Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...
 

      Zpět na tábory      Titulní strana 

   TÁBORY V ROCE 2012
Silvestrovský tábor v době ledové                      

Tradiční šestidenní novoroční tábor se nesl, v duchu příběhu animovaných filmů Doba ledová. Ovšem počasí příliš dobu ledovou nepřipomínalo, spíše se jednalo o konec doby ledové a oteplování. Po sněhu, ani památky. Užívat prázdnin se odhodlalo deset dětí, které se rozdělily do dvou družstev; Mamuti a Scretíci. 


Protože tábor probíhal, v prostorách Centra ekologické výchovy Dřípatka, využili jsme nabídky vzdělávacích programů. Děti se dozvěděly něco o mravencích -  čím se živí, jak bydlí a jaké mají mezi sebou rozdělené úlohy. Při programu se hrálo, stavělo, malovalo, hádalo i zpívalo.

Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledováNa Dobu ledovou jsme hráli spousty her jak venku, tak uvnitř. Děti se například venku změnily ve veverku Scrat, která hledala žaludy. Nebo stavěly obydlí z doby ledové, stejně tak bylo třeba z přírodních materiálů udělat panáčka a uběhnout s ním určenou trasu. Legrační bylo přenášení velkých dinosauřích “vajec“ tak, jak je přenášel lenochod Sid. Zajímavé byly také stavby přístřešků pro Mannyho nebo štafeta s plody. 

Hrálo se samozřejmě mnoho jiných her a soutěží, mezi oblíbené patřilo hledání pexesa, Na Popelku, Na zvířata, Na šéfa, Městečko Palermo, Sardel, obouvání židlí a další. V závěru tábora došlo i na deskové hry, například Trans America, Želví závody nebo Jungle Jam. 

Děti také navštívily městský bazén, zejména v malém dětském se vyřádily. Tradičně jsme zavítali do Muzea české loutky a cirkusu, kde byli k vidění loutky nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla a profesionální loutky. V další části jsme se ocitli v cirkusové manéži s hrazdami, jednokolkami a žonglérským náčiním i kostýmy, nebo v místnosti, věnované kouzelnictví. Vystaven je také motocykl, na kterém jezdili medvědi ze známého filmu Šest medvědů s Cibulkou.

Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
V muzeu probíhala také výstava o veselých kostlivcích v Mexiku. Mexické oslavy svátku zesnulých jsou totiž spíše karnevalové a velice barevné, jak jsme se z výstavy dozvěděli.  Součástí muzea je také loutková divadelní scéna, kde si návštěvníci mohou zkusit zahrát loutkové divadlo. Toho samozřejmě naše dvě družstva využila, ale největší úspěch mělo sólo vystoupení Vašíka Mareše.

Poslední den v roce jsme si udělali slavnostní hostinu plnou chlebíčků a dalších pochutin. Samozřejmě proběhl karneval, kde si každý zařádil v maskách. Hlavně jsme hráli spousty her, některé zcela nové. A někteří nám zahráli na flétnu. Když dětem vytrávilo, zaplnili jsme žaludky pro změnu zmrzlinovým pohárem. Všichni kupodivu vydrželi až do půlnoci. Před půlnocí jsme se vydali na blízký pahorek, abychom sledovali ohňostroje, které probíhali všude kolem nás a také si popřáli na nový rok.

Druhý den, tedy den před odjezdem se hrálo ještě několik her a zobaly zbylé dobroty.  Město Prachatice na první den v roce uspořádalo v podvečer velký ohňostroj, na kterém děti nesměly chybět. Slavnostní vyhlášení výsledků klání družstev jsme vyhlásili v den odjezdu už v poněkud obměněném složení vedoucích. Někteří vedoucí totiž onemocněli, a tak byla povolána zdravá posila. Silvestrovský tábor se povedl a dobu ledovou jsme úspěšně zdolali.
Podzimní tábor s mimozemšťanem                       
 
Na konci října se uskutečnil tradiční pětidenní podzimní tábor. Podruhé v Jizersko-horské přírodě u Hamrů poblíž města Tanvald. Námět na celotáborovou hru byl 30. let starý Spielbergův film E.T. – Mimozemšťan. V té době slavný film kupodivu některé děti znaly.

Oproti loňsku v chatě přibyla nově přistavěná společenská místnost, kterou jsme náležitě využili, protože nevlídné počasí delším pobytům venku příliš nepřálo. Přesto se hrálo několik her v lese, například sestavování vzkazu z písmen na trase. Udělali jsme si také výpravu na místo (kamennou vyhlídku), kde E.T. přistál. Místo to bylo zajímavé; rozhledna, občerstvení, ale všechno zavřeno. Zažili jsme i jedno slunečné dopoledne v podzimním zlatavém listí. Zato druhý den už někteří zájemci řádili v čerstvě napadaném sněhu.

Podzimní tábor, Zásada 2012Stejně jako v přírodě, i ve společenské místnosti družstva E.T. Šneci, Tanvaldský Ufoni s.r.o, Mimozemšťany a Líný lemry soutěžila mezi sebou. Velmi povedené byly některé scénky, představujícího E.T.ho, protože jednoduchými prostředky a převleky dokázaly malého mimozemšťánka věrně napodobit. Napínavá byla také hledací štafeta po celém patře chaty, nebo kreslení co nejvíce mimozemšťánků do družstva na čas podle hodů kostky. Hrála se spousta dalších her na pobavení, na spolupráci a také deskové hry Gulo Gulo, Želví závody a Jungle Jam.

