Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...


      Zpět na tábory      Titulní strana 

   TÁBORY V ROCE 2011
Cesta do pravěku, to byl silvestrovský tábor           

Máme za sebou poslední tábor v roce 2011. Po svátcích vánočních jezdíme do brány šumavské, Prachatic. Téma celotáborové hry bylo vskutku netradiční, na námět starého filmu z 50. let, Cesta do pravěku.

Silvestrovský tábor 2011-12Hned po příjezdu nebyl čas váhat, utvořily se soutěžní týmy, jejichž úkolem bylo obstarat zásoby potravin na cestu do pravěku. Všechny týmy úkol splnily na výbornou a tak mohly do pozdního večera hrát ve dvou společenských místnostech plných přírodnin a zvířátek hry. Druhý den si děti pod vedením lektorky z ekologického centra Dřípatka udělaly panáčka z bukvice a vlny. A také za vodními radovánkami do krytého bazénu se vydaly. Večer probíhali všeliké soutěže na zručnost a důvtip. Úkolem bylo například stavění, určování přírodnin po hmatu, skládání hmyzu či hledání nerostů.
 
Cesta do pravěku nás čekala třetí den. Dopoledne se všichni náležitě nabalili, obalili, zásobovali a mohlo se vyrazit. Na cestě, před vstupem “do pravěku“ byla první zastávka – svačinová. Pak se výprava vnořila do lesa, do sychravé doby ledové. Hned ze začátku spatřili jsme pravěké obydlí. Někteří také modréhoSilvestrovský tábor 2011-12 dinosaura a někteří kdo ví, co ještě. Cesta, až na pár vyjímek, všem za neustálého dovádění na vrchol Libína uběhla poměrně rychle a my se vrátili oproti všem předpokladům zpět do základny ještě za světla. Ještě se vrátím k vrcholu. Tam byla rozhledna, ze které byly vidět jen mraky a vrcholky stromů, neb jasné počasí nás opustilo někdy po ránu a také restaurace, na které byl nápis “Z neznámých důvodů zavřeno“.

Poslední den roku 2011 byl ve znamení her a soutěží, které probíhali jak na základně, tak v ulicích historického města. Děti si také vyzkoušely uválet a tvarovat výrobky z lískového těsta. Večer se týmy vydaly na takovou malou “stezku odvahy“. Po návratu všechny čekala slavnostní hostina a přání některých dětí, kdy jsme si trochu povídali, než se pustili do chlebíčků, vlastních výrobků, sušenek, ovoce, oříšků a dalších pochutin. Zajímavostí je, že děti mají zcela opačné pořadí hodnot co je dobré než dospělí. Po hostině jsme se Silvestrovský tábor 2011-12přesunuli do klubovny, kde děti sehrály své připravené scénky, některé skutečně povedené. Pak už zbyl jen krátký čas na karnevalový rej, ale do toho se letos nikdo příliš nehrnul. Tak jsme to vyřešili hrou. Už byl čas se jen obléknout a hurá na kopeček, ze kterého byl pěkný výhled na všechny půlnoční ohňostroje. Zvládli jsme i novoroční přípitek a pak už šup do peřin.

První den v roce se samozřejmě dlouho vyspávalo. Také tento den se hrály hry venku i v klubovnách. V závěru dne jsme si udělali kino a promítli, již zmiňovaný film Cesta do pravěku, který naprostá většina dětí nezná. Mimo nezajímavého balení v den odjezdu nastalo ještě slavnostní vyhlášení a předání diplomů všem malým i větším účastníkům této tradiční programově bohaté akce.

DINOSAUŘI
LOVCI MAMUTŮ
MODRÝ MĚSÍC
Míša R.
Tereza G.
Štěpán V.
Slávek R.
Prokop R.
Karolína P.
Gábina S.
Linda S.
Matyáš P.
Honza P.
Dominika H.
Rosťa L.
Ivo R.
Pavla P.
Nikola P.
Alice V.
Zuzana S.
25 bodů 23 bodů 28 bodů
1. místo 2. místo 3. místoPodzimní tábor – poklad Černé Studnice                    

Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé StudnicePodzimní prázdniny proběhly na novém místě, v chatě v kopcovité horské oblasti u Tanvaldu, nedaleko Jizerských hor se zvláštním názvem Zásada – Zbytky. Tábor začal ve středu večer. Hrálo se několik her a nakonec došlo na úvod celotáborové hry. Do klubovny nás přišel navštívit stařec Black, který vyprávěl příběh o učni jménem Podzimek, kterého si chtěl rod Studnice, který vlastnil panství, ve kterém jsme pobývali, učiniti dědicem. Ovšem Podzimek brzy pocítil chuť moci a stal se z něj hamižný člověk, který se chtěl zmocnit pokladu rodu Studnice. Když už byl pán rodu Studnice stár, prozradil svému sluhovi Blackovi, kam ukryl své bohatství před zlým a hamižným Podzimkem. Sluha Black měl v kraji nalézti lidi, kteří by si poklad zasloužili.

Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé StudniceDruhý den se Jednorožci, Činčely a Hledači pokladů vrhli do hraní a soutěžení. Dopoledne se v soutěži například cvičila mysl, síla, postřeh, čich a hmat. Den to byl věnovaný hrám, běhalo se po lese, vyrábělo se a malovalo a hrály v klubovně nejen zábavné hry. I další den bylo třeba popojít o kus dál v celotáborové hře, za pomoci sluhy Blacka. Proběhla tak spousta štafetových soutěží na louce a v lese. Běh se zavázanými nohami, klokaní skoky, cesta poslepu s navigací druhého, běh pozpátku, přenášení družstva a další.

Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé StudniceOdpoledne jsme byli blíže prozkoumat panství Studnice. Cesta nás zavedla na vrchol Černé studnice, kde děti velmi zaujala kamenná vyhlídka, kterou prozkoumaly ze všech stran. Ani si v mlze nevšimly, že kousek dál stojí rozhledna. Ale byla zavřená. To ani nevadilo, stejně by bylo jedno, odkud by se koukalo do mlhy.

