Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...


     Zpět na tábory      Titulní strana
       
 TÁBORY V ROCE 2008

Cesta kolem světa, tábor v Říčkách   
(10. - 22.8.)

V závěru prázdnin jsme se vydali trochu ten svět pro- studovat. Naše expedice čítala 40 mladých cestovatelů a 7 vůdců. Vyzbrojení mapami světa a expedičními knihami, který měl každý člen expedice, jsme chytili západní směr cestování. Na první dva dny jsme se usadili v Severní a Jižní Americe. Za Tichým oceánem se nachází Oceánie, kde jsme strávili další den. Pak už to bylo kousíček do Austrálie. V zemi klokanů dokonce expedičníky, hned po ranním probuzení při ranním protahování překvapili dva klokani.

Do Asie, kde jsme strávili dva dny, už to byl také jen skok. V Africe expedičníci poznali hodnotu vody. A to doslova. Pro některé byla hra, kde bylo třeba získat po malých dávkách každou kapku vody, trochu náročnější. O to důležitější bylo poučení, že skuteční obyvatelé musí pro vodu chodit mnoho kilometrů denně. Samozřejmě nemohly chybět klasické domečky, tentokrát se stavěla nemocnice nositele Nobelovi ceny, doktora Alberta Schweitzera.

V dalších dnech děti, tedy expedičníky, čekala ještě Evropa a také oba póly.upina byla poznávat Rokytnici
a Rychnov a třetí grupa si prošla Julinčino údolí.
A hlavas sólo hřebeny Orlických hor.


Během expedice jsme měli dva táboráky se vším, co k nim patří, tedy buřtíky a kytara. I jedna noční bouře zastihla spící účastníky, z nich se někteří vzbudili. Celou expedicí zavládla mánie pletení náramků z bavlnek, což bylo fajn i u mužské části osazenstva :-). Žel naší celou expedici trochu zdecimovali stavy nemocných již před táborem, kdy odpadli čtyři účastníci a expedici museli opustit tři členové. Všech sedm členů mělo shodně angínu.

Na závěr už zbývá jen dodat názvy skupin, které za 13 dní procestovali celý svět: Zebry, Cestovatelská sluníčka, Fogošlápci, Buzoly a Králíci z klobouku.

Fotogalerie
Věcným sponzorem táborů
v Říčkách je společnost Ferring.
Rovněž děkujeme mnohým rodičům za dary pro děti.
 
........................................................................................................................

Malé tábory pro malé děti - Putování s Rumcajsem   

                                                                                                                        (27.7. - 3.8. a 3.8. - 10.8.)

Bylo nebylo. V lese Řáholci žil loupežník jménem Rumcajs. A tento panáček se nám na dva týdny přestěhoval do Orlických hor, přesněji řečeno do Říček v Orlických horách, aby po týdnu provázel dvě skupinky čtyřiceti malých dětí po svých oblíbených pohádkách. Třeba hned druhý den po příjezdu se to celý den hemžilo Trautunberkem z Krkonoš, když mu třeba hořel seník a děti musely rychle hasit. Ovšem kelímky na vodu byly trochu děravé, proto nošení vody nebylo vůbec jednoduché. Jednou se zase Krakonošovi ztratila sojka hlídalka, kterou bylo třeba najít.  

Následující den byl věnovaný Broučkům. Hnedle 
z rána bylo třeba procvičit broučí křidýlka, nožičky
i tělíčko a přes den si broučci hráli spousty her. To byl mumraj, když se vylíhli malí broučkové a děti v kruhu je musely uhlídat, aby se nerozeběhli. Další den nás vítal Maxipes Fík. S ním jsme se podívali trochu i do světa, když se každý přesouval po ledových krách, nebo si vyzkoušel psí spřežení.

