Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...
 
      Zpět na tábory      Titulní strana 

     

   TÁBORY V ROCE 2016
Jak jsme na silvestrovském táboře (ne)postavili pevnost
 
Celotáborová hra byla dělaná hlavně na sníh. Ani tento rok to při odjezdu na tábornevypadalo na nějaké sněhové radovánky. Ale k našemu překvapení hned první noc v Prachaticích trochu sněhu napadlo (to byl také do koncenašeho pobytu jediný). Díky slunečnému počasí po většinu tábora a tedy i mrazivému, ta trocha sněhu naštěstí mizela jen pozvolna.

S celotáborovou hrou jsme začali až druhý den odpoledne. Dopoledne dětiměly objednaný program z Dřípatky, kde jsme byli ubytováni. Děti se učily staročeské hry;  například tlučení špačků, točení káči,drápky, čáru, kamínky… Po tomto programu se děti venku rozdělily do tří družstev, podle toho, jaké měly u svého jména zvíře na lístku navětších keřů. V každém družstvu bylo třeba vymyslet pomyslný poklad, jaký budou mít ve své pevnosti a o který budou bojovat ostatnídružstva. 

Silvestrovský tábor 2016-17 – Pes, který zastavil válkuVenku měla proběhnout stavba pevností ze sněhu. Ovšem sníh do druhého dneponěkud změnil strukturu, tak že se z něj stavělo velice špatně. V podstatě to nešlo. Bunkry si ale děti udělaly také na archu papíru,který byl na nástěnce, a podle počtu bodů postupovaly k bunkru, který si vybraly za cíl.

Představa pevnosti, jakou měly děti ve filmu Pes, který ukončil válku, byla jenchimérou. V tomto kanadském filmu (kde dominují francouzská jména) bojují dvě party o sněhovou pevnost. Není to ale boj „na ostří meče,“jedná se o hru, která má svá pravidla a všechny děti jsou mezi sebou nakonec přáteli. Nečekaným způsobem totiž do děje vstoupí bernardýnjednoho z vůdců party.

Tak jsme se snažili napodobit nějaké momenty z filmového příběhu nebo sepříběhem inspirovat. Různé stroje střílecí sněhové koule nebo praky jsme neměli, děti si ale zaházely šipkami (a sněhovými koulemisamozřejmě také). Nechybělo ani „psí spřežení,“ trasa s úkoly a další spousta zimních radovánek, her venku, v klubovně i na hřišti.

Na Silvestra nechyběla hostina, která pokračovala ještě druhý den (tolik jídla se nedalo hned sníst) a zábavný večer se scénkami družstev.Samozřejmě jsme byli na půlnočních ohňostrojích, ale ten nejhezčí, městský s hudbou byl až 1.1. večer. Neopomenuli jsme ani návštěvu dětmitak oblíbeného krytého bazénu. Tábor byl fajn, slunce nám nadmíru přálo i toho sněhu nakonec trochu bylo.

AXIPSOVÉ
PSÍ VÁLEČNÍCI
LEDO-BORCI
Markéta P.
Dorota M.
Kryštof S.
Alena P.
Jakub S.
Lucie K.
Julie R.
Jan S.
Nikol T.
Šimon J.
Hubert Č.
Amálie Č.
Natálie M.
Berenika Č.
Prokop M.
Ondra M.
Adam R.
Jarka Š.
Bára J.
37 bodů 29 bodů 28 bodů
1. místo 2. místo 3. místoKdepak, tajga v Krkonoších opravdu není. To jsme jen napodobovali některé částiskutečného příběhu, které prožil kapitán Arseňjev – tehdy vojenský zeměměřič – se svými spolupracovníky při mapovaní východosibiřské tajgyv oblasti řeky Ussuri v letech 1902 – 1907. Při své práci se setkal s domorodým lovcem a stopařem Děrsu Uzala. Setkání bylo pro oba osudové. Vladimir Arseňjev popsal své přátelství s Děrsu v knize, která vyšla v roce 1923 a podle níž byl natočen film, který jsme zhlédli (ten z roku 1975). A Krkonoše k naší celotáborové hře byly tím nejlepším prostředím!

Podzimní tábor 2016 – Horký dech tajgyPo příjezdu do Krkonoš jsme s ničím neotáleli. Naší základnou se stalaklasická dřevěná horská chata ve Velké Úpě, kde podlaha jaksepatří při chůzi, vrže. Ubytování se, večeře, rozdělení do družstev a hned ven nahry. Před každou důležitou hrou se četl úryvek z Arseňjevovy knihy, přibližující dětem skutečnou událost. V horském prostředí se výborněhrálo. Mnohdy slunečné počasí se zlatými stromy a stráněmi plnými ovcí vytvářelo nádhernou podívanou, kterou dokázaly ocenit i děti. Ocharakteru her výstižně mluví už jejich názvy, například Bivak, Dobrá muška, Řeka, Lov na tygra, Pravá cena věcí, Zkouška všímavosti,Stopovaná, Kořen života, Lesní požár.