V sobotu už děti vstávaly po deváté hodině. Dopoledne družstva čekalo další soutěžní klání. Také konečně vysvitlo slunko. Asi na 10 minut. V lese se chodilo po slepu podél lana, přenášela vajíčka nebo házelo na cíl a dálku. Odpoledne se tábor vydal opět prozkoumat okolí, tentokrát opačným směrem, než den předešlý. Několik dětí si pochvalovalo zajímavou horskou přírodu v sychravém podzimu.
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Stejně, jako každý den, přišel sluha Black, aby děti provedl závěrečnou večerní etapou. U svítícího stromu přemohly hamižného Podzimka a získaly tak zachráněný poklad. Večer to byl dlouhý, ukončený slavnostním vyhlášením výsledků táborového klání a rozdáním diplomů.
  
Fotogalerie
 
JEDNOROŽCI
HLEDAČI POKLADŮ
ČINČELY
Kristýna N.
Karel Č.
Adéla C.
Klára D.
Kristýna D.
Kathlen D.
David G.
Ivo R.
Marie A.
Anna A.
Slávek R.
Prokop R.
Vojta V.
Nikola S.
Tomáš B.
Vendula P.
Amálka V.
Petra J.
Bára V.
Sára G.
František P.
39 bodů 36 bodů 28 bodů
1. místo 2. místo 3. místoAstronomicko-kosmonautický tábor pro začátečníky se povedl                                                                                                 

Jsou různé dětské tábory. Ty klasické s celotáborovou hrou nebo zaměřené třeba na nějaký sport. Téměř dvacítka dětí od desíti let se účastnila tábora zaměřeného na osvojení si základů astronomie a kosmonautiky. A Říčky v Orlických horách s tmavou noční oblohou na konci prázdnin je výborné místo pro takový tábor.
 
A-K tábor 2011, začátečníciNa začátku tábora se děti učily orientovat na noční obloze. První večer bylo zataženo, proto jsme využili programu Stellarium, následující večery již oblohu živě. V kosmonautice jsme zmínili první raketové průkopníky, podrobněji se pak věnovali začátkům a následujícím krokům v dobývání vesmíru.

Omladinu bylo třeba seznámit také s technikou. Jak fungují dalekohledy a jak se s nimi zachází. Pak už nic nebránilo tomu pozorovat sluneční skvrny. Nejen pozorovat, ale také zakreslovat sluneční skvrny do svých deníčků, zápisníčků, bloků. O pár dní později jsme Slunce pozorovali a zakreslovali znovu. Naším cílem bylo, aby děti samy přišly na to, že se sluneční skvrny mění a Slunce rotuje, což se také podařilo.

A-K tábor 2011, začátečníciProběhlo několik večerních pozorování za účelem osvojit si nejen základní souhvězdní. Děti poznaly, že je dobré se na pozorování připravit, co je světelné znečištění (což nebyl problém ukázat), na obloze různé souřadnice, že objekty na obloze mají různou zdánlivou jasnost i zdánlivé vzdálenosti mezi sebou. Mnoho těchto věcí jsme pak zkoušeli uplatnit prakticky. Samozřejmostí bylo pozorování dalekohledy. V závěru tábora byla pozorovací noc, kdy část dětí vydržela pozorovat ještě přes půlnoc, než ulehla do svých spacáků na louce.

Z astronomie se dále během tábora děti dozvěděly také základy o kometách a dalších tělesech sluneční soustavy včetně naší mateřské hvězdy, o hvězdách, exoplanetách, galaxiích a opomíjeném tématu - struktuře vesmíru. Zajímavé bylo sledovat, jak se tvoří krátery v modelu měsíčního povrchu z mouky. Důležité je také nesměrování dětí a podpora jejich zájmů, které se dají uplatnit v kroužcích, v České astronomické společnosti či povídáním si přes internet. Proto jsme se věnovali i tomuto tématu a tím, čím mohou být astroamatéři oboru stále prospěšní.

A-K tábor 2011, začátečníciZ kosmonautiky děti poznaly celý vývoj nastartovaný zpočátku dobyvačnými cíli. Překvapením pro děti bylo zjištění, jak vlastně vzniká stav beztíže. Povídali jsme si o kosmonautech, mezinárodní kosmické stanici, kosmickém smetí, jaké jsou základní raketové motory a jak vlastně pracují i jaké jsou rozdíly mezi družicí a sondou. Děti si také zkusily udělat „přistávací modul“ ve kterém bylo vejce, které se nesmělo v modulu při pádu na zem ze dvou metrů rozbít. Jeden účastník tábora také povídal a promítal o svých zážitcích v účastni Expedice Mars.

Jedno odpoledne proběhly starty raket raketomodelářského klubu Letovice (RMK Letovice). Ovšem představení narušila delegace. Delegace čtyřnohých, bučících. Celé stádo krav se také přišlo podívat a byly tak zvědavé, že nehodlaly odejít. Proto jsme kvůli bezpečnosti dětí raději představení předčasně ukončili.

A-K tábor 2011, začátečníciK programovým blokům, jak astronomickým, tak kosmonautickým, jsme používali obrazový a filmový materiál a promítali si rovněž snímky ve 3D. Děti se mohly dobrovolně pochlubit svými pracovními sešity, kam si zapisovaly a zakreslovaly své poznatky. Obsah i formu těchto sešitů jsme zhodnotili a každý si odnesl brožuru o kosmonautice nebo nějakou pozornost, kterou jsem pro děti získal v Kennedy Space Center na Floridě.