Na závěr podzimního tábora si poslední večer každý sám šel pro dárek od E.T.ho. Tedy až na ty nejmladší, ti šli po dvou. Svítící tyčinky byly v tajné sklepní místnosti, o které nikdo z dětí nevěděl. Kupodivu skoro jediní, kdo se báli si pro světélko dojít, byli nejstarší kluci.

Jak už to bývá, k poslednímu večeru patří vyhlášení výsledků, rozdání diplomů a odměn a ani na tomto táboře tomu nebylo jinak. Rovná dvacítka dětí a čtyři vedoucí ráno čekalo už je balení a většinu společná cesta vlakem domů.


TANVALDSKÝ UFONI S.R.O.
MIMOZEMŠŤANI
E.T. ŠNECI LÍNÝ LEMRY
Johanna L.
Nikola T.
Klára F.
Ondra F.
Nikola M.
Daniela E.
Robert E.
David P.
Bára M.
Petra J.
Tomáš D.
Vojta M.
Lukáš S.
Lukáš M.
Vašek M.
Tomáš B.
Ivo R.
Slávek R.
Prokop R.
Jirka C.
110 bodů 86 bodů 72 bodů 72 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 3. místoVesmír a rakety o prázdninách                           
 

Astronomicko-kosmonautický tábor 2012O všechno kolem naší planety, která „pluje“ vesmírem se zabývá věda, které se říká astronomie (žel si většina lidí plete pojmy jako astronomie a astrologie, což je úplně něco jiného). Děti se na táboře dozvěděly některé základní věci o vesmíru. Pokud se ale chceme zajímat o vesmír, je důležité, ba přímo nezbytné znát noční oblohu. Proto jsme se poznávání souhvězdí a orientaci na obloze věnovali hned od začátku tábora. Děti si také vyzkoušely zakreslovat některé objekty noční oblohy. K pozorování je potřeba také něco vědět o dalekohledech. Ale dalekohledy se nemusí pozorovat jen v noci. Děti se dozvěděly, jaké objekty se dají pozorovat i přes den a také jsme si to vyzkoušely.

Zajímavé bylo praktické srovnání velikostí a vzdáleností planet Sluneční soustavy v měřítku 1:1 miliardě. Děti musely odhadnout a udělat dané rozměry planet a umístit je ve zmenšeném měřítku od sebe. Skončili jsme u Saturna, protože další planety bychom museli umisťovat už o mnoho kilometrů dále. Bylo by toho ještě mnoho o čem psát, co se děti z astronomie dozvídaly. Třeba o hvězdách, galaxiích, o Sluneční soustavě, mapách a dokonce o struktuře vesmíru. Nechybělo ani astronomicko kosmonautické riskuj.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
V kosmonautické části se děti dozvěděly průřez celé historie dobývání vesmíru. Někdy stručně, někdy podrobněji, od prvních jednoduchých „raket“ v Číně až po současnost. Seznámily se s důležitými jmény průkopníků raketové techniky i tím, že počáteční motivace „dobývání vesmíru“ nebyla mírumilovně a vědecky motivována. Inu, svět není černobílý. Děti se tak naučily něco o raketách, sondách a družicích, kosmických lodích, ale že létají také kosmické lodě zásobovací a v neposlední řadě velká Mezinárodní kosmická stanice a jak se v ní žije astronautům. Velký úspěch měla výroba vodních a vzduchových raket. Každý si vyrobil a vyzdobil dvojici raket a vypustil.

Některé programy probíhaly odděleně pro začátečníky a pokročilé, protože velká část dětí už byla na táboře loni i předloni. V závěru tábora jsme si povídali o tom, kde všude se amatéři nadšenci (tedy i děti a mládež), mohou v astronomii a kosmonautice uplatnit, kde shánět informace a kde se scházet s lidmi společných zájmů.

Astronomicko-kosmonautický tábor 2012Co by to bylo za tábor bez her. Mezi programy probíhaly menší i větší hry, při kterých družstva, která si daly dohromady děti, soutěžila mezi sebou. Velmi povedené byli také scénky. Nechyběla ani trampolína a dokonce počasí tak přálo, že došlo na koupání v bazénu, i když byla druhá polovina srpna na horách. Polední klid byl hodně činorodý, děti většinou hrály deskové hry nebo vystřihovaly a lepily modely raket, raketoplánů a sond.

Na konci tábora děti vyplnily dotazníček, ze kterého vyplynuly zajímavé výsledky. Například, že se o vesmír a kosmonautiku před táborem zajímalo 22 dětí z 27 a všechny tyto děti v jejich koníčku rodiče podporují (jen jeden nevěděl). Čtyři děti více zajímala kosmonautika, více astronomii než kosmonautiku zajímalo sedm dětí a 16 dětí se zajímalo o oboje. Tábor jako celek děti hodnotily jako ve škole a získal výbornou známku: 1,3.
 