Rákosníček, bylo oblíbené téma dalšího dne. Však děti udělaly krásné rybníčky Brčálníčky s Rákosníčkem, rybkami i rákosím. Jen mlha hustá tak, že by se dala krájet, chyběla. Po vodní pohádce, ale suchých dnech, přišli dva králíci z klobouku. Jak tak Bob s Bobkem šli po lese, zjistili, jací jsou někteří lidé čuňátka a vedoucím hlásili, co že to do přírody za věcičky nepatří. Úspěšná byla i králičí olympiáda, kdo by si také nezaházel mrkví do klobouku nebo do dálky, neproběhl překážkovou dráhu nebo se nepověsil na větev? Jeden den jsme prožili s opicí Žofkou ze zoologické zahrady. To samozřejmě každé družstvo stavělo svá zoo a všechna byla velmi precizně povedená. 

Děti taktéž čekala jedna večerní hra za tmy, tedy spíš jednoduchá cestička, kde se tradičně ukázalo, že se nejvíce bojí ti největší “ramenáči“. Na začátku tábora každý dostal svou loupežnickou knížku, do které si děti kreslily, co za den zažily, a vlepovaly rumcajsovi dukátky. Družstva místo bodů dostávala za hry vystřižené stromečky, které se vlepovaly na nástěnku. Tím si každé družstvo tvořilo svůj les Řáholec. 

Oba turnusy se celkově povedly, i když program byl připraven stejný, byl každý turnus atmosférou přirozeně trochu jiný. Je to dáno především partou vedoucích, dětí a počasím. Na první turnus bylo překrásně, slunečno, proto jsme se také po poledním klidu většinou koupali. Druhý turnus na počasí už takové štěstí neměl, občas bylo zamračeno a přišla i noční bouřka, ale důležité je, je tábor nepropršel. 

Snad nejobtížnější na táboře pro malé děti je udržet pořádek na pokojích a nezamíchat věci jednoho dítěte 
s druhým. To je někdy náročný úkol, protože děti často 
o svých podepsaných věcech vehementně tvrdí, že nejsou jejich. Obzvlášť, když se jim věci uklidí, vedoucí odejde a po pár minutách to na pokoji vypadá jak po výbuchu. A tak to chodí :-).

Na obou turnusech se dohromady vystřídalo 79 dětí od 4 let a 16 lidí, starajících se o děti, na každý turnus 8. Vždy bylo po pěti družstvech, 
v každém družstvu 8 dětí.


Družstva a vedoucí 1. turnusu: Trpaslíci – Zuzka, Dráčata 
– Petra, Krtečci – Iveta, Dubínci – Vlaďka a Plamínci – Honza.

Družstva a vedoucí 2. turnusu: Mumínci – Petra, Hvězdičky 
– Jana, Koumáci – Blanka, Ovečky – Eliška a Borůvky 
– Gábina. 

......................................................................................................................

Tábor Kačlehy, Kletba Many-ary                            (28.6. - 13.7.)

Cesta na tábor, až na pár drobných nedorozumění ohledně místenek ve vlaku, proběhla hladce. Některé skupinky dětí se zavřely do svých kupé a celou půlku cestu nevystrčily nos. A bylo veselo. Po příjezdu na tábořiště a po klasických úvodních ubytovacích manévrech nás někteří vedoucí uvedli do celotáborové hry scénkou z prostředí afrických domorodých problémů.

Večerní táborák, prokládaný úvodní nudou, se jako vždy povedl na výbornou. Úvodní nudou se rozumí představení táborového řádu, režimu dne a dalších táborových zvyklostí. Povedl se především proto, že naše děti téměř sborově rády zpívají, k čemuž vybízí i výborná hra Jiřího na kytaru. Tolik perličky z prvního dne.
 
V úvodu hry děti hledaly mapu, podle které musely najít afrického mudrce. Hry byly plné afrických témat, například uctívání posvátného ibisa, Krokodýlí údolí, kobylky, naklonění boha duhy aj. Ale i další hry měly velký úspěch, například Afričane, nezlob se, Afričtí zajatci, Africká olympiáda nebo Krámky. Ten stánek s karetním prší se mi obzvláště zamlouval :). Letos se nám vydařilo i několik nočních (večerních, bez buzení) her.

Samozřejmě byl v plánu družinový program, ale
i aktivní osobní volno, což byla letos taková novinka. Tedy volno, polední klid, ale s aktivní částí, kdy mělo několik vedoucích pro děti na výběr z několika aktivit. Mezi nejatraktivnější patřily deskové hry, míčové hry na hřišti, koupání a ruční práce.