Astronomicko-kosmonautický tábor není a ani nemůže být jen o poznávání a
vzdělávání. Aktivity je třeba střídat, program musí být pestrý a prokládaný hrami a jinými aktivitami. Proto nechyběl táborák s buřtíky, celodenní výlet na vojenskou pevnost Hanička, spousta her a především papírová kosmonautická modelařina, na kterou byl čas v odpoledním klidu. To vše bylo završeno závěrečným rozdáním diplomů a věcných i sladkých odměn. Chybělo jen jedno. Na astronomicko-kosmonautickém táboře, kde ve velké míře programové bloky a večerku určuje počasí, chybí rozcvičky.

Souběžně s naším táborem proběhl ještě astronomicko-kosmonautický tábor pro pokročilé, kterého se účastnila část dětí z předešlých ročníků, kdy byl tábor ještě jeden pro všechny.
Zbyšek PrágrKlíče od pevnosti Boyard v Orlických horách
 
      

Chtěli bychom Vás přivítat při čtení našeho, jak jsme viděli náš pobyt ve Ski chatě alias pevnost Boyard. U našeho sloupku Vás vítá, Jane Winter, Káťa, Klára, Týna, Míša, Markéta, Dejváč DvDíčko.

Máte rádi hádanky? Jsme zvědaví, jestli nějakou z nich uhádnete:

Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011Víte, co ty hádanky znamenají, anebo se necháte podat? Když nedáte, my Vám to prozradíme. Odpovědi na hádanky jdou za sebou slunce, déšť, bouřková mračna, vítr. Toto nás doprovázelo celým pobytem v Říčkách v Orlických horách.

Naše vyprávění začíná 7. srpna 2011, kdy jsme se na Černém mostě v Praze nalodili na nepotopitelnou loď, která nás dopravila na naší pevnost Boyard. Při nalodění dětí, vítali je a i rodiče osadníci z pevnosti čertice Bertice Jane, mušketýr Týna, dvorní dáma Míša, mnich Pačes Dejváč a dvorní mastičkář Zbyšek. V druhém přístavu v Hradci Králové po vodě přistoupil duch Klokočník Káťa. V pevnosti na příjezd dětí čekala Bílá paní Klára a šlechtična Markéta.

Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Večer, kdy měsíc na obloze hvězdy vítá, ale počasí nám to nedovolovalo, děti šly ke Karlovu mostu, kde řekou za pochodu bubnů přišla delegace v čele s otcem Furou a s věrným služebnictvem mnichem Pačesem a Týnou, která nesla lucernu naděje, štěstí a fair play. Otec Fura dětem povyprávěl o historii pevnosti a též pravidla chování během třináctidenního pobytu na jeho panství. Pevnost Boyard byla postavena kvůli ochraně před nepřátelskými vojsky, později sloužila jako vězení a dnes se propůjčila k soutěži pro dobrou věc. Aby mohly soutěžit, musely se nejdříve rozdělit do týmu, proto plnily pětici úkolů, které byly zaměřeny na zručnost, logiku, fyzičku, postřeh, důvtip. Po splnění těchto úkolů si mohly do mučírny dojít pro svoji vizitku s barevným náramkem.

Druhý den se soutěžící podle barevnosti náramku rozdělily do skupin, vymysleli názvy a pokřiky a tím vznikly tyto týmy:  Stateční Kukýni, Draci, Dobyvatelé, Rychlí a zběsilí, Klíčníci. To by nebyl tábor, kdyby si děcka nepostavila své útočiště. Během dopoledne v lese vyrostly krásné pevnosti a myslím si, že by jim záviděl, ne jeden architekt. Za pochodu hudby byla nad pevností vztyčena vlajka.

Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011Náplní těch třinácti dní bylo, aby se užilo mnoho legrace, dobrodružství, her. Tým během pobytu měl získat sedm klíčů a osmý klíč pomocí indicií. Každý den se hrály hry, za zmínku stojí orientační běh s vtipnými otázkami, pálkovaná, kdy soutěžící s míčkem se museli dostat tam a zpět, potravní řetězec, kdy týmy musely vychovat čápa, kunu a štiku, logické hry (kdy museli dát správně geometrický tvar do políček), brána, kdy se všichni z týmu museli dostat ke správné bráně, opičí dráha. Víme, že se na školách opomíjí první pomoc, tak si jeptiška Miranda spolu se záchranářkou připravily besedu o první pomoci a o záchraně tonoucího. Dětem se to moc líbilo a všechny poznatky využily v hrách, které posléze přišly. Mohli bychom jmenovat sběr virů a následné léčení jednotlivých vedoucích. U jednotlivých vedoucích se objevilo například: jaké krvácení máme a jak bychom ho ošetřili, co je to 5T (teplo, ticho, transport, tišící prostředky, tekutiny), jak byste se zachovali, kdybyste narazili na člověka, který má nůž v břiše a jiné zajímavé úkoly na vyléčení. Co děti pobavilo, byly Boyardská siamská dvojčátka, kdy pomáhali lékařům s operací.

Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Hry se na konci dne vyhodnotily a první tři umístěné týmy získávaly klíč a později indicii. Zbylé dva týmy musely hledat zadání hádanky, aby nemusely být pozadu se získáváním klíčů a indicií. Každému družstvu náležely boyardské peníze, které sloužily pro nákup nápověd pro řešení hádanek a pro závěrečnou noční hru.
 
Nastal večer jednoho z posledních dnů a družina dětí vyrazila na svoji cestu k získání posledního klíče. Z louky nad kostelem jejich cesta vedla a na cestě měly mnoho světla. Měsíc nad obzorem svítil a úkoly u bludiček soutěžící plnil. Na louku k Pačesovi dorazily a heslo z indicií vykouzlily. Písmena na louce byla rozprostřena a cesta k osmému klíči nalezena. Dlouhou cestou běžely, k domečku se dostaly. V kleci velké zvíře čekalo a otevřením osmi zámků Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011se pustit nechalo. Plánek mapy získaly a poklad s vytoužením čekaly. Druhého dne na cestu se vydaly, ale vytoužený poklad na daném místě neshledaly. Mnich Pačes a čertice Bertice na scestí sešli a poklad si pro sebe vzali. Odpoledne se dětí zželelo a poklad do domečku přineslo. Mince čokoládové našly a medaili si z Pevnosti Boyard vezly.

Během pobytu se nejenom hry hrály, ale též mnoho zábavy zažili. Pár večerů kroužky byly v plánu, například turistický kroužek ke kostelu a zpět, taneční kroužek, kroužek míčových her, deskových her. Nezapomnělo se na dětskou fantazii, kreaci v podobě Furáčorálie, kdy každý tým si musel připravit tanec, divadlo a zpěv a to na libovolné téma. Dětem se to moc povedlo a při tom se zasmálo, nějaká slzička se uronila a překvapení se zrodila. Zakletému vrchu se vstříc šlo a lanovkou se dolů družstvo vezlo. Ráno znělkou ze soutěže z pevnosti Boyard se budilo a rozcvičku na Jožina z Bážina se tančilo.

Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011Celý pobyt jeden pokřik provázel, který zněl: "Máme sice málo sil, dosáhneme však svůj cíl. Vše na pohodu."

Jednou tábor končí a rej masek se okolím hemží. Cestou úsměv na tváři vyluzují. Co na závěr dodat, vrátit se za rok chceme a legraci a novým zážitkům naproti jdeme.
 
Jak dopadlo zápolení? Vše bylo těsné a napínavé do poslední chvíle.

David Dvořák a Jana Vašáková                                               Fotogalerie

STATEČNÍ KUKÝNI
KLÍČNÍCI
 DOBYVATELÉ
RYCHLÝ
A ZBĚSILÝ
DIVOCÍ
DRACI
Bára V.
Markéta K.
Simona O.
Ivo R.
Michal V.
Anika B.
Filip S.
Nicole K.
Filip K.
Tomáš B.
Honza K.
Marek B.
Natálie P.
Pavla P.
Jakub V.
Julie R.
Bára B.
Michaela H.
Karolína P.
Lucie P.
Eliška M.
Denisa T.
Martin P.
Magda V.
Rosťa L.
Klára Š.
Anežka V.
Jitka H.
Adam R.
Martin M.
Pavel F.
Tereza G.
Kristýna S.
Ondra S.
Ondra M.
Kristýna N.
Martin N.
Vendula Š.
Karolína L.
Martin M.
Adéla P.
Honza N.
Michael S.
50 bodů 46 bodů 45 bodů 40 bodů 29 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místoPutování s pošťákem Kolbabou aneb tábory pro ty nejmenší                                                                             

 
Povídání od Markéty

  
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011Protože nám počasí příliš nepřálo, dost času jsme trávili i v chatě. I tak jsme ale vystřídali mnoho zajímavých aktivit. Děti si v průběhu tábora vyrobily barevné korálky a také kolíčky se zvířátkem. Plnily také mnoho náročných úkolů jako například na čas srovnat sirky do krabičky a to pouze za pomoci jedné ruky, omotat co nejrychleji jednoho člena družstva toaletním papírem, vysbírat v lese balíčky, které poztrácel pan Kolbaba, udělat mezi stromy pavučinu z vlny, vylovit stříbrné valounky z řeky, rozlousknout hádanky, lovit rybičky, sbírat Zlatovlásčiny perly po lese, “šít“ nebo překonat opičí dráhu. Celotýdenní snažení všech dětí završilo hledání pokladu podle map od pana Kolbaby.
 
Tábor nám utekl velice rychle a tak jsme ho slavnostně zakončili karnevalem, kde se nám sešlo úctyhodné množství různých pohádkových postav – od pirátů a princezen přes břišní tanečnice až po dráčka. Pozadu nezůstali ani vedoucí a tak si děti mohly zatančit s kuřetem, vidět na vlastní oči Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého nebo si nechat odebrat od sestřiček krev obří stříkačkou.

Družstva 1. turnus                                                     Fotogalerie 1. turnus


POŠTOVNÍ SKŘÍTCI
SUPER
BALÍCI
 KORUŇÁČCI POHLEDŇÁČCI
POŠTOVNÍ HOLUBI ZNÁMKY
Adéla S.
Šimon V.
Martin V.
Veronika B.
Marek B.
Anita N.
Filip N.
Dominika H.
Šarlota K.
Matyáš Š.
Emma Š.
Honza V.
Lukáš K.
Vojta V.
Vláďa O.
Vašek M.
Victoria L.
Charles L.
Jakub H.
Matěj H.
Veronika T.
Eliška T.
Anna J.
Martin L.
Dan D.
Tereza M.
Michal H.
Petr N.
Petr G.
Katharina L.
Anita A.
Vašek J.
Mariel P.
Marianka P.
Petr M.
Adam H.
Honza N.
Slávek R.
Prokop R.
Jakub S.
Viki V.
Klára V.
Eliška T.
Adéla M.
Markéta B.
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo


Jak to vidí Zdeňka


  

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011Výrazná postava tábora Pošťák Kolbaba nám každý den putování po naší republice nosil v obálkách kousky mapy, která nás měla zavést na konci našeho dobrodružství k pokladu. Na poklad se děti moc těšily a poslední odpoledne i večer byl naplněn kouzelnou atmosférou blížícího se pokladu. Všechna družstva poklad objevila, ale musely čekat až do západu slunce, protože byl začarován a kdyby se otevřel dříve, proměnil by se v kamení. Čekání se zkrátilo karnevalem, který se spojil s tancem a dětem se moc líbil.