Zbyšek Prágr                                                                                                  Fotogalerie

GALAKTICKÉ
OVCE - LAX
VESMÍRNÍ VETŘELCI
VLÁDCI GALAXIE
MLÉČNÁ DRÁHA NASA
Jirka M.
Vašek L.
Matěj Č.
Jirka Ř.
Rosťa L.
Daniela E.
Tereza S.
Michaela S.
Emilie Č.
Hynek E.
Filip K.
Martin M.
Dominik B.
Jakub H.
Jirka Č.
Patrik M.
Anna B.
Natálie K.
Tobiáš H.
Kryštof M.
Michal F.
Vojta S.
Vít P.
Matěj Ř.
Matěj Š.
David S.
David K.
Adam O.
49 bodů 45 bodů 43 bodů 41,5 bodů 37,5 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místoPoslední trosečník na táboře v Říčkách                        


Tábor Říčky 2012Byl to příběh člověka, který s přítelem pustý ostrov obývá. Byl to příběh dědečka, který jediný se vrátil z daleka. Příběh je o posledním trosečníkovi, který 11 let žil a přežíval na ostrově. Nás příběh zaujal, ale i nás varoval. Na pustém ostrově i zvířata žijí a i někdy krev pijí. Byl to náročný pobyt, zvířata hlídat a chytit. Na Čerňáku se výprava nalodila a za dobrodružstvím vyrazila. Nikdo nevěděl, co je čeká. Doufejme, že se s nebezpečím nesetká. Na obchodní lodi plulo 47 dětí s osmičlennou posádkou Džejn, Kačerka, Cermati (dcera s matkou – Kamčatka a Pavluša), Lusinda, Marťanka, Dvdíčko, David mládě. 

Naše cesta za posledním trosečníkem pokračuje úvodním příběhem, co bylo před ztroskotáním. Rodiče Robinsona odešli do Anglie za lepším obchodem z Německa do přístavu Hullu. Jmenovali se Kreutznauerovi, ale Angličané jim začali říkat Crusoeovi. Dědeček vnoučka byl právě zmiňovaný Robinson, který od malička miloval moře. Chtěl se stát námořníkem, ale rodiče chtěli, aby převzal po otci obchod a stal se obchodním úředníkem. Když byl větší, začal vypomáhat otci.

První hrou bylo, aby děti přenesly obchodní balíky na loď. Podle výkonu byly děti rozděleny do těchto šesti týmů: Trosečníci v čele s Džonem Kubáskem a s hlavní posádkou Kamčatka a Pavluša, Lidožrouti v čele s Barunkou od Božky Němcové a s hlavní posádkou David mládě s Lusindou, Natvrdlí kokosi s Klarindou a Kačerkou, Po-po-po s Marťasem a Marťankou, Trosečnící z Říček s Johnáčem a s Džejn, Kozičky s Marťasem a Dvdíčkem.
 
Tábor Říčky 2012
Během tří dnů s Robinsonem prožily týmy vzlety a pády, kdy jeho přání cestovat lodí na moři, i přes zákaz rodičů, se mu splnilo. Děti si složily plachtu s kormidlem, vázaly uzly, jako kdyby byly na opravdové lodi. Mořská bouře nás zastihla a všechny děti polila. Na vlastní kůži děti zažily mořskou nemoc a některá děvčata z družiny se na pár dni staly zdravotními sestřičkami, kdy opečovávaly chlapeckou část posádky i někdy do časných ranních hodin.

Ve třetí části, kdy se Robinson, za vidinou velkého bohatství, vydal s kapitánem Dublym na velkou cestu do Afriky. Bohužel z hodiny na hodinu se obloha zatáhla a piráty přivála a do zajetí padl a žádné nároky si kladl. Během pobytu v otroctví si týmy vyzkoušely práci s mapou, trpělivost v podobě naučných, zábavných a pro život užitečných her.

Po útěku z otroctví a ztroskotání lodi, kdy přežil Robinson jen sám, začalo poslední období Robinsona – „Jeho život na pustém ostrově“. Toto období bylo pro některé velmi náročné. Někteří měli nastláno v kalhotách, někteří v baťohu, někteří na pohodu. Prozkoumat ostrov museli, na Zakletý vystoupali a i něco při tom zaseli. Týmy si vyrobit a postavit si věci k přežití musely, aby s úsměvem stávat mohly. Chytily kozičku a podojily jí. Musíme říct, že někteří kozu nedojily poprvé. Prozkoumat ostrov hodlaly a pomocí mapy cestu hledaly, při tom hlavy a svaly využívaly, aby cestu domů nalezly.

Tábor Říčky 2012Dlouho na lodě čekaly, ale žádné se neobjevovaly. Křováci to byli jen, ale byl to sen. Večerní křováckou cestou týmy pochodovaly, až k šamanovi došly a tanec s maskou mu ukázaly a ejhle, když šaman byl spokojen, tak jim amulet proti duchům daroval.

Všechny písmena z lahve získaly a zprávu z toho dostaly. Za pokladem vyrazily a nazpět lodní lístek získaly. 

Nesmí se zapomenout, že karnevalem to na ostrově žilo, při tom se jedlo, pilo. Večer tanec se vmísil a bok na všechny strany se tísnil. I hlavičku si procvičily, s hlasovátky soutěž zvítězily. Jednoho ekologická popelnice přijela a všechny svou recyklací hltila. Někteří křováci na stromy lezli a překážky s nadšením přecházeli. Jeden křovák výšek se bojí a ze stromu slezl s kopí.

Cesta byla trnitá, občas zrnitá. Všichni jsme to přežili a příští rok, abychom se všichni vrátili.

David Dvořák                                                                          Fotogalerie

NATVRDLÍ KOKOSI
LIDOŽROUTI
TROSEČNÍCI Z ŘÍČEK
KOZIČKY PO-PO-PO TROSEČNÍCI
Klára Š.
Tomáš B.
Marek B.
Jakub V.
Karol. P.
Vendy Š.
Martina K.
Lucka P.
Bára V.
Adam R.
Filip S.
Honza N.
Anika B.
Míša H.
Tereza M.
Anežka V.
Johanna L.
Ivo R.
Filip N.
Ondra S.
Kristýna S.
Julie R.
Jitka H.
Adéla P.
Martin F.
Slávek R.
Petr K.
Krist. N.
Nikola P.
  Pavla P.
Petra J.
Martin N.
Vojta M.
Alex K.
Anna M.
Kristýna K.
  Katka S.
Anita N.
Tereza G.
Tomáš N.
Honza K.
Michal S.
Jakub C.
Eliška M.
  Denisa T.
Adéla J.
(Nicole H.)
190 bodů 152 bodů 142 bodů 139 bodů 128 bodů 102 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo
Mach a Šebestová – tři tábory s malými dětmi       

Malé tábory pro malé děti (MTMĎ) se nesly v duchu Macha a Šebestové. Prvního turnusu MTMĎ se účastnilo 42 dětí ve věku od 4 do 9 let (na ostatních turnusech to bylo obdobné). Jak to bylo na počátku v Machovi a Šebestové? Starý pán hledal ztracené brýle, které mu Mach s Šebestovou našli. Za to jim dal utržené sluchátko, ale nebylo to obyčejné sluchátko… Stejně tak děti na Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012začátku tábora hledaly brýle a přitom si musely zapamatovat obrázky, které patřily do pohádky o Machovi a Šebestové a které nikoliv. I hledání sluchátka se všem družstvům zdařilo. A kočiček na každém turnusu bylo také požehnaně – několik tisíc. Malovaných. Na třetím to bylo přesně 2 668 kočiček.

Jak to poslední roky ale bývá, v červenci nebylo příliš slunečno, a proto u prvního turnusu nedošlo na oblíbený bazén. Několik aktivit se kvůli deštivému počasí muselo hrát místo venku uvnitř chaty. Na všechny tři turnusy byl připraven stejný program, ale vedoucí si často program uzpůsobí podle svého, obzvlášť když do programu zasáhne deštivé počasí. Ve výsledku je pak každý turnus trochu jiný.


JONATÁNOVY UŠI
PAŽOUTI
DUHOVÁ SLUCHÁTKA
JONATÁNI KOUZELNÁ SLUCHÁTKA
Bára K.
Matěj K.
Jakub K.
Lukáš M.
Marek L.
Jarda Č.
Šimon M.
Josefína K.
Zuzka P.
Tomáš K.
Ondra K.
Tereza Š.
Juliana B.
Zuzka B.
Silvie D.
Alex D.
Lada Ch.
Michaela K.
Karolína K.
Marianka M.
Petr M.
Tibor T.
Nikola M.
Matouš M.
Honza J.
Eliška T.
Markéta B.
Sabina F.
Adam H.
  Martin P.
David Š.
Dominik H.
David P.
Lukáš K.
Vláďa O.
Vojta O.
Lucka B.
Katka P.
Anna H.
Zuzka S.
Tereza P.
31 bodů 31 bodů 24 bodů 23 bodů 21 bodů
1. místo 1. místo 2. místo 3. místo 4. místo


O druhém turnusu MTMĎ Markéta Dočekalová píše:

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012Další hra byla například ta, kdy si děti během cesty po fáborcích musely zapamatovat co nejvíce obrázků souvisejících s tématem tábora – Mach a Šebestová. Ale pozor, cesta obsahovala i chytáky v podobě obrázků, které s Machem a Šebestovou nesouvisely!  Zavzpomínali jsme také na první slova Macha a Šebestové, která pronesli do kouzelného sluchátka:  „Haló, haló, proč je koček málo? A tak štěkám jako hrom, ať je koček milion!“ a zasoutěžili jsme si, který tým zvládne během časového limitu namalovat nejvíce kočiček. Stejně jako naši večerníčkoví hrdinové jsme se i my ocitli v pravěku a děti si mohly vyrobit „pravěké“ výrobky z hlíny a zkusit si například hod na mamuta.

Poslední den samozřejmě nechyběl karneval, kterého se zúčastnili i vedoucí ve svých maskách, načež jsme si s dětmi s chutí „zatrsali“, došlo dokonce i na dětmi vytoužený bazén. A tak, doufám, můžu říct za všechny děti i vedoucí, že na tento týden strávený ve společnosti Macha a Šebestové budeme rádi vzpomínat.
                            Fotogalerie II. turnusu

MACHOVA SLUCHÁTKA
MAMUTI
JONATÁNOVI OCÁSCI
MACHOVÉ A ŠEBESTOVÉ JONATÁNI
Michal N.
Tomáš N.
Honza V.
Karel K.
Kristýna K.
Dominik V.
Tomáš V.
Helena N.
Slávek R.
David S.
Nela S.
Honza B.
Oliver D.
Vojta D.
Ondra A.
Katka M.
Štěpán P.
Šimon P.
Gábina S.
Linda S.
Jonatan R.
Marian T.
Bára V.
Klára S.
Matěj M.
Vojta M.
Katka H.
Alexandra B.
Nikola M.
Lukáš M.
Michaela V.
Jiřina F.
Samuel K.
Láďa Z.
Vojta V.
Katka F.
Alexandra L.
Nina L.
Petr J.
Tomáš J.
Lukáš F.
Prokop R.
33 bodů 29 bodů 22 bodů 21 bodů 17 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo


O třetím turnusu MTMĎ Karolina Risingerová píše:

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012Od té doby, co jsme měli kouzelné sluchátko, se děly zvláštní věci. Nejdříve jsme se ocitli v pravěku. Nejenže jsme museli sbírat lesní plody, abychom neumřeli hlady, ale také jsme házeli kyjem. Postavit dům pro neandrtálce už nám připadalo jako hračka, ale v tom jsme objevili neandrtálce opravdové. Asi se nám snažili něco říct, ale slyšeli jsme jen nesrozumitelné výkřiky. Jisté je jen jedno, byli pěkně naštvaní, že jsme je vyrušili ze spánku. Nepomohla ani naše snaha o komunikaci, šla z nich hrůza, a tak jsme radši utíkali honem pryč. Tím ale naše cesta do pravěku neskončila. Všichni jsme si z hlíny udělali malé ozdoby, které jsme si pak nabarvili. Většina z nás dělala korálky, kterými si pak ozdobila krk.

Další den jsme museli pomoci Machovi seznámit se se světem zajíců. Dostal totiž ve škole pětku, protože při zkoušení o nich nic nevěděl. Díky kouzelnému sluchátku jsme se stali zajíci a hupkali jsme k lesu. Být zajícem ale není žádná legrace. Jeden aby neustále dával pozor na lišky, které na malé zajíčky v lese číhají. Schovali jsme se proto do houští, ale když nás lišky našly, museli jsme utíkat a kličkovat, aby nás nechytili. Utéct se bohužel podařilo jen některým zajíčkům.
 
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Naštěstí jsme se pak vrátili do světa lidí a mohli jsme si nerušeně užívat prázdnin. Když svítilo sluníčko, koupali jsme se v bazénu a skákali na trampolíně. Také jsme opékali buřty s chlebem na ohni vedle naší chaty. Ten večer jsme se i mohli pochlubit tím, co umíme. Někdo z nás si připravil písničku, kterou zazpíval, nebo zahrál na flétničku. Někdo si dokonce připravil krátkou scénku, nebo představil kouzlo.

Když jsme se vrátili za Machem a Šebestovou, zjistili jsme, že Kropáček dostal angínu. Bylo nám ho líto, tak jsme se rozhodli ho vyléčit. Zmenšili jsme se pomocí kouzelného sluchátka na takovou velikost, že jsme mu mohli vlézt do pusy a všechny bacili pochytat. Bránily nám v tom sice větší bacily, které nás při léčení chytaly, ale my jsme se nedali. Kropáčkův jazyk jsme vyčistili od malých bacilů a ty větší pak neměli šanci přežít.

Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012Jakmile byl Kropáček vyléčen, vydali jsme se do zoo. Ale Pažout s Horáčkem hned zase mysleli na nějaké lumpárny. Představte si, že pustili ven všechna zvířata! Nezbývalo nám nic jiného, než je všechna zase pochytat, aby se jim ve městě nic nestalo. Naštěstí se nám to podařilo a našli jsme je všechna.

Letošní tábor se opravdu povedl. Nejenže nám přálo počasí a skoro každý den na nás i Macha s Šebestovou a Jonatánem svítilo sluníčko. Užili jsme si koupání i her. Přestože někteří z nás pojedou příští rok už na tábor pro větší děti, těšíme se, že s většinou se zase sejdeme a pojedeme znovu do Orlických hor užívat léta.

JONATÁNOVI POMOCNÍCI
JONATÁNI
NEANDRTÁLCI
SLUCHÁTKOVI UTRŽENÉ SLUCHÁTKO
Kuba P.
Pavel K.
Erik J.
Julie P.
Eliška M.
Dominika H.
Sára G.
Magda G.
Honza D.
Anna P.
Ondra A.
Honza Š.
Míša J.
Alice V.
Katka K.
Ondra K.
Amálie P.
Michaela F.
Katka H.
Markéta C.
Anna M. T.
Nikola D.
Petr N.
Andrea H.
Tomáš H.
Mateo A.
Ondra Č.
Veronika T.
Tereza T.
Denisa H.
Lukáš P.
František P.
Matyáš S.
Max V.
Zuzka A.
Dan D.
Marek T.
Denisa D.
Tomáš K.
Nela K.
Adéla T.
Katka Č.
Tobiáš S.
31 bodů 29 bodů 28 bodů 24 bodů 21 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo
Pátý element – záhada na táboře v Kačlehách      


Tábor Kačlehy 2012 - Pátý elementVše začalo mezinárodní vědeckou konferencí, jejíž hlavním organizátorem byl náš kolega Excelence, Dc. CSc Zbychoslav Strakatý, TTM. Dozvěděli jsme se zde o takzvaném „Globálním výjimečném stavu“, který se začal projevovat na rozličných místech naší planety. Odborníci na jednotlivé živly nám pomohli osvětlit, jak se globální výjimečný stav projevuje konkrétně na jejich živlu. Záhy se zformovaly vědecké pátrací týmy, z nichž každý se začal dopodrobna zabývat jedním ze čtyř živlů. Názvy vzniklých týmů jsou více než výmluvné: Tornáda, Tsunami, Fénixové a Zemozem.

Zanedlouho po prvních měřeních provedených v okolí našeho vědeckého ústavu se ukázalo, že kromě naměřených vysoce nadprůměrných hodnot lze v blízkosti naší základny narazit také na prazvláštní domorodé kmeny uctívající jednotlivé živly. Díky Bohu, že naše vědecká komunita získala jistou etnografickou příručku popisující jednotlivé kmeny a jejich zvyky! Bez ní bychom asi jen těžko rozeznali Morhejce od Gebalunců a věděli, co od nich můžeme přibližně čekat. Po prvním setkání s příslušníky těchto kmenů měla většina z nás smíšené pocity. Dozvěděli jsme se tak akorát, že Fejrofejfové jsou nejspíš naštvaní na všechny ostatní kmeny a není přesně jasné proč.

Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Situace na zemi je nadále vážná, dokladem toho jsou i časté silné bouře vyskytující se v okolí výzkumné stanici, práci neohrožených vědců ale nic nemůže zastavit.

I když výzkum globálního výjimečného stavu zatím nepokračoval valně kupředu tak, jak bychom si představovali, byl alespoň čas pocvičit se v kybernetice a astronomii. Do těchto věd zasvětili naše mladé akademiky kolegové Dr. Břetimír Doktor a Prof. Kedluben. Všichni členové vědecké komunity byli také podrobeni přísným plaveckým testům pod vedením naší milé kolegyně Mgr. Králové. Po jednodenním výzkumném úkolu nazvaném interně „Výzkum veřejného mydlení“ se vědecké týmy intenzivně věnovali šití šátků a dalších potřebných oděvů. Zde se výrazně projevila zručnost kolegyně Prof. MUDr. Lily Scienziato, DrSc.

Nakonec se ukázalo, že setkání s domorodci nebylo úplně k ničemu. Díky dobře naladěnému Jáhíjovi, uctívači větru, našli vědci zprávu, která je vyzývala k tomu, aby se v pátek 6. 7. dostavili mezi 22:00 a 24:00 hodinou na určitou louku, která se nachází nedaleko cesty na Hejlíček. S hrdostí musím konstatovat, že všem vědeckým týmům se povedlo uvedené místo najít a být zde včas. Asi se k Vám všem již doneslo, kdo tam na vědce čekal, aby jim předal důležitou zprávu… ano, byli to mimozemšťané.

Tábor Kačlehy 2012 - Pátý elementTito mimozemšťané předali týmům zprávu, která byla bohužel zašifrovaná, a bylo třeba k ní najít klíč. Každý vědecký tým měl klíč ke své zprávě ukryt na území svého živlu. Některé klíče byly ukryty tak důkladně, že je vědecké týmy našli až v pozdější fázi výzkumu…

Po náročném týdnu práce přichází zasloužená přestávka a vědci jdou na dvoudenní odpočinkový výlet do okolí stanice. Mladší část vědců jede místní lokálkou do Nové Bystřice a pokračuje na výzkumnou výpravu na vrch Hradiště, kde pod skalním útvarem také přenocuje. Mladí vědci prokázali několikrát svoji statečnost a získali cenné zkušenosti, které se jim hodily v dalším řešení globálních problémů světa. Starší část vědců se neohroženě vydává téměř bez zásob potravy do hlubokých Landštejnských lesů. Cestou se jim podaří nějaké potraviny získat a vyřešit úspěšně potravinovou krizi. Druhý den se přes Novou Bystřici šťastně vrátí zpět na základnu, stejně jako mladší skupina.
 
Obě skupiny se vrátily dobře naladěné a odpočaté na další práci. A že to nebyla práce jen tak ledajaká! Jednotlivé vědecké týmy se pokusily zpřítomnit jejich živel pomocí relativně nově objevené metody land-art. Tomuto pokusu byl vyhrazen celý den. Večer pak byla možnost navštívit zbývající tři tzv. svatyně živlů. A vězte, že bylo na co se dívat. Cílem tohoto experimentu bylo přilákat členy jednotlivých domorodých kmenů do námi vytvořených svatyní.
 
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Po předlouhém luštění vyšlo najevo, co nám chtěli sdělit mimozemšťané: nerovnováha na Zemi je způsobena nerovnováhou mezi kameny živlů, které byly ukradeny z hlavní svatyně živlů. Dokud se kameny nevrátí na své původní místo, nemůže se rovnováha obnovit.

Zástupci kmenů živlů jsou ochotni prozradit, kde se přibližně kameny nacházejí. Ale pod jednou podmínkou, že jim opatří chybějící suroviny, které jim zmizely po krádeži kamenů. Vědci tedy podstoupí náročnou cestu při shánění surovin a jejich přenášení do míst kmeny určených. Napětí vrcholilo, o přesné souřadnice kamenů živlů byl sveden boj. Boj mezi vědeckými pátracími týmy a námi, jejich staršími kolegy a tutory. Ano, i my jsme si chtěli „urvat“ svůj kousek slávy. Leč běda. Vědecké pátrací týmy byly rychlejší. Jakmile se jim povedlo sestavit poslední zprávu o kamenech, vydali se je ihned vykopat. To však ještě nevěděli, že je třeba nejdříve spojit všechny živly dohromady, aby byly konečně usmířeny kmeny živlů.

Kam ale kameny patří? Informaci znají jen kmeny živlů. Ve vědeckých knihách je psáno, že pokud dojde ke spojení všech čtyř živlů, obnoví se dávná tradice setkání kmenů živlů přímo na posvátném místě. Každý vědecký tým tedy musí spojit všechny čtyři živly.