Protože se brzy stmívalo, některé aktivity probíhaly už za tmy, nebo se hrálo vchatě. K našim akcím patří táborák, nechyběl ani na podzimkách. Jen dřevo po dešti bylo mokré a déle trvalo, než se oheň pořádněrozhořel.  

Bezesporu asi největším zážitkem pro všechny byla výprava na naši nejvyšší horu,Sněžku. Dva ale do cíle nedošli. Jeden praktikant asi na něco špatně šlápl a s bolavou nohou, za doprovodu vedoucího, sjeli lanovkou aautobusem do chaty. Cesta zhruba do poloviny Sněžky ubíhala bez problémů, za veselí dětí, které zaujaly ostrůvky prvního sněhu. Dálejsme se ale dostali do místa, kde foukal silný vítr, jaký asi nikdo ještě nezažil. Několik dětí dokonce začalo panikařit, že je vítrodfoukne… Podobné to bylo i při sestupu, ale jak se ukázalo, u některých to byla jen psychická záležitost silného zážitku. Stačilo sitotiž o něčem povídat, odvést pozornost a hned bylo po problému. Paradoxně největší hrůzu z větru měli někteří nejstarší. Přitom se proSněžku nejednalo o nic mimořádného, následující dny měl být podle předpovědi vítr mnohem silnější.
 
Podzimní tábor 2016 – Horký dech tajgy
Na vrcholu byla spousta lidí (dokonce maminky s terénními kočárky), nebylodivu, že Česká Poštovna byla plná k prasknutí a nebylo tam k hnutí. Ale děti si samozřejmě nutně musely něco koupit :-). Cesta ze Sněžkymonumentálním skalnatým Obřím dolem byla nádherná a dokazující, že Krkonoše jsou naše jediné skutečné hory (ostatní hory jsou jen vysokékopce). Cestou jsme se párkrát zastavili, abychom si popovídali nebo se podívali na historické zajímavosti hor. Kluci obdivovali vodárnu proSněžku, povídali jsme si o lavinách a ukázali lavinou slisované smrčky. Někteří se byli podívat na vchod do historického dolu Kovárna, který seveřejnosti otevírá jen v létě. Nikdo totiž nevěděl, že pod Sněžkou jsou ohromné vydolované prostory. Poslední naučná a zároveň svačinovázastávka byla u kapličky v Obřím dole, kde jsou dobové fotografie především zemních lavin (tzv. mur) a jejich následků. Děti se popříchodu do chaty velice rychle zregenerovaly, začaly řádit a brzy nebylo znát, že přišly z celodenního výletu.

Nebyl to ale jediný program závěrečného dne před odjezdem. Tím bylo konečnézhodnocení tábora a uplynulého dne. Jaký byl Děrsu Uzala a ostatní dobrodruzi z příběhu, a jaké ponaučení a příklad jsme si od nich mohlivzít. Téma to bylo evidentně zajímavé, protože  některé děti zaujalo natolik, že jsem jim předchozí dny po obědě o poledním klidu nadvě části pouštěl povedený dokument o dnešních profesionálních lovcích v tajze. Se zájmem dokument sledovaly, i když byl s titulky.

Pěkné a aktivní povídání a postřehy dětí vystřídalo slavnostní vyhlášení apředání diplomů a odměn. Podzimní tábor v Krkonoších byl krásný, poučný a dobrodružný.


LÍNÝ LEMRY
FRAJEŘI
RŮŽOVÍ PONÍCI
RŮŽOVÍ PEKELNÍCI
Michal B.
Michal S.
Tomáš K.
Lukáš P.
Jirka C.
Filip K.
Theodor K.
Tomáš K.
Honza K.
Jakub S.
Petr B.
Ian B.
František N.
Anežka Š.
Tereza K.
Honza S.
Hanka P.
David Č.
Vítek P.
František H.
Patrik S.
Katka V.
Adam V.
Eliška Z.
Lucie Z.
Jarka Š.
40 bodů
37 bodů 30 bodů 24 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místoAstronomicko-kosmonautický tábor s Vladimírem Smolíkem

Na závěr letních prázdnin proběhl náš poslední „tábor.“ Tábor je uvozovkách proto, že tyto tradiční tábory bývají ve všech směrech nevšední. Je to vlastně akce, kde děti pronikají do tajů vesmíru a dozvídají se mnoho o kosmonautice, která k vesmíru patří.