Při hrách a soutěžích byly děti spokojené a veselé, občas někdo zazlobil, ale od toho to jsou děti a vyloženě neposlušný nikdo nebyl. Což o to, oni i dospělý umí zlobit :o). To co mě velice potěšilo, byla kuchyně. Jídla byla dobrá, děti si hodně přidávali a to i ti, na které nás rodiče upozorňovali, že moc nejedí. To je pocta tamnímu kuchaři.
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Nejnáročnější část tábora byla večerka, kdy se těm menším občas stýskalo. Vedoucí si ale přivezli dětské knížky a každý večer se četli pohádky, u kterých se všem krásně usínalo. Poté se krásně usínalo i vedoucím. Přes den si pro pestrý program nikdo ani nepostesknul.

Atmosféru tábora nám trochu pošramotila viróza, ale to jen v posledních dvou dnech a naštěstí to nebylo vážné. Jakmile bylo dětem lépe, zapojily se zpátky do programu a to se týkalo i vedoucích zasažených virózou. Vše jsme sportovně zvládli. Vedoucí se sešli veselé povahy a tak nebylo o zábavu nouze.

Táborová atmosféra byla nezapomenutelná, a co jsem měla možnost mluvit s některými dětmi, i když je odloučení od rodičů těžké, také se jim tábor líbil. Nesčetněkrát jsme se smáli a byli v krásném prostředí přírody na dosah. Již se těším na příští rok, až se zase sejdeme.
 
Družstva 2. turnus                                                    Fotogalerie 2. turnus


DĚTI POŠŤÁKA PATA
SPLAŠENÉ DOPISY
 GEPARDNÍ LETKA
POŠTOVNÍ HOLOUBCI BALÍCI
Nikola Ch.
Luisa K.
Katka H.
Katka V.
David P.
Bára P.
Kristýna K.
Lukáš M.
Šimon M.
Matouš M.
Matěj K.
Bára K.
Jakub K.
David G.
Štěpán V.
Lukáš V.
Monika K.
Pavlína K.
Michal N.
Tomáš N.
Pavel K.
Patrik S.
Eliška P.
Sofie S.
Robert H.
Adam H.
Honza B.
Jakub S.
Marek T.
Denisa D.
Nikola D.
Veronika J.
Petr K.
Na konci tábora jen:
 
Jakub K.
Lukáš K.
Sára G.
Nikola M.
Vojta S.

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo


Co na tábor KarelMalý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011Celý tábor se nesl v duchu Pošťácké pohádky a putování pošťáka Kolbaby po naší celé zemi. Tak jsme s dětmi postupně navštívili střední Čechy s pohádkou Ať žijí duchové. Děti např. v lese hledaly penízky a balíčky, které se rozsypali pošťáku Kolbabovi, když ho vylekal rytíř Brtník z Brtníku. Odpoledne si děti zahrály na Bílou paní a navzájem se obalovaly toaletním papírem ve snaze vytvořit strašidlo. Další den jsme „jeli“ na Šumavu a hráli si s Vydrýskem – děti poznávaly různé domečky a odpoledne hledaly stříbro v řece.

Ve středu jsme doputovali do jižních Čech a spřádali pavučinky. Potkali jsme i Jiříka a Zlatovlásku. Večer jsme za odměnu shlédli animovaný film WALL-E. V pátek nás cestou po Jičínsku překvapil Rumcajs a Cipískovské hrátky v chatě, protože venku pršelo. V pátek nás navštívil Rampušák a princezna Kačenka jako postavy Orlických hor. Na závěr tábora jsme zdolali naši nejvyšší horu Sněžku, našli tolik očekávaný poklad pošťáka Kolbaby, uspořádali závěrečný karneval plný masek, sbalili děti a v neděli ráno po rozloučení odjeli zpět domů.

Celý tábor byl plný různorodých her, písniček, dovádění, kreslení, scének, trampolíny, míčových her a všelijakých úkolů.

Družstva 3. turnus                                                     Fotogalerie 3. turnus


RYCHLÁ RAZÍTKA
POŠTOVNÍ BOJOVNÍCI
 POŠŤÁCKÝ KONÍCI
POŠŤÁCI ROŠŤÁCI POŠŤÁCI
Jakub E.
Jana U.
Daniel U.
Martin M.
Nicole H.
Denisa H.
Marek L.
Martin Č.
Samantha H.
Veronika K.
Klára K.
Anna M.
Ondra K.
Adéla N.
Marie H.
Jana H.
Ondra A.
Martina K.
Markéta C.
Zuzka H.
Sára H.
Aneta E.
Vilma E.
Bára V.
Gábina S.
Linda S.
Zuzka A.
Eva S.
Alice V.
Franta N.
Lukáš P.
Míša J.
Anna H.
Katka P.
Štěpán V.
Klára D.
Kristýna D.
Petra J.
Veronika L.
Tereza L
Adéla J.
Jonatan R.
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místoIndiáni na Stříbrném potoce                                               


Indiáni na Stříbrném potoce - tábor 2011Osvojili jsme si rozdělávání ohně, střílení z luku, naučili jsme se lovit bizony nebo třeba také tanec kolem totemu. Jak jsme se postupně stávali čím dál více pravými indiánkami a indiány, na našich indiánských čelenkách přibývala brka jakožto symboly našeho umu.

Úkoly byly čím dál složitější a vyzkoušel si nás i sám Velký Duch, vládce indiánské říše. Seslal na naší osadu dvoudenní nepřetržitý déšť. Dokázali jsme ho však společnými silami přestát. Vyčkali jsme totiž na lepší počasí v chatě, která byla součástí osady.

Poslední den bylo opět krásně, a tak jsme všechno mokré usušili. Navíc jsme mohli večer zasednout k ohni. Každý z nás musel ještě projít poslední zkouškou a prokázat svou statečnost. Na konci stezky odvahy, která vedla lesem, čekal náčelník. Ten každého rituálně pomaloval a dal mu indiánský náhrdelník jako důkaz odvážnosti.

Pevně věříme, že všechny indiánky a všichni indiáni budou dál rozvíjet získané dovednosti a pokračovat tak v indiánské tradici, které jsme se stali součástí.

Hau kola! Hau, hau, hau! Vaši náčelníci


DAKOTOVÉ
YANKTONOVÉ OGLALOVÉ
Anna B.
Klára J.
Marie V.
Rosťa L.
Richard Š.
Kryštof J.
Bára T.
Šimon M.
Karel Č.
Jirka M.
Tereza G.
Tobiáš H.
Natálie K.
Veronika L.
Tonda J.
Dan B.
Matěj Č.
Filip R.
Karolína P.
1. místo 2. místo 3. místoTakový byl tábor Úsvit nad Surviville                     


Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011Vstupem do komunity získali ochranu v podobě přístroje (emitoru) zahánějícího příšery zvané gemoři, žijící v okolních lesích, očkování proti zákeřnému typu chřipky a střechu nad hlavou. Přátelství a uznání starších členů komunity si ale museli tito nováčci teprve zasloužit. Každý den ještě před snídaní byly zkoušeny jejich obratnost, přesnost, síla a vytrvalost v takzvaném ranním tréninku. Dále pak musel každý z nich absolvovat nejméně čtyři různě zaměřené dovednosti, které vyučovali starší členové komunity. Nemálo z těchto nově přijatých členů se zapotilo při tvrdém vojenském výcviku vedeném bývalým vojákem Drainem a jen někteří z nich se vyrovnali kvalitám loveckých dovedností zálesáka Štěrka. Při přírodozpytu vedeném známou paní doktorkou Hildegard Landstromovou si možná odpočinulo jejich tělo, ale mozek musel o to více zapracovat a ukládat do paměti názvy všemožných podivných rostlin pnoucích se v okolí tábora. Kuchař a zároveň stařešina komunity, známý BJ, prokázal svou všestrannost při výuce šifrování a vysílání zpráv.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Toto všechno byly ale poměrně bezpečné aktivity, které se konaly povětšinou v prostředí tábora komunity. Opravdové výzvy čekaly naše dobrodruhy v terénu, při plnění úkolů nutných pro přežití celé komunity. Zde byly opět testovány dovednosti, předávané staršími komunity. Kromě výše zmíněných se zde ověřila schopnost orientace v mapě, které vyučoval nadějný mladý kolega Diego. Jednou při únosu několika členů komunity zákeřnými bandity došlo i na využití zdravotnických znalostí při léčbě otravy jedem zvaným curare.
 
Tyto výpravy do okolních lesů měli rozličné cíle, jako například prohledat staré vojenské bunkry v okolí Hejlíčku a zajistit tak komunitě nové informace o proběhlé válce či prostě ukořistit co nejvíce jídla, které bylo shozeno leteckou pomocí do nedalekých lesů a získat tak pro komunitu potraviny na pár dalších dní. Při většině z těchto výprav se členové komunity setkávali s už zmíněnými gemory. Bytostmi, které se všude po světě začali objevovat po masovém podání protichřipkové vakcíny Solution.

Tábor Kačlehy 2011 - emitorZe začátku jsme o gemorech měli jen málo informací, věděli jsme pouze, že na základě mutace genů se z nich stala poměrně agresivní stvoření, která mají delší biorytmus než lidé a střídají se u nich fáze útlumu, kdy se chovají více otupěle a fáze, kdy jsou agresivnější a rychleji reagují na okolní podněty. Dále jsme zjistili jak se gemorům brání jiné skupiny obyvatel žijící v okolí. Ze setkání se zvláštní skupinou poutníků, kteří procházeli kolem našeho tábora, vyplynulo, že gemoři přece jen mají nějakou inteligenci. Poutníci jim chtěli obětovat jistou vědmu a zajistit si tak přátelství s gemory. Naštěstí se nám vědmu před krutou smrtí povedlo zachránit. Na oplátku nám vědma pomohla od slepoty, která se začala rychle rozšiřovat v našem táboře po návštěvě poutníků.

Postupně jsme se o gemorech začali dovídat více informací. Hlavní roli v tomto posunu hrál nepochybně nový člen komunity, pan doktor Radek Marek. Na setkání s ním jsme se museli vypravit daleko od tábora. Tento podnik byl velice nejistý. Zezačátku jsme měli pouze zašifrovanou zprávu o jeho poloze a věděli jsme, že v okolí se nejspíše potulují bandité i gemoři. Po půldenní chůzi jsme konečně dorazili na místo, kde Radek nechal pouze další zprávu. Situace vypadala beznadějně, ale nakonec se nám přece jen podařilo zachránit Radka Marka před gemory i jistou smrtí hladem. Ve stejný den večer jsme ještě museli osvobodit našeho milovaného kuchaře a Diega ze spárů ziskuchtivých banditů.Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011 Nakonec se vše podařilo a my uléhali k spánku, myslíc si, že máme vyhráno. V noci jsme si ale užili ještě větší dobrodružství. Bouře, která přišla, předčila naše očekávání. Všichni jsme ale nakonec noc ve zdraví přežili a druhý den se za ospalého slunečného dopoledne vrátili do tábora i s Radkem, kterého jsme zde přijali za právoplatného člena komunity.

Další vývoj byl rychlý a nelze o něm vypovědět vše. Díky nejvynalézavějším členům komunity se podařilo chytit živého gemora, na němž pan doktor mohl názorně ukazovat jevy, o kterých nám všem ten večer přednášel. Zjistili jsme, že gemorům chutná lidské jídlo a že mají smysl pro rytmus, možná dokonce i hudební sluch. Ke konci přednášky jsme vyzkoušeli, jak gemoři reagují na různé chemické sloučeniny. Byla zde vyzkoušena i látka pro gemory smrtelná.

Na základě této přednášky se mezi staršími komunity začaly postupně vymezovat dvě odlišně smýšlející skupiny lidí. Jedni zastávali názor, že gemoři pro nás vždy byli nebezpeční a proto je nejlepším řešením situace, zneškodnit je co nejdříve. Druhý tábor takzvaných humanistů tvrdil, že bychom měli gemory dále zkoumat a pokusit se s nimi nějakým způsobem komunikovat.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011K opravdové komunikaci s gemory došlo hned dva dny poté. Nejprve bylo nutné získat zápisky s gemořími výrazy od bláznivé lingvistky, staré přítelkyně Radka Marka. Tento úkol nebyl lehký a vyžadoval od nejmladších členů naší komunity značnou trpělivost. Po dlouhém odpoledni byli přecejen dokonce tři gemoří slovníky dopraveny do tábora.

Další dny se situace vyvíjela velice rychle. Všechny oddíly se vypravily na posvátné místo gemorů, kde celkem zdárně proběhla první zkouška komunikace s nimi. Poprvé za celou dobu se k nám některé z těchto bytostí chovali vyloženě přátelsky. Navzdory této nově vzniklé situaci se v nitru tábora dál kuly plány na zničení tlupy gemorů žijící v největší blízkosti našeho tábora. Konflikt vyvrcholil následujícího dne na nástupu, kdy bývalý voják Drain oznámil, že položil bomby se smrtící sloučeninou na šest míst v nejbližším okolí tábora a že je hodlá co nejdříve aktivovat. K Drainovi se přidali další členové starších a chvíli to vypadalo, že se jejich plán vyplní. Po proběhlém hlasování vedeném Radkem Markem, však vyšlo najevo, že většina komunity je proti zneškodnění gemorů.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Následoval jeden z nejtěžších úkolů pro mladé členy komunity. Drain s ostatními odpadlíky uprchli z tábora a jali se aktivovat bomby se smrtící sloučeninou. Radek Marek byl při pokusu o jejich zadržení postřelen. Ostatní starší se vydali stopovat odpadlíky. Radek Marek stihl ještě před smrtí instruovat zbylé členy komunity, kde leží některé z bomb a jak mají postupovat při jejich deaktivaci. Dál už to bylo pouze na nich. Při plnění tohoto úkolu se oddíly střetávali s odpadlíky, které honili po lesích, dokud je nedopadli a nezískali od nich informace o poloze dalších bomb. Mezitím se setkali i s několika gemory, kteří se často snažili s nimi vyjednávat. Někteří gemoři dokonce chránili bomby, které považovali za dar od „malých gemorů“ (chaol hestó), jak členům naší komunity začali přezdívat.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011K večeru začali přicházet jednotlivé oddíly zpátky do tábora. Všechny bomby se nakonec podařilo deaktivovat a gemoři byli od této hrozby ochráněni. Ukázalo se, že gemoři jsou si tohoto činu naší komunity vědomi a při setkání s Lily a Keylou, na jejich cestě zpátky do tábora, projevili tři gemoři přání více se s naší komunitou sblížit. Všichni zbývající členové komunity s tímto návrhem souhlasili a tak jsme po vypnutí emitoru (přístroje odpuzujícího gemory) a vyslání signálu mlácením klacků o stromy mohli být svědky návštěvy gemorů v našem táboře. Na počátku jsme se báli, jak budou gemoři reagovat a proto jsme si neustále drželi na obličejích masky, které nám pro komunikaci s gemory doporučil nosit Radek Marek. Gemoři se s každým z nás přivítali a my je pozvali ke slavnostnímu táborovému ohni.

Celý večer proběhl v přátelském duchu, postupně jsme si všichni mohli sundat své masky a zpívat táborové písně, ke kterým se gemoři přidávali rytmickým bušením do laviček i bubnováním na buben komunity. Mohli jsme být svědky gemořího tance, zpěvu i rvačky mezi dvěma gemory, kterým se zalíbila krásná Pyraňa, nedávno přijatá členka komunity. Troufám si říci, že i ti, kteří původně hlasovali pro zneškodnění gemorů, měli radost ze setkání s nimi. A tak skončil příběh naší komunity.

Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Díky všem členům Surviville, kteří se podíleli na jejím bohatém životě. Díky BJovi, Drainovi, Diegovi, Štěrkovi, Želvě, Hildě, Lily, Piraně, Mimy, Hobojovi i Radkovi. Díky banditům, gemorům i poutníkům za zpestření našeho komunitního života.

Keyla (alias vědma) – Eva Ždímalová


GEMOR HUNTERS
TITÁNI
QUACI
Petr T.
Ondra B.
Eliška F.
Tereza Ch.
Lukáš B.
Lukáš H.
Vojta V.
Honza P.
Martina V.
Honza K.
Petr R.
Karolína B.
Ester M.
Jirka M.
Dan M.
Anna J.
Franta P.
Jindra D.
Jakub S.
Martin M.
Matyáš P.
Tomáš D.
Míša D.
Magda G.
Klára D.
Matěj M.
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Silvestrovský tábor 2011-12
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
Podzimní tábor 2011 - Poklad Černé Studnice
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
A-K tábor 2011, začátečníci
 
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Klíče od pevnosti Boyard - tábor 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) - 1. turnus 2011
 1. tur. MTMĎ (Malý tábor pro malé děti)
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) - 2. turnus 2011
 2. turnus MTMĎ
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) - 3. turnus 2011
 3. turnus MTMĎ
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2011
Indiáni na Stříbrném potoce - tábor 2011
Indiáni na Stříbrném potoce - tábor 2011
Indiáni na Stříbrném potoce - tábor 2011
Indiáni na Stříbrném potoce - tábor 2011
 
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011
Úsvit nad Surviville - tábor Kačlehy 2011


 
   Zprávy z táborových příprav 
Prázdniny a letní tábory jsou již úspěšně za námi. Včera jsem se po dvou měsících opět nastěhoval domů, takže nyní vyřídím to, na co na táborech nezbyl čas - u marodů vyřídit storna a poslat pár zapomenutých věcí. A připravovat další akce pro děti. Přeji úspěšný start do nového školního roku. Zbyšek Prágr
..............................................................................................................................................................................................
15.7.
Neposílejte nám již nic na poštovní adresu uvedenou v dokumentu s přihláškou (pošt. přihrádka, Rudná) - jsme do konce srpna na táborech. Elektronické kontakty budou normálně fungovat, telefon také, ale pište spíše sms (při programu nemám telefon u sebe).
..............................................................................................................................................................................................
1.7.
Pokud chce někdo cokoliv k táboru (nebo přihlásit dítě), pište prosím jen sms na 777 671 483. Jsme již na táborech a na tom prvním
v přírodě bez internetu.
..............................................................................................................................................................................................
17.6.
Podrobné táborové informace jsou rozeslány na všechny tábory - pokud někomu nepřišli, nechť se prosím ozve. Informace nebyly rozeslány těm, od kterých nemáme přihlášku nebo zálohu.
..............................................................................................................................................................................................
12.6.
Táborové informace o odjezdu, co sebou apod. byly rozeslány emailem na tábory pro malé děti (MTMĎ) I. až III. turnus a na velké Říčky - Klíče od pevnosti Boyard. Informace nebyly rozeslány těm, od kterých nemáme přihlášku nebo zálohu. Zbývají poslat informace na indiánský tábor a astronomické, což bude vzápětí.
..............................................................................................................................................................................................
4.6.
Na první prázdninový tábor Kačlehy byly všem, od kterých máme přihlášku a zálohu poslány emailem podrobné táborové informace. Další tábory budou následovat.
..............................................................................................................................................................................................
30.5.
Podrobné táborové informace budou rozesílány s drobným zpožděním první týden v červnu.
..............................................................................................................................................................................................
19.5.
Proběhla aktualizace volných míst na tábory, přijatých dokumentů a plateb, viz. tabulka níže. Ke konci měsíce budou rozesílány podrobné táborové informace (co sebou, odjezd...).
..............................................................................................................................................................................................
23.4.
Od 28.4. do 16.5. je přihlašování na tábory a další komunikace možná po emailu, vzkazy rodičů zde na webu nebo po sms (kontakty jsou níže). Vzhledem k pobytu v zahraničí a výraznému časovému posunu prosím nevolejte. Posouvá se i termín pro posílání záloh do 17.5.
Anketa k odměnám pro děti byla přesunuta na dolní část stránky.

..............................................................................................................................................................................................
6.4.                                                                                   

Možnosti příspěvků na tábor:
-  větší firmy a instituce obvykle přispívají na tábory (bývá v rámci příspěvku na rodinnou rekreaci),
-  pokud rodiče pobírají některé druhy sociálních dávek, mohou dostat i příspěvek na tábor,
-  pokud je nám známo, letos jen jediná zdravotní pojišťovna přispívá částkou 1 000 Kč na tábor a to Vojenská ZP.

Příspěvky jsou individuální a rodiče se o ně musí starat sami. My samozřejmě poskytneme potvrzení, vystavíme fakturu...
..............................................................................................................................................................................................
21.3.
Doporučujeme dlouho neváhat - jeden tábor je plný, u pěti je cca 10 volných míst a u dvou 20.
..............................................................................................................................................................................................
12.2.
Níže je ke každému táboru přehled přihlášených dětí, přijatých dokumentů a plateb pro vaši zpětnou kontrolu.
..............................................................................................................................................................................................
22.1.
Máme novou stránku - zobrazuje přehled všech námi uskutečněných táborů včetně odkazů na fotogalerie a články (bude postupně doplňováno).
Je to tlačítko výše "
Přehled táborů."
.............................................................................................................................................................................................
17.1.
Letní tábory jsou komplet se všemi základními informacemi. Letos se můžeme těšit na opravdu zajímavé celotáborové hry!
Ještě připravuji další stránku (přehled všech našich táborů - už jsme jich uskutečnili přes 80 !) a upravím tuto stránku.
 
Tábory mírně podražily; o 170 až 280 Kč. Navýšení je především z důvodů připravovaného a v létě platného zvýšení DPH ubytovacích a stravo- vacích služeb. Denně je to o cca 20 Kč na dítě. Čím delší tábor, tím samozřejmě dražší. Snad těch
170 až 280 Kč navíc nebude překážkou.
..............................................................................................................................................................................................
13.1.
Jen pro pořádek - v prosinci byla všem účastníkům táborů v roce 2010 zaslána obálka s CD a společnou fotkou. Kdyby někomu nepřišla, stačí
se ozvat.

..............................................................................................................................................................................................
5.1.
Níže jsou kompletní informace k jarnímu táboru a souhrný přehled připravovaných letních táborů.
..............................................................................................................................................................................................
4.12.
Již byly přihlášeným rozeslány emailem informace k silvestrovskému táboru.
..............................................................................................................................................................................................
25.10.
Termíny na rok 2011 jsou na 99% jisté u těchto táborů: Kačlehy (od 11 let) 1. - 16.7., tábory pro malé děti (4 - 8 let) 17. - 24.7.,  24. - 31.7. a 31.7. - 7.8. a tábory pro starší (od 9 let) 7. - 19.8.  Astronomicko - kosmonautické tábory budou pravděpodobně dva, pro začátečníky a pokročilé. Určitě se budou konat od 19. nebo 20. srpna.
Ještě se zvažuje možnost malého putovního tábora pro starší děti. Aktualizováno 5.12.: Putovní asi nedopadne, ale zvažuje se stanový tábor pro malou skupinku dětí od 9 let.
..............................................................................................................................................................................................
14.10.
Přihlášeným na podzimní tábor byly emailem rozeslány informace.
..............................................................................................................................................................................................
28.9.
K posledním dvěma letošním táborům jsou již kompletní informace, bylo doplněno téma celotáborových her a cena.
..............................................................................................................................................................................................
3.9.
Letošní články o táborech jsem přesunul do historie - tím se uvolnilo místo na informace o dalších připravovaných táborech.