vedoucích. Navíc bych příští rok chtěl už konečně uskutečnit můj dlouholetý sen a to tábor pro rodiče s dětmi.

S vedoucími to letos vypadá optimálně! Poslední táborové roky jsem tříbil, jedince, kteří "nesedli do party" již nepřijal a tak většina současných vedoucích jsou osvědčení, pohodový lidé. Dát dohromady táborový program je mnohdy méně náročné, než dát dohromady partu vedoucích. Partu vedoucích do jednoho, kteří si naprosto sednou a mají na táborový život a práci
s dětmi "stejný" náhled a mezi všemi to klape.

Z vedoucích do Kačleh s definitivní platností jede tato sestava: Zbyšek (tedy já :)) co by hlavas, zdravotník, účetní, údržbář, zásobovač kadibudek toaletním papírem a spoustou dalších funkcí, Jirka Bureš, můj zástupce a aspirant na hlavase příští rok, abych se mohl věnovat uskutečňování dalších plánů (tábor pro rodiče s dětmi), Katka Jurčíková, léty osvědčená nejdůležitější součást tábora - velitel kuchyně, Jana Kombercová, osvědčená vedoucí,  Věra Bartáková, naše nová vedoucí, jinak maminka dvou starších dětí, Iva Balatá, nová mladá krev, Klára Burianová, první plnoletý a mnou žádaný odchovanec našich táborů. Podobně je na tom i Honza Jeřábek, akorát s rozdílem neplnoletosti, stejně jako další dva osvědčení praktikanti Matěj Heinzl a Matyáš Tichý. O velikonočním víkendu jedeme na tábořiště připravovat a testovat program na léto.

Vedoucí na malý tábor (MTMĎ): Zbyšek a dále celá plejáda loňských osvědčených vedoucích, kteří rozumí malým dětem
(mj. vedla i oddíl v Rudné) a mladá posila - Lenka Janoušková, Gabriela Knápková, Iveta Srbková a s dvouroční přestávkou dlouholetá vedoucí Lucie ČechováBlanka Hrobařová. S dětmi budou pomáhat i praktikanti Adriana Dlouhá - dítě našich táborů a dále nováčci Michaela Machová a Jakub Slambera.

S vedoucími na Egypt to zatím není zcela uzavřené, s jistotou mohu říci, že jede Zbyšek, dále osvědčený vedoucí z loňska, Petr Kimla a u nás ve funkci vedoucí nováček, jinak človíček znám z jiných akcí, Vendula Šantrůčková.

Všichni vedoucí - nováčci úspěšně prošli pohovory a někteří dokonce fyzicko-psychickými víkendovými testy :-).
Jaro už opravdu přišlo, právě jsem si na noze našel klíště :-)). Takže se mějte krásně, jdu drbat klíště a až bude opět něco nového zajímavého, dočtete se zde.

7.3.
Kačlehy - na táboře v Kačlehách bude min. 10ti členný tým na předpokládaných 30 dětí. Z loňských a osvědčených vedoucích jede Jirka B., Jana, šéf kuchyně Katka se synem Kryštůfkem (viz foto vpravo) a Klára, vedoucí, která na našich táborech vyrostla jako dítě. Z osvědčených praktikantů Matyáš s Matějem a Honza J., který je stejně zářný případ jako Klára, akorát mu ještě není osmnáct. Z nových a už "proklepnutých" se na děti těší Věra.
Jinak děti čeká bohatý program, který se intenzivně připravuje. Určitě nepůjdeme na puťák na Landštejn, protože tam chodíme každý rok a je třeba udělat změnu. Jako každý rok ale přijedou hvězdáři s promítáním a profi dalekohledy. I my bychom měli na táboře mýt jeden velký dalekohled. Dále se chystá několik vylepšení táborového života.
 
Říčky MTMĎ -  Tento tábor se kvapem plní. Na táborech v Říčkách nepotřebujeme tolik lidí jako na klasickém stanovém táboře, kde si od A do Z musíme vše obstarat včetně vaření a zásobování a to je velká starost. Toto na táborech v penzionu, kde nám vaří odpadá, takže se můžeme soustředit jen na práci s dětmi.
Na tento tábor z osvědčených vedoucích poje Lenka a Gábina, a staronová vedoucí Lucka. Další zatím nechci slibovat, protože jsou jistí jen na 95% :)
 
Říčky, Egypt - Z osvědčených vedoucích jede Petr a snad Katka a Iveta. Sem bych ale ještě někoho uvítal. Já nebudu samozřejmě chybět na žádném táboře.

16.1.
Podoba táborů se pěkně rýsuje. Na prvním klasickém táboře v Kačlehách se připravuje celotáborová hra s názvem "Záhada A.L.". Název záhadný, ale to je trochu záměr. Občas si někde přečteme titulky jako "A.L. opět zaútočil" nebo "Odhalen úkryt A.L."
 
V srpnu nás čekají dva tábory v Říčkách v Orlických horách, v penzionu Ski klub. První Malý tábor pro malé děti (MTMĎ),
s hrou "Pohádkový svět".
 
Na druhém táboře v Říčkách bude hra s názvem "Cesta do Egypta". Ač "Egyptologické" hry jsou v táborovém životě v ČR zcela běžné, tato bude jiná. Autorská hra je na téma snad nikde nezpracované - o Josefovi. O jeho životní pouti neoblíbeného tatínkova mazánka, po prodej do otroctví v Egyptě, až po jeho úspěšnou "kariéru", zakončenou postavením v Egyptě tak velikým, že ho převyšoval pouze faraón. Pro znalce příběhu: půjde jen o historické téma, jako podobné jiné hry na toto téma.
 
Ceny táborů jsou mírně navýšeny (cca o 100,- Kč z důvodů navýšení nákladů a podražení ubytování). Kdo kam pojede za vedoucí už se nám pomalu ustáluje, ale na prozrazení nechám ještě trochu času.

XI/06
Začátkem října již byly dané termíny, začátkem prosince se začíná pracovat na celotáborové hře. V Kačlehách bude zcela nová autorská hra detektivního rázu. S vedoucími se zatím neví, málokdo dokáže s jistotou říci, jak to bude v létě. Do Kačleh určitě pojede Jirka B., Jana, praktikanti Matyáš a Matěj. Na srpnových se snad objeví Petr, Katka...
                                                                                                                                                         Zbyšek Prágr