Letošní program byl oproti minulým koncepčně hodně upravený. První dva dny jsme se věnovali jen vesmíru, tedy astronomii, jak se odborně říká. Děti poznávaly souhvězdí, což je základ pro orientaci na obloze. K znalostem noční oblohy patří i vědomosti o jasnostech objektů, nebo co vše se dá na obloze pozorovat. A to nejen na obloze noční, ale i na obloze denní. Některé objekty jsou vidět pro změnu jen při soumraku nebo rozednění.

Z astronomického programu jsme se věnovali struktuře vesmíru – jak je vše ve vesmíru rozložené, přes speciální filtry se pozorovalo Slunce, pokročilý se věnovaly exoplanetám nebo si zkoušely optické pokusy, začátečníci poznávali sluneční soustavu nebo jaké jsou principy zatmění. Děti se učily, jak vlastně funguje hvězdářský dalekohled a jaké máme optické konstrukce. Zkoušeli jsme také vyrobit model Měsíčního povrchu a vznik kráterů. Tolik jen namátkou, bylo toho samozřejmě více.   

Astronomicko-kosmonautický tábor 2016Další část tábora byla věnována kosmonautice. Mezi nejoblíbenější program patřily čtyři díly Vývoje kosmonautiky. Tedy jak začaly létat skutečné rakety. Děti si také vyrobily své rakety a to rovnou dvě. Vodní a vzduchové. Pouštění raket nám zabralo téměř dvě odpoledne. Hodně zajímavý byl také program o tom, jak se ve vesmíru žije. Spousta věcí ve stavu beztíže nejde prostě dělat jako doma. Ale i astronauté mají své úklidové dny. 

Hrála se samozřejmě spousta her, včetně tematických nebo soutěžních. Například Planetární stezka, vědomostní běhačka, astro riskuj aj. Večerní táborák je na každém táboře samozřejmostí, ale lanový park nikoliv. Návštěvu lesního lanového centra jsme letos uskutečnili poprvé a stezku v korunách stromů si prošla většina dětí. Večerní programy byly poměrně variabilní. Před večerkou se pouštěly „timelapse večerníčky,“ ale to letos nebylo příliš potřeba. Tento tábor měl štěstí na velký počet jasných nocí, a proto se hodně pozorovalo. Děti měly k dispozici dalekohledy, se kterými se učily pracovat a vyhledávat objekty na noční obloze.

A kdo byl Vladimír Smolík? Technicky nadaný klučina z maďarského animovaného seriálu Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka, který vznikl na počátku v sedmdesátých let devatenáctého stolení. Vladimír Smolík létal po planetách a jeho sci-fi dobrodružství jsme sledovali na konci poledního klidu. Čtyři vesmírná družstva – Vesmírný guláš, Vesmírná sedmička, Omega unicorns a Vesmírný archanděl – si získávala body na cestě vesmírem dobrovolnými ztvárněnými artefakty ze seriálu o Smolíkovi. Většinou se jednalo o povedené kresby, ale také křížovku nebo papírové modely.

Tábor se vyvedl na výtečnou, jasno bylo extrémně dlouhé, a proto poslední dny už chodilo pozorovat jen pár dětí. Snad to podobně vyjde i v dalších letech.

VESMÍRNÁ
SEDMIČKA
VESMÍRNÝ GULÁŠ
VESMÍRNÝ ARCHANDĚL OMEGA UNICORNS
Pavlína K.
Monika K.
Martin K.
Vlaďa O.
Jakub V.
Matěj Z.
Míša S.
Dan D.
Adam L.
Katka H.
Gloria P.
Emilie Č.
Slávek R.
Katarína H.
Tadeáš P.
Zuzka P.
Matěj Š.
David K.
Vítek Z.
Tom R.
Klára S.
David K.
Honza H.
Martin K.
Zdeněk Ř.
Prokop R.
66 bodů 61 bodů 57 bodů 33 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místoKriminálka Hubenov

Tým specialistů Kriminálky Hubenov si nevěděl rady se zapeklitým případem,a proto si přizval 23 mladých detektivů, aby mu s jeho vyřešením pomohli. Na břehu rybníka Hubenov se na začátku srpna stala vražda.Byla nalezena mrtvola s nožem od krve v ruce. Naším úkolem bylo vyřešit, jak a proč oběť zemřela a kdo byl pachatelem. Hned první večerjsme na místě činu zajistili stopy a soudní lékař potvrdil naši hypotézu, že šlo o vraždu střelnou zbraní. Druhý den ráno dorazil dotábora anonym, že vrahem naší oběti je někdo z oddělení Kriminálky Hubenov. Jaké překvapení! Navštívil nás kolega z oddělení zjišťovánítotožnosti a sdělil nám, že díky fotkám oběti a sejmutým otiskům víme, že se zavražděný jmenoval Hippolyte Exitus.