Tábor Kačlehy 2012 - Pátý elementKolega  Prof. KLDr. et PUDr. Jiří Bureš, PhD., MBA, F.R.S.C, dr.h.c., který se již několik let intenzivně zabývá astronomií a starými naukami, konstatoval, že nejlepším způsobem, jak provést spojení živlů je vytvořit plavidla, která by byla schopna nést zemi a oheň a zároveň byla poháněna větrem. Po několika hodinové přípravě dřevěných vorů byly všechny týmy připraveny projít tímto rituálem, který proběhl za soumraku na hladině Kačležského rybníka. Všechny vory i se zapáleným ohněm uplavaly předepsanou vzdálenost a všichni přítomní vědci se velice radovali. Pořád ale nebylo jisté, jak na tento rituál zareagují kmeny živlů...

Někteří mladí vědci již se ukládali k spánku, když tu náhle z lesa, píseň jáhijské flétny se nesa. A po chvíli, světe div se, morhea, jáhíj, fejrofejful i gebalunec vynořili se z lesa. Bok po boku stáli vedle sebe a nad nimi hvězdné nebe. Tak přece jen po dlouhé době, zavládl mezi kmeny živlů smír!
 
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Po chvíli zpěvné jáhíjské komunikace jsme se rozhodli vydat se s nimi společně ke svatyni živlů. Po dlouhém pochodu ve tmě docházejí vědci na místo, kde se nachází svatyně živlů. Nyní stačí jen umístit kameny do správné polohy tak, aby došlo k jejich spojení, a zároveň vyslovit jméno posledního elementu. Chvíle napětí... není totiž lehké spojit dohromady kameny živlů. Nakonec se to podaří a slovo láska stvrdí spojení všech pěti elementů. Přilétají mimozemšťané a předávají vědcům kameny stvrzující, že Země byla zachráněna a rovnováha živlů opět nastolena.

Země byla tedy nakonec zachráněna a náš dík patří především všem čtyřem vědeckým týmům, bez jejichž participace si lze takto úspěšnou misi jen těžko představit. Dále pak můj dík patří všem mým obětavým kolegům, kteří měli odvahu se pustit do tohoto téměř beznadějného a nevyzpytatelného projektu.

Doc. Eva Marie Divuplná, Hchkrdtn a Prof. KLDr. et PUDr. Jiří Bureš, PhD., MBA, F.R.S.C, dr.h.c.
Jarní tábor Prachatice 2012Protože jsme byli ubytováni ve středisku ekologické výchovy, využili jsme jejich bohaté pomůcky a zahráli si několik přírodovědných poznávacích aktivit. V jedné klubovně mají dokonce zvířátka; hada, osmáky, rybičky, králíka a strašilky.

Z venkovních aktivit stojí za zmínku pouštění “lodiček“ na širokém potoce a samozřejmě neušlo pozornosti dětské hřiště. Nebo cukrárna. Navštívili jsme také Muzeum české loutky a cirkusu, které patří pod Národní muzeum. Děti celé expozice velmi zaujaly. V rámci muzea je možnost využít i malou dětskou scénu s loutkami, což všichni samozřejmě využili a skupina kluků a skupina holek sehráli své pojetí Červené karkulky.

Těch pár dnů za pěkného počasí bylo fajn, i přes rozčilování a pár slziček, když se zrovna nedařila nějaká ta hra :-).
Fotogalerie
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Silvestrovský tábor 2012 - 13, Doba ledová
Podzimní tábor, Zásada 2012
Podzimní tábor, Zásada 2012
Podzimní tábor, Zásada 2012
Podzimní tábor, Zásada 2012
Podzimní tábor, Zásada 2012
 
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
Astronomicko-kosmonautický tábor 2012
 
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Tábor Říčky 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012 - 1. turnus
 MTMĎ - 1. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012 - 2. turnus
 MTMĎ - 2. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012 - 3. turnus
 MTMĎ - 3. turnus
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
Malý tábor pro malé děti (MTMĎ) 2012
 
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
 Nejmladší účastník tábora
Tábor Kačlehy 2012 - Pátý element
Jarní tábor Prachatice 2012
Jarní tábor Prachatice 2012 
   Zprávy z táborových příprav 

19.12. 2012
Všichni účastníci našich letošních letních táborů by měli do vánoc dostat malý dáreček obsahující DVD se všemi fotkami ve velkém rozlišení (ve fotogaleriích je jen výběr), společnou táborovou fotografii a PFko. Snad všech 700 fotografií a PF a 270 DVD potěší, jako jsem potěšil naše pracovnice pošty na přepážce s 300 obálkami :-).
..........................................................................................................................................................................................
30.9.
Již jsou kompletní informace k posledním dvěma tradičním táborům v tomto roce. Ceny jsou stejné jako předchozí dva roky.
..........................................................................................................................................................................................
21.6.
Pokud chcete ještě něco vyřídit, poslat ohledně tábora, učiňte tak do středy 27.6. Pak odjíždíme na tábory a do 14.7. nejsem na emailu, ale pouze na telefonu (předně sms).
.........................................................................................................................................................................................
10.6.
Všichni účastníci všech táborů by již měli mít podrobné táborové informace ve svých emailech.
.........................................................................................................................................................................................
5.6.
Další podrobné táborové informace byly emailem rozeslány účastníkům všech tří turnusů táborů pro malé děti (MTMĎ)
a Posledního trosečníka v Říčkách. Ještě chybí poslat informace na tábor v Hubenově a na astronomický - bude posláno tento týden.

.........................................................................................................................................................................................
1.6.
Podrobné táborové informace byly emailem rozeslány účastníkům prvního prázdninového tábora v Kačlehách (Pátý element).
..........................................................................................................................................................................................
23.5.
Ke konci posledního květnového týdne budou emailem rozesílány táborové informace (odjezdy, co sebou...) účastníkům, od kterých máme přihlášku a zálohu. O uskutečněné rozesílce zde bude informace.
.........................................................................................................................................................................................
14.5.
Po revizi přihlášených dětí došlo k několika změnám a pár míst na táborech se uvolnilo.
..........................................................................................................................................................................................
2.5.
Upozorňujeme rodiče, že do pátku 4. května má být poslaná přihláška a záloha! Přehled přijatých dokumentů a plateb najdete v tabulce níže. Tabulka je nyní aktualizována cca 2x týdně.
..........................................................................................................................................................................................
9.4.
Na velikonoční poradě vedení Kačležského tábora (hra Pátý element) jsme se rozhodli nabídnout letošní zajímavou celotáborovku o něco mladším dětem a snížili jsme dolní věkovou hranici o dva roky. Na tento tábor mohou děti od 9 let.
..........................................................................................................................................................................................
28.3.
Možné příspěvky na tábory:
jediná zdravotní pojišťovna, která dává příspěvek ve výši 1 000 Kč na tábor, ŠvP, kurs lyžařský, turistický... je Vojenská ZP. Příspěvek je ale možné čerpat pouze jednou za dobu studia na ZŠ + SŠ + VŠ. VoZP poskytuje také pro děti do 18 let 1x za 3 roky příspěvek ve výši 500 Kč v rámci prevence úrazovosti (lyžařská nebo cyklistická přilba, chrániče...). Příspěvek 500 Kč (na tábory a ŠvP) pro děti 7 - 18 let poskytuje ještě Revírní a bratrská pojišťovna.
Ostatních 6 pojišťoven už žádné příspěvky na letní tábory neposkytují. Za zmínku stojí ještě Česká průmyslová ZP, která poskytuje 1 000 Kč (v rámci balíčku "škola") na akce mimo letní prázdniny, např. na školu v přírodě.
Příspěvky na tábory hradí také některé odborové organizace svým členům. Někdy je možné zažádat o příspěvek v rámci některých druhů sociálních dávek. O všechny příspěvky se musí ale zajímat rodiče sami.
...........................................................................................................................................................................................
9.3.
Dva tábory jsou plné. Je možné se ale hlásit jako náhradníci - ještě je dost brzo a obsazená místa se mohou měnit.
...........................................................................................................................................................................................
19.2.
Hlavní přihlašovací táborový nápor nastává v březnu, už nyní jsou ale dva tábory zhruba z poloviny obsazené a u jednoho zbývá pár volných míst.
 
U dětí probíhá postupný "táborový vývoj" (což je i náš záměr) - malé děti od malých týdenních táborů v Říčkách přecházejí na ten pro starší a delší nebo na kratší stanový. Cílem a "vrcholem" v táborovém běhu života je pak pořádný a programově nejnáročnější tábor pro děti od 11 let na začátku prázdnin v Kačlehách. Zde také děti završují táborový běh, končí s táborovým životem a přecházejí pozvolna do světa dospělých.
V budoucnu se chystám udělat táborníkům, kteří u nás prošli celý táborový běh života, "stránku slávy." Jen pár jedinců pak pokračují jako praktikanti a následně vedoucí.

..........................................................................................................................................................................................
21.1.
Co se letos bude na táborech hrát?: nabídka letních táborů je kompletní. Pokud očekáváte velké zdražení, není tomu tak. Cena stanového tábora, který byl loni poprvé v Říčkách (indiáni) je vzhledem k počtu dní dokonce levnější, cena tábora v Kačlehách zůstala stejná, zdražovalo se u dalších táborů, ale jen o DPH pro ubytovací služby. Astronomický tábor o 80 Kč, Malé tábory pro malé děti o 100 Kč a "velké Říčky" pro starší o 150 Kč. Tak snad nám i přesto zachováte přízeň.
...........................................................................................................................................................................................
9.1.2012
Níže jsou první informace k letním táborům, zejména termíny. Kompletní nabídka bude hotova během ledna.
...........................................................................................................................................................................................
22.12.
Všem účastníkům letních táborů 2011 byla jako dárek rozeslána obálka se společnou táborovou fotografií, PFkem a CD nebo DVD s fotkami a videem (mimo A-K pokročilé - není co). Pokud někomu obálka nepřišla, nechť se prosím ozve. V lednu se dozvíte témata celotáborových her a kompletní nabídky.
...........................................................................................................................................................................................
30.11.
Letní prázdniny jsou ještě daleko před námi. My už ale myslíme na letní tábory, přemýšlí se nad tématy celotáborových her
a někde se již na programu tábora pilně pracuje.

............................................................................................................................................................................................
27.9.
Anketa "Odměny dětem aneb přejete si změnu?" dopadla dle očekávání. 156 účastníků rozdělilo své hlasy takto: 4 účastníci (3%) soudí, že místo odměn stačí diplom,17 hlasů (11%) bylo pro současný stav, tedy pro plno sladkostí, 27 hlasů (17%) je pro sladkosti, ale v menším množství, a vítězných 108 hlasů (69%) je pro změnu - dávat místo sladkostí malou věc.

Výsledky ankety jsme zohlednili již na víkendových výpravách před prázdninami. Děti dostaly za odměnu malou hračku a také nějakou tu sladkost. I na táborech to bylo obdobné. Materiálních odměn na táborech bylo letos dost i díky sponzorům a nějakou
tu sladkost jsme rovněž přidali, i když méně než loni.