Rukodělných výtvarných aktivit bylo letos opět slušné množství. Ruční papír,
i když to ve ztížených podmínkách nebylo úplně ono, keramika, ozdoby z kůže, malování, drátkování, batika.

Tradičně nás navštívili hvězdáři s dodávkou plné techn- iky. Nejdříve jsme pozorovali Slunce, žel bez slunečních skvrn. Večer následovala zajímavá přednáška s projekcí a tradiční legrační animovaný film Kráva na Měsíci. A po mnoha letech jsme konečně měli jasno na noční pozorování výkonnými dalekohledy, takže někteří vytrvalci šli spát až po půlnoci.

První týden nás ráno budilo teplo a jas slunečních paprsků. V odpoledních vedrech nezbývala jiná možnost, než využít báječné koupání vedlejšího rozlehlého rybníka. Zato druhý týden nás trápil nějaký zlý africký bůh deště. Tedy, můžeme být alespoň rádi, že na nás déšť posílal občas a v malých dávkách a ne celý týden souvisle.

Na druhý týden byla naplánována výprava s pře- spáním mimo tábor, ale počasí nám zavelelo jinak. Výlet se sice konal, dokonce pro některé skupiny dva a to do Jindřichova Hradce, například do bazénu. Poslední večer, samozřejmě až po dešti, u ohně předvedly družiny své rituální africké tance a vhodily do ohně magické předměty. Pak na břehu „jezera“ šaman zahnal zlého ducha.

Na zpáteční cestě do Prahy jsem již chyběl, proto nemohu popsat cestu. Ale jedna vedoucí referovala, že když dojeli vlakem do Prahy, při vystupování jí zastavila starší paní, co s nimi jela již z Veselí nad Lužnicí a ptala se, co je to za školu. Vedoucí se lekla se, že děti zlobily a ona si chce stěžovat. A tak jí pěkně vysvětlila, co jsme zač. A ona „no to jsou tak hodné děti, že vydržely celou cestu v klidu...“ a rozplývala se nad nimi jak nad vlastníma. Tak už to bývá, zpáteční cesty jsou vždy klidnější, když jsou děti unavené nebo se dospává :-).

Protože mám s čím srovnávat, letošní tábor nebyl ničím vyjímečný. Skoro bych řekl cimrmanovské „nuda, nuda, šeď šeď.“ Nemyslím tím, že by byla nuda, ale nestala se žádná výrazná událost, která by vybočovala z běžného táborového života, ani na vlajku nám nikdo nepřijel, druhý týden byl negativně ovlivněn deštivým počasím a co je dobře, mimo škrábanců se nestaly žádné úrazy. Ale jedna věc bylo opravdu vítečná, a tou bylo kuchařské umění našeho šéfkuchaře Pepy. Vždy se najde někdo, kdo něco nejí, ale jídlo bylo od začátku do konce opravdu vynikající. Tak tedy, s mnohými doufáme na viděnou nejpozději příští rok, ale třeba i dříve, protože tábory a akce děláme, jen co se naskytne nějaké volno kdykoliv během roku.

Klikni pro zvětšení

 Tábor Říčky - Cesta kolem světa 2008
 Malý tábor pro malé děti, 2. turnus
 Malý tábor pro malé děti, 1. turnus
 Sardinky aneb kolik se nás vejde.
Zprávy z táborových příprav 2008

24.8.
Letní tábory jsou již za námi, mne nezbývá nic jiného, než napsat články, zpracovat hodně přes 1 000 fotografií, udělat fotogalerie
a táborová CD, poslat storna za táborové marody a začít připravovat další léto. Je to prostě nekončící koloběh ;).
Již nyní máme jisté tři termíny akcí pro děti na následující půlrok. Jedná se o výpravu v září, a tradiční podzimní a silvestrovský tábor (viz níže).
.............................................................................................................................................................................................
28.6.
Všem rodičům byly rozeslány táborové informace všech táborů, ale je možné, že k někomu pošta nepřišla, jak se již stalo. Pokud někdo nemá informace o odjezdu, co sebou apod., nechť se ozve.
.............................................................................................................................................................................................
24.6.
Ještě se na poslední chvíli uvolnilo pár míst! Upozorňuji rodiče, že poslední táborová komunikace (dotazy, upřesnění, změny...)
může proběhnout tento týden, tj. do pátku 27.6. Od soboty 28.6. jsme na prvním táboře a komunikace je možná pouze přes sms.

.............................................................................................................................................................................................
14.6.
V sobotu 14.6. byly emailem rozeslány táborové informace na tábor Cesta kolem světa (10. - 22.8.).
Také jsem se zasmál nad tím, co Vám posílám za informace s chybami. Psaní v pozdních nočních hodinách dělá své.
Např. není "každý musí mít pláštěnku a holinky" jako "každý musí mýt pláštěnku a holinky" :-))

.............................................................................................................................................................................................
12.6.
Ve středu 11.6. byly emailem rozeslány táborové informace na Malé tábory pro malé děti (MTMĎ) - Putování s Rumcajsem.
Ale jen těm účastníkům, od kterých máme přihlášku, což je naprostá většina :).

.............................................................................................................................................................................................
28.5.
Tábor Kačlehy - dnes byly emailem rozeslány táborové informace těm účastníkům, od kterých máme přihlášku.
.............................................................................................................................................................................................
22.5.
Počet volných míst na táborech se každou chvíli mění. Někdo se odhlašuje a hned na to někdo přihlašuje, takže pro zájemce se vyplatí sledovat stav volných míst.
Nejpozději během příštího týdne budou rozeslány táborové informace, ale pouze těm, od kterých máme přihlášku na tábor.
.............................................................................................................................................................................................
9.5.
Po revizi přihlášených se na táborech uvolnila místa, ale jen pro pár jedinců :). Opozdilci mají tedy ještě šanci :).
.............................................................................................................................................................................................
3.5.
Na poslední tábor pro děti od 8mi let, Cesta kolem světa, se uvolnilo místo. Na tábory pro malé děti (4 - 8 let) už zbývá posledních pár míst. Sestava vedoucích na letošní tábory je následující:
Kačlehy - Zbyšek, Jirka, Jára, Klára, Věra, Vojta, Lucka a Matěj, což je loňská sestava. Nový je Lukáš a staronový táborníci Anička, Adam.
MTMĎ, Rumcajs I.
Zbyšek, Vlaďka a Iveta (loňští), nový je Honza Michalica a maminky Zuzana Jílková, Petra Šicová a pomocníci Jakub Sklenář a Petr Vondra.
MTMĎ, Rumcajs II.
Zbyšek, Gábina a Blanka (loňská sestava), nová je Šárka Lupínková a Eliška Vítková a maminky Jana Kovaříková a Petra Šicová.
Říčky, Cesta kolem světa - Zbyšek, Jana, Kristýna, Vendula, Jana a Petr, tedy téměř celá loňská sestava a na praktikanta povýšil Lukáš Horázný. Na tento tábor ještě hledáme plnoletého vedoucího, který splňuje naše podmínky.
.............................................................................................................................................................................................
11.4.
Jak mnozí vědí, na naše tábory jezdí spousta dětí s enurézou, česky řečeno s problémem nočního pomočování. Na obzoru se rýsují akce a aktivity, jak těmto dětem a rodičům pomoci. V této oblasti se pro zlepšení povědomí o tomto problému toho v ČR příliš nedělo. V týdnu proběhlo první jednání se zástupci farmaceutické společnosti Ferring a společností Quent. První akce pro rodiny
s tímto handicapem se plánuje na podzim tohoto roku.

.............................................................................................................................................................................................
7.4.
Tak tu máme opět problémy s identifikací plateb jen z důvodu špatně vyplněných konstantních symbolů nebo dokonce bez ničeho :(. Podle konstantního symbolu poznám, o jaký tábor se jedná. Opakuji konstantní symboly: 108 - Kačlehy, 208 - Malý tábor, I. turnus, 308 - Malý tábor, II. turnus, 408 - Říčky, Cesta kolem světa. Když mi přijde platba s KS 308 a nemohl jsem se dohledat, tak jsem podle variabilního symbolu, což je datum narození dítěte, musel projet všechny přihlášky všech táborů, abych zjistil, že se nakonec jedná o platbu za jiný tábor. Nebo dokonce přišla platba bez variabilního a konstantního symbolu. Jediná stopa byl název firmy, která platila za svého zaměstnance... Toto jsou věci, na které upozorňuji na konci této stránky. Úplně nejlepší věc je napsat do zprávy pro příjemce, za koho platba je. Opravdu jsou užitečněji strávené chvíle, než pátráním po identifikaci platby :).
.............................................................................................................................................................................................
1.4.
Tak je to tu. Podařilo se nám sehnat grant od EU na tábory, takže účastnické poplatky budou nejen nulové, ale ještě jako dárek každý rodič dostane k přibalené vlaječce EU v kufru dítěte 99 Euro. Také se proslýchá, že MUDr. Konvička na HHS spolu s OÚNZ přešel na OHC či OHV a v PSP ČR se snaží prosadit nejlépe TBP jak navrhovala ČRDM, což je pro rodiče jistě dobrá zpráva! Žel je to apríl.
.............................................................................................................................................................................................
17.3.
Dva tábory jsou již plné a třetí k tomu nemá daleko. Hlaste se i jako náhradníci, pokud má někdo o tábor zájem, je ještě pravděpodobné, že se nějaké místečko uvolní, tak jako každý rok. Přidal jsem lištu, kde si u každého tábora můžete ověřit, zdali
k nám přišla přihláška, potvrzení od doktora a platba. Ti, kdo na tyto stránky chodí pravidelně, zjistili tuto technickou úpravu, kdy jsou zprávy z táborových příprav v tomto novém okně a ne vcelku na konci stránky. Pokud by se na těchto stránkách něco zobrazovalo špatně, kontaktujte mne prosím.

.............................................................................................................................................................................................
28.2.
Přípravy programů na tábory jsou v plném proudu. Rád bych napsal více, ale detaily celotáborových her prozrazovat dopředu nemůžeme.
V Kačlehách bude jako novinka nový programový blok, kdy si děti budou moci vybrat z několika nabízených "zájmových kroužků", rapidně naroste nabídka stolních her a tradičně se budou moci výtvarně vyžít.
Na malé děti čeká Rumcajs, který děti provede několika českými pohádkami. A že se mají na co těšit! Jen pro představu
na co - zde :). Zajímavá bude Cesta kolem světa... Virtuální přesouvání, určitě se děti něco nového dozvědí a opět něco odvezou domů. Hrnečky to pro změnu nebudou. Jinak pro zájemce máme dovoleno bonusového přespávání ve stanu, jak jsem o tom psal
v aktualitě níže.

.............................................................................................................................................................................................
12.2.
Tábor Říčky - Cesta kolem světa hlásí plný stav. Už není kde spát. Může se stát, že někdo odpadne a proto je dobré se přihlásit jako náhradník. Ještě zkusím vyjednat místo pro stan u chaty, že by mohli zájemci spát ve stanu, což by pro spoustu dětí bylo atraktivní, a tedy by se pár míst uvolnilo. Uvidíme. Pár míst je ještě v Kačlehách. Malý tábor pro malé děti je na tom s volnými místy zatím dobře. Je to dáno tím, že jsme letos udělali jeden turnus navíc.
.............................................................................................................................................................................................
5.2.
Každý den se přihlásí několik dětí, téměř denně stránky aktualizuji, proto, kdo zaváhá...
Přišel čas Vám prozradit složení táborové party, která se v Kačlehách bude o vše starat, tedy nejen o děti, ale i o zásobování,
o přípravu her,
o kuchyni, o úklid a provoz, o opravy, o bolístky...: Zbyšek, Jirka, Jára, Klára, Věra, Vojta, Lucka, Matěj a Adam, který z účastníka povýšil na hodnost praktikant, Anička, několikaletá účastnice našich táborů a jedna novinka ve formě Lukáše ;).
Žel nám ještě chybí to hlavní. Kdo bude vařit pro 50 hladovců. Kdo se hlásí?

 
V Říčkách to máme podstatně jednodušší. Staráme se jen o děti a přípravu programu. Zde ještě nejsou některá jména jistá, ale ty jisté osůbky prozradím. Malé tábory pro malé děti (zatím je seznam dohromady): Zbyšek, Lenka, Gábina, Blanka, Iveta, Vlaďka
a nová je Jana a Šárka.
Na Cestu kolem světa jede s jistotou Zbyšek, Kristýna, Vendula, Jana, Petr. Takže všechno známá jména.
.............................................................................................................................................................................................
1.2.
Pozor, byl jsem upozorněn na chybu v LETÁKU, který jsem emailem rozesílal u posledního tábora v Říčkách - Cesta kolem světa, kde je milně uvedeno datum 12. - 24.8. Správě je 10. - 22.8. Některým jsem ho stihl poslat již opravený. Moc se omlouvám.
.............................................................................................................................................................................................
30.1.
Dětské výplody se rozrostly o několik táborových hlášek. Pošlete nám i vy něco na zasmání. Nemusí to být jen hláška, ale třeba
i příhoda. Odedneška si můžete stáhnout přihlášky a další dokumenty. Věnujte prosím pozornost několika prosbám k přihláškám
a platbám.

.............................................................................................................................................................................................
28.1.
Odedneška si můžete stáhnout táborový leták. Přihlášky budou k dispozici během týdne.
.............................................................................................................................................................................................
23.1.
Je to tu. Jsou známy všechny informace a tak se mohu pustit do tvorby nabídkového letáčku. Ale říkám si, zdali to má vůbec cenu :). Každý den se někdo hlásí a jestli to takto půjde dál, tak například poslední tábor v Říčkách bude z poloviny plný, než nabídku rozešlu rodičům. MTMĎ (malý tábor pro malé děti) zdražil oproti loňsku o 200,- a poslední, delší tábor o 300,-Kč. Budiž nám přáním, aby tato cena vydržela co nejvíce let. Pamatuji si, jak jsem se před lety bránil tomu, aby cena našich táborů překročila částku
3 000,-Kč. Hold ceny určují jiné okolnosti, než přání.

 
Každý tábor má již na těchto stránkách svou kolonku se všemi základními informacemi. V následujících dnech rozešlu emailem nabídku, kterou případně můžete použít i například pro své přátelé a kolegy v zaměstnání, kteří mají také děti. Po rozeslání nabídky počkám cca 14 dnů, kdy nebudu tábory inzerovat (Borovice.cz, Rodina.cz aj., mimo DDM Praha), aby se přednostně měli možnost vyjádřit naši příznivci. Pak pravděpo- dobně tábory zveřejním a to z jediného důvodu. Ačkoliv se plní ještě s větší rychlostí než loni, nechci riskovat a tábory obsadit do posledního místa.
 
Všem již přihlášeným pošlu během týdne přihlášky. Jedna, pro někoho smutná zpráva je, že na prvním táboře v Kačlehách se letos budeme muset obejít bez koní. Majitelka jednak prý nemá vhodné koně pro děti a hlavně na nás nebude mít toto léto čas.
.............................................................................................................................................................................................
18.1.
Rezervace na tábory se rozjíždí, každý den registruji zájemce. Už známe cenu za první 16ti denní tábor v Kačlehách. Cena se zvedla o 200,- Kč oproti loňsku. Je to dáno nejen zvýšenou cenou potravin a dopravy, ale i tím, že je podle hygieniků nutné na tábořišti dělat podrobnější rozbor pitné vody. Místo 2 000,- za každoroční rozbor se nyní bude platit 10 000,- jednou za dva roky a mezi tím 2 000,-. Do 20.1. by měly být známy i ceny táborů v Říčkách a názvy celotáborových her.

Ač je i mne zatím neznámá cena letních táborů, přidal jsem k nim počítadlo, určující počet volných míst na táboře. První rezervace začali již v prosinci. Maximální počet na našich táborech je plus mínus 40 dětí. Je to dáno jednak naší filozofií malých táborů, což
40 dětí je ještě stále
v pohodě, ale především ubytovací kapacitou.
.............................................................................................................................................................................................
23.12.
Přípravy na letní tábory jsou v plném proudu, zejména na celotáborové hře v Kačlehách se intenzivně pracuje, vytváří se struktura, příběh ... Bude se jmenovat Kletba Many-ary. Jedná se o hru z prostředí Afriky. První jména vedoucích a kdo na který tábor pojede, padnou ke konci ledna. Jedna neveselá zpráva je, že po zdražení mnoha služeb a potravin se zvedne i cena táborů. Ovšem bude to jen a pouze o to, o kolik zvednou nájem a ceny služeb majitelé a o kolik se zvednou ceny dopravy a potravin. Ale dramatický nárůst nečekejte.
 
Na druhou stranu přinášíme za naši cenu naše důležitá kritéria; krásné místo v přírodě, tábor jako jedna parta (malý tábor, žádná "velkovýkrmna"), individuální přístup k dětem (+ služby enuretikům), kvalitní vedoucí a kvalitní program. Na tábory v Říčkách jedeme letos naposledy. Vše je tam perfektní, je to jen z jednoho důvodu - po letech to chce změnu místa. Jinak, už během prosince máme první rezervace na tábory. Až se v lednu rozjede počítadlo volných míst, nezačne na plném počtu!
.............................................................................................................................................................................................
30.11.
Termíny letních táborů jsou potvrzené a jisté. Rovněž většina loňských vedoucích přislíbila účast, ale psát kdo kam jistě pojede je ještě brzo. Z některých odrůstajících táborníků se stávají letos praktikanti (pomocníci) a rovněž se hlásí zcela nový zájemci na post vedoucích. Ti musí projít nějakou naší akcí s dětmi, takže se s někým novým můžeme setkat pravděpodobně na výpravách
v Železné.

.............................................................................................................................................................................................
11.11.
Tak tu máme na 95% jisté termíny letních táborů: 28.6. - 13.7. Kačlehy, klasický stanový tábor pro děti od 10ti let a tábory
v penzionu v Říčkách
v Orlických horách 27.7. - 3.8. a 3.8. - 10.8. MTMĎ (Malý tábor pro malé děti od 4 do 8 let + sourozenci)
a 10.8. - 22.8. pro děti od 9 do 15 let.
Do Říček pojedeme s největší pravděpodobností naposledy. Místo a služby jsou perfektní,
ale přeci jen to chce po pár letech změnit místo.

.............................................................................................................................................................................................
12.10.
Na silvestrovský tábor jedou za vedoucí Zbyšek, Lenka a Gábina - vedoucí Malého tábora pro malé děti v Říčkách.
.............................................................................................................................................................................................
5.10.
Odpočinkový sraz vedoucích, kterého se zúčastnila většina, máme za sebou. Před námi je nyní krátký podzimní tábor, tedy spíše prodloužená výprava ;). V létě zatím nevíme, zdali přibude pro velký zájem další tábor pro malé děti nebo tábor pro rodiče s dětmi. Spíše to vypadá na první variantu. Žel prázdniny mají jen dva měsíce. Do Říček s největší pravděpodobností pojedeme na tábor naposledy, po pěti letech je dobré změnit místo i když jsou tam služby a prostředí na jedničku.
.............................................................................................................................................................................................
21.9.
Na podzimní tábor pojedou vedoucí v minimálním složení Zbyšek, Jana a Petr z tábora v Říčkách (Egypt).
.............................................................................................................................................................................................
13.9.07
Některá uzavřená táborová pracovní fóra vedoucích se nám pěkně rozjíždí. Už nyní to vypadá, že na prvním táboře v Kačlehách budeme hrát celotáborovou hru na téma Afrika. To bude docela pořádná a vítaná změna. A to jsme ještě neměli potáborový sraz, tedy mejdan všech vedoucích, který bude v Rudné u Prahy v sobotu 22. září. Na silvestrovský tábor v Prachaticích se za vedoucí chystá Lenka a Gábina z tábora pro malé děti. Fotografie z táborů budou, prosím ještě strpení, čekám, až dorazí oskenované filmy. Hold, klasika je klasika ;). 
                                                                                                                                          Zbyšek Prág
r