Dále jsme se dozvěděli, že byl již několikrát trestaný kvůli krádežím.Protože příští ráno do tábora vtrhne dotěrná užvaněná novinářka z místního bulvárního plátku, dozvíme se, že den před vraždou bylo vBlatné vykradeno klenotnictví dvěma neznámými pachateli. Hned nás napadne, že to může souviset s naším případem. Navíc se večer vtáborové poště objeví obálka s fotkami, které usvědčují některé z členů našeho kriminalistického týmu, že se se zavražděným znali. Tábornavštívil známý detektiv Hercule Poirot. Doslechl se, že řešíme zapeklitý případ a rozhodl se nám pomoci.

Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka HubenovDíky němu se dostaneme k místnímu překupníkovi se zbraněmi. I přes svůjhandicap – slepotu, nám je velmi užitečný. Dozvíme se, že v poslední době prodal pistoli, historickou zbraň a brokovnici. Z balistiky víme,že vražedným nástrojem byla pistole. Protože se ale na místě činu našel i náboj z brokovnice, navštívíme myslivce, který si od překupníkabrokovnici koupil. Ten nám potvrdí, že poblíž místa činu v inkriminovanou dobu byl a že viděl, jak se dvě osoby hádají u mola, pakslyšel ránu a viděl, jak jedna postava táhla těžký pytel směrem k umývárkám, zatím co druhá padla na zem. U umývárek najdeme v hlíněotisk veliké boty. Tím se nám okruh podezřelých zužuje. Vrahem je někdo s velikou nohou, případně člověk, který má k tak velkým botám přístup az nějakého důvodu si je vypůjčil.

Ve čtvrtečním vydání Blatenských listů nás zaujme inzerát: Koupím vzácnéšperky. Zn: platím hotově. Kupci zavoláme a domluvíme si s ním schůzku v Blatné. Ozval se mu totiž člověk, co nabízí prodej vzácných kusů,které by (dle našeho mínění) mohly pocházet z vykradeného klenotnictví. Že bychom chytili našeho vraha? Bohužel, takové štěstí nemáme. Koupěšperků proběhne dřív, než se stihneme na místo předání dostavit. Od kupce se navíc dozvíme, že prodávajícího ani neviděl, mluvili spolu jentelefonicky. Výměna šperků za peníze proběhla přenecháním obojího ve skrýši v lese. Do telefonu mluvil prodejce šperků anglicky, ovšem bylozcela jasné, že to není jeho rodná řeč. Tou je podle přízvuku jistojistě čeština. Z našeho okruhu podezřelých vypadávají ti, co neumíanglicky.

Příští ráno se v táboře objeví další návštěva – agenti Mulder a Scullyová.Byli navštívit známého ufologa, který přebývá v lese nedaleko tábora a ten jim řekl zajímavé informace. Od něj zjistíme, že v den vraždy bylna druhé straně rybníka a při svém pravidelném rituálu zaslechl jak výstřel, tak zřetelné klení vraha, který běžel k umývárkám. Prý si přisvém úprku roztrhl oblečení.  Hned se dáme do prohledávání křoví v okolí mezi místem činu a umývárkou. A jsme úspěšní, nalezneme kuslátky. Díky našim technikům se dozvídáme, že se jedná o maskáčovinu. Vida, další stopa!Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov Zároveň dorazí i výsledky rozboru krve na noži, který se našel v ruceoběti. Krev je skupiny 0. Večer se seběhne nečekaná událost. Do tábora se vřítí auta, z nich vyskočí maskovaní muži, začnou na nás mířitpistolemi, házet dýmovnice a spoutají a odvezou našeho policejního prezidenta. Hned se mu vydáme pomoci. Naštěstí je naše mise úspěšná apodaří se nám ho osvobodit.

Vrah se nejspíš bojí a chtěl nás tímto zastrašit, abychom v pátránínepokračovali. O našem případu se dozvídá i proslulý Sherlock Holmes a přijíždí se svým pomocníkem Dr. Watsonem. Cestou zachytí šifrovanouzprávu, kterou od nás z tábora někdo vysílá. My si s Morseovkou poradíme. Ve zprávě není nic důležitého, pouze nám díky faktu, že sejedná o Morseovu abecedu, usnadní pátrání. Tu totiž všichni podezřelí neovládají. Aby těch návštěv nebylo málo, přikodrcá se ve svém starémpolorozpadlém autě i věhlasný detektiv Colombo. Poradí nám, abychom se vydali na černý trh, kde si náš vrah určitě najal muže na únospolicejního prezidenta.

Pod rouškou tmy se na černém trhu scházejí různá individua a mezi nimi idva kriminálníci, kteří nám prozradí, že únos si zde před několika dny byla objednat jistá zahalená žena. To je ale překvapení, hledanýmvrahem je žena! Moc podezřelých už nám v tuto chvíli nezbývá, a když se druhý den v táboře objeví babička z Kocelovic, které vozíme zbytky zkuchyně pro slepice, a ukáže nám briliantový náhrdelník, který v nich našla, je nám vše jasné. Pachatelem je naše CHDZK (Chudá Děvečka ZKuchyně). Než ji stihneme zatknout, tak nám uteče, ale jako zkušení detektivové se nedáme, vystopujeme ji a předáme spravedlnosti. Zaúspěšně vykonanou práci si domů odvážíme nejen plno krásných zážitků a nových zkušeností, ale i pěkné dárky a diplomy.
Klára Weiss

OSMÁCI
KRIMINÁLKA
KOBRA
KRVAVÁ
MARRY
Metoděj B.
(Aneta S.)
Bohouš B.
Karina L.
Katka M.

Tonda J.
Jakub B.
Láďa F.

Jirka M.
Adam V.
Eliška D.
Tomáš P.
Marek F.
Honza P.
Franta R.
Adélka M.
Tadeáš S.
Magda V.
Šimon S.
Aneta S.
Vítek A.
Alex K.
Alex S.
Petr P.

1. místo 2. místo 3. místo
Tábor Hubenov 2016 – Osmáci
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Kobra
Tábor Hubenov 2016 – Krvavá MarryTábor Po stopách Xapatanu

 
Hola!, Buen Día!, Buen Provecho! To není hodina španělštiny, ale účastníciexpedice Xapatan 2016 konverzují mezi sebou, aby si procvičili španělská slovíčka. Měli totiž namířeno do Mexického města Sant Rickos.Po „chvilkovém“ zdržení AŽK – Aerolinie Žlutého květu vzlétly s 42 účastníky a 2 profesory do Mexického města Sant Rickos. Po příjezdubyli ubytováni v pětihvězdičkovém hotelu Ski chata s plnou penzí.
 
Po večeři se šlo na seznamovací hry. Když přišlo stmívání, z dálkypřikráčel prošedivělý pán. Vysvětlil nám legendu o Xapatanu, kdy chamtivá dívka, která si šla pro jednu ochraňující sošku, chtěla vzítvšechny. Bohové se rozzlobili a zajali jí. Úkolem účastníků expedice 2016 je vysvobodit dívku a nalézt v cíli správnou sošku, která jimpřinese bohatství v podobě dobrodružných zážitků, nového přátelství, legrace, pohody a něco na zub. Tajemný pán jim zadal první zatěžkávacízkoušku. Pomocí karetní hry kvarteto zjišťovali jeho jméno. Byl to profesor Grégory alias Grég.
 
Tábor Říčky 2016 – Po stopách XapatanuDruhý den na ně čekalo hodně práce. Zapotili se při vymýšlení názvu svéhotýmu. Zde máme originální názvy: Nigga s Norassist alias Nostress, Červení queeni alias Kmíni, No Name alias Duchové, Ostrý fazolky aliasPapričky, Mexičané z Xapatanu, Líní kaktusy. Při získávání mapy se hodně zapotili, když chodili jako čápi, raci, hadi, klokani a žáby. Vevečerním programu svým nejdelším hodem svému týmu zajistili nápovědu pro sošky.

Další dny při cestě je čekalo hodně nástrah. První překážkou bylo hejnoptáků. Z cesty je dostávali tím, že si s ptákem pohráli. V podzemní chodbě prokázali bojovnost proti černému jezdci, kterého muselizneškodnit. „Ouvej, Ouvej, ach ta paměť!“, říkali si někteří, když ji museli využívat při zapamatování úryvků z básničky.
 
Tábor Říčky 2016 – Po stopách Xapatanu
„My vidíme Usaina Bolta z Jamajky, Rosolovou nebo Hejnovou?“ Ne, to se jenom nám zdá. Týmy musely v co nejkratším čase otevřít čtyři brány. Důvtipem účastníci získávali dvě stejné divoké karty alias nám známá hra pexeso. Logiku procvičovali při získávání třech čtyřmístných kódůjako při hře „Logik“.  Rozvíjení vtipu mohli využít při hře s názvem „Vtipně odpovídej a budeš mít vyhráno“. Tolik vtipných odpovědínikdo neviděl.

Nejenom u některých překážek mohli získat žolíka, který jim zdvojnásobí body,ale každý den se hrála hra Ubongo. Úkolem hráčů je v nejkratším časovém úseku zaplnit na kartičce bílá pole s danými geometrickými útvary.Zažívali hodně legrace, improvizace v podobě hry na dabéry, kdy dvojice týmu si vzájemně nadabovala vylosovanou scénku, dále známou hru kufr,běhací osmisměrku, výtvarný, hudební, deskový, turistický, míčový kroužek. Největší zážitek přišel v lanovém centru, kdy někteřípřekonávali strach z výšek. Klobouk dolů před nimi, občas zvládli krušné chvíle.

Všechny týmy zachránily dívku před trpkým osudem a donesly správnou sošku panuprofesorovi Grégorovi. Co dodat závěrem? Bude nám smutno, ale příběhy dětí a zážitky nám zůstanou v srdcích a budeme na ně vzpomínat snadšením a pokorou. Děkujeme Všem a hlavně "na pohodu".
David Dvořák

NO NAME
ČERVENÍ QUEENI
LÍNÍ KAKTUSY MEXIČANÉ Z XAPATANU OSTRÝ FAZOLKY
NIGGA S NORASSIST
Šarlota K.
Renáta K.
Maxine P.
Radim M.
Matyáš N.
Honza T.
Katka T.
Dan A.
Jiří F.
Bára J.
Vojta B.
Anna Š.
Matěj M.
Adéla M.
Tomáš F.
Franta N.
Kryštof B.
Michal B.
Eliška B.
Marek S.
Tonda S.
Zuzka Š.
David Č.
Jan Š.
Julie T.
Petra J.
Lukáš K.
Martin H.
Denisa D.
Sabina F.
Monika S.
Štěpán M.
Franta H.
Adéla M.
Nikola D.
Lenka Č.
Vendy Š.
Verča Š.
Dan S.
Bára M.
David J.
Lukáš N.
Adam D.
Verča Č.
Honza M.
Anette B.
84 bodů 75 bodů 70 bodů 66 bodů 58 bodů 54 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místoVelké putování na malých táborech

Víte, kolik států má Afrika? Umíte postavit věž? Zažili jste tu pravou zimuna Aljašce? Zkusili jste si pohybovat se jako klokani nebo se potápět pro perly v moři? Děti po letošním táboře mohou na všechny tyto otázkyodpovědět – ano!

Tentokrát se tábor v Říčkách neomezoval jen na Orlické hory – cestovali jsme pocelém světě. Každý den jsme navštívili jeden světadíl. Abychom se v tom, kde se zrovna nacházíme, lépe orientovali, v klubovně nám viselamapa, po které s námi putovaly dvě postavičky dětí. Než vyrazíme, bylo ale třeba zabalit si na cestu vše potřebné a děti si tak dle vlastníhouvážení vymyslely a zabalily (tedy nakreslily) řadu potřebných věcí – stanem počínaje a mečem či vývrtkou konče.

Malé tábory pro malé děti 2016 (1. turnus) – Putování světemPak už nám nic nebránilo vydat se na cestu. Za pouhý týden jsme tohozvládli opravdu požehnaně – navštívili jsme řadu evropských památek, podívali se do pralesa, zkusili si, jaké to je pracovat na rýžovéplantáži, postavit věž, luštit čínské znaky, jíst tyčkami či být potápěčem. Potkali jsme se také s řadou – často i méně známých –zvířat, která jsme si zkusily nakreslit tak, jak si je představujeme. Jaké pak bylo překvapení, když jsme je spatřili ve skutečnosti.

V Africe se z nás po namalování obličejů stal jeden velký africký kmen.Ti, kteří rádi tvoří, si ale na své přišli i jindy – vyráběli jsme masky pro čínské divadlo či navlékali africké korále. Zážitky jsmekaždý večer zaznamenávali do cestovatelských deníčků, ve kterých se vedle trampolíny a bazénu občas objevovaly i hry z daného dne.

V rámci cestování po světě jsme si stihli udělat časi na koupání v bazénu, trampolínu, táborák,procházku, nebo klasické táborové hry, které nesměly chybět. Celý tábor zakončil karnevala slavnostní vyhlašování a rozdávání diplomů. I když se nám sešly různé masky z celého (tentokrát pohádkového) světa,připomněli jsme si i některé již navštívené světadíly a uvítali jsmena karnevalu mnoho indiánů... Tábor jsme si užili a těšíme se na příště :-).

Markéta Dočekalová 
1. turnus
 
TULÁCI
COLUMBOVÉ
U.S.A.
CESTOVATELÉ
TYGŘÍCI
Karolína M.
Anežka Š.
Michal M.
Nikolai P.
Tobias T.
Tomáš D.
Pavel K.
David K.
Dan R.
Petr Z.
Lucie Z.
Šárka P.
Lukáš H.
Bára Ko.
Michal P.
Alžběta N.
Berenika Č.
Samuel H.
Amálie Č.
Hubert Č.
Ondra M.
Jakub M.
Bára Ka.
Matěj K.
Igor P.
Jakub H.
Tomáš G.
Magda P.
Nikola B.
Eduard A.
Jáchym H.
Ladislav T.
Annamari B.
Alžběta R.
Oliver V.
Vanesa A.
Andrej A.
Teodor P.
Zuzana R.
Robin K.
Lukáš K.
Jan Ž.
74 bodů
70 bodů 65 bodů 61 bodů 58 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo
Tuláci – MTMĎ 1. turnus 2016
Columbové – MTMĎ 1. turnus 2016
U.S.A. – MTMĎ 1. turnus 2016
Cestovatelé – MTMĎ 1. turnus 2016
Tygříci – MTMĎ 1. turnus 2016

2. turnus
 
ŽRALOCI
TULÁCI
SILÁCI
EROPLÁNI
Alexandr K.
Markéta P.
Markéta Š.
Antonín P.
Pavlína P.
Ondra M.
Aleš Z.
Ema R.
Filip Š.
Julie R.
Šárka Z.
Alena P.
Tobiáš K.
Eduard A.
Vanesa A.
Viktorie K.
Teodor P.
Michal M.
Zuzana P.
Tadeáš K.
Andrej A.
Daniel H.
Igor P.

Viola N.
Lucie H.
Jakub H.
David H.
Tomáš G.
Nikolai P.
Barbora T.
52 bodů
48 bodů 42 bodů 37 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo
Žraloci – MTMĎ 2. turnus 2016
Tuláci – MTMĎ 2. turnus 2016
Siláci – MTMĎ 2. turnus 2016
Eropláni – MTMĎ 2. turnus 2016

3. turnus
 
TROSEČNÍCI
CESTOVATEL. ŠNECI
HUSTÝ CESTOVATELÉ
PRŮZKUMNÍCI
ANAKONDY
Vendula R.
Amélie P.
Kryštof V.
Martin P.
Lukáš K.
David N.
Lukáš V.
Vojta V.
Petr T.
Petr B.
Filip B.
Radim T.
Martin P.
Tereza P.
Zuzana P.
Alžběta P.
Veronika V.
Karolína A.
Markéta M.
Mikuláš P.
Michal G.
Vojta H.
Nela M.
Jára T.
Jan N.
David V.
Eliška R.
Tomáš H.
Dominik V.
Vanessa V.
Veronika D.
Annamari B.
Valerie Ch.
Veronika T.
Kateřina J.
Šimon J.
Ondra Ž.
Adam J.
Nicol S.
86 bodů
77 bodů 74 bodů 73 bodů 71 bodů
1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo
Trosečníci – MTMĎ 3. turnus 2016
Cestovatelský šneci – MTMĎ 3. turnus 2016
Hustý cestovatelé – MTMĎ 3. turnus 2016 Průzkumníci – MTMĎ 3. turnus 2016
Anakondy – MTMĎ 3. turnus 2016
Reportáž z jedné velké události ve Zliji (tábor Kačlehy)

                                                                                                                                               
Vážení čtenáři,
jistě jste v novinách zaznamenali zprávy o hromadném útěku ze Zlije všechobčanů celého okresu Katošlehy. Jsem jedním z bývalých občanů Zlije, kteří se rozhodli Zliji opustit a nyní šťastně žijí v Nezliji. Redakcevašeho časopisu mě požádala, abych seznámil čtenářskou veřejnost s tehdejšími událostmi. Jak se tedy vše odehrálo?

Zlije, rok X. Země žila šťastně a spokojeně pod pevnou rukouvlády Olikracie. V pohraničním okresu Katošlehy začala tradičnísoutěž vesnic Holostřevy, Blátopečky, Tatobity a Uzeničky o vládu nadokresem v dalším volebním období.Veškerá soutěž byla řízena Centrálním výboremokresu Katošlehy (CVOK), který dbal na dodržování pravidel a zejména nato, aby vše bylo v souladu s přáními a nařízeními Olikracie. Kolegovévesničané se ale kromě hospodaření na polích a ve stájích a soutěžení ovládu nad okresem věnovali ještě další činnosti, která byla skrytazrakům Olikracie – pašování. Vše se ale odehrávalo s vědomím CVOKu,jehož členům tak plynuly do kapes další zisky.

Tábor Kačlehy 2016 – KontrabanditosDo relativně poklidného života zasáhla kromě soutěžení i jedna nečekanáudálost. Kolegové totiž obdrželi zprávu od Helmuta Czernina von und zu Chudenitz, majitele okresu Katošlehy před začátkem vlády Olikracie,který nabídl velkou odměnu za dohledání rodinných památek zanechaných na území okresu při svém nuceném odchodu do emigrace. Nabídka byla taklákavá, že kolegové neodolali a postupně vypátrali velkou část předmětů, o kterých je Helmut informoval.

Postupně ale docházelo ke změně situace a atmosféry v okrese. Olikracie totižvydávala nařízení, kterými se snažila naučit občany Zlije správným způsobům a zlepšit tak jejich život. Například se do příbytků smělovstupovat pouze levou nohou a vycházet pravou nohou, aby byly obě nohy rovnoměrně zatěžovány. Pro zvýšení bezpečnosti konzumace bylo takézapovězeno jíst lžící a vidličkou a veškerá strava se moha jíst pouze nožem nebo rukama. Přestože tato opatření byla vydávána pro zlepšeníkvality života občanů, nesetkala se s pochopením, jejich smysl se zdál pochybný, a postupně narůstající nespokojenost občanů vedla až krevoluci v okrese a sesazení předsedy CVOKu. Následně bylo na setkání občanů rozhodnuto opustit Zliji a přestěhovat se do Nezlije, kdeneplatí nařízení Olikarcie a dobře se tam prý žije. Při té příležitosti se měla taktéž podniknout cesta za Helmutem a předat mu věci z jehodědictví.
 
Tábor Kačlehy 2016 – Kontrabanditos
Nadšení pro cestu bylo velké, přípravy zahájeny a nakonec jsme se všichni vydali na cestu. Nikdo ale nečekal, že to bude tak náročné. Olikracie totižkvůli vzpouře proti svým nařízením nařídila změnit počasí a nad Zlijí se spustil dlouhotrvající silný déšť, který značně komplikoval cestuzejména starší části výpravy občanů. Občané Nezlije nám ale pomohli a dopravili nás rychleji do sucha a tepla svými obytnými vozy.Pořádkové jednotky vyslané Olikracií naštěstí nestihly dorazit včas a zabránit nám ve splnění našich plánů. Radost z příchodu do nové zeměbyla korunována setkáním s Helmutem, který měl velkou radost ze získání rodinných památek a na oplátku nám věnoval občanům velkou sumu peněz,kterou jsme mohli použít na úspěšný start v nové zemi.

V Nezliji se nám žije dobře, jsme zde svými pány a nikdo nás nenutídodržovat hloupá nařízení. Chtěli bychom tímto poděkovat občanům Nezlije za vlídné přijetí!
Sepsal jeden z občanů, který si nepřeje být jmenován

Sláva Olikracii? Už nikdy! 

TATOBITY
HOLOSTŘEVY
UZENIČKY
BLÁTOPEČKY
Terka J.
Tomáš
Matyáš
Terka S.
Jindra
Adéla
Adam
Jakub
Kryštof M.
Tereza M.
Magda S.
Matyáš L.
Gloria P.
Lucka P.
Lukáš N.
Katka H.
Liam J.
Viki K.
Dan V.
Jirka C.
Adéla P.
Lukáš K.
Michal K.
Amálie H.
Helena H.
Anežka V.
Valérie H.
Barbora V.
Jindřiška B.
Veronika T.
Kateřina T.
Martina K.
Denisa H.
Nikola J.
Jarka Š.
Láďa N.
Filip M.
Petr Ž.
Ivo R.

Bart V.
Anna T.
Lukáš S.
Vojta V.
Jakub F.
Monika Z.
Gábina S.
Gábina J.
Kryštof F.
Markéta H.
Kačlehy 2016 – Tatobity
Kačlehy 2016 – Holostřevy Kačlehy 2016 – Uzeničky Kačlehy 2016 – Blátopečky
Silvestrovský tábor 2016-17 – Pes, který zastavil válku
Silvestrovský tábor 2016-17 – Pes, který zastavil válku
Silvestrovský tábor 2016-17 – Pes, který zastavil válku
Silvestrovský tábor 2016-17 – Pes, který zastavil válku
Silvestrovský tábor 2016-17 – Pes, který zastavil válku
Silvestrovský tábor 2016-17 – Pes, který zastavil válku
Podzimní tábor 2016 – Horký dech tajgy
Podzimní tábor 2016 – Horký dech tajgy
Podzimní tábor 2016 – Horký dech tajgy
Podzimní tábor 2016 – Horký dech tajgy
Podzimní tábor 2016 – Horký dech tajgy
Podzimní tábor 2016 – Horký dech tajgy
Podzimní tábor 2016 – Horký dech tajgy
Podzimní tábor 2016 – Horký dech tajgy
Astronomicko-kosmonautický tábor 2016
Astronomicko-kosmonautický tábor 2016
Astronomicko-kosmonautický tábor 2016
Astronomicko-kosmonautický tábor 2016
Astronomicko-kosmonautický tábor 2016
Astronomicko-kosmonautický tábor 2016
Astronomicko-kosmonautický tábor 2016
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov
Tábor Hubenov 2016 – Kriminálka Hubenov
Tábor Říčky 2016 – Po stopách Xapatanu
Tábor Říčky 2016 – Po stopách Xapatanu
Tábor Říčky 2016 – Po stopách Xapatanu
Tábor Říčky 2016 – Po stopách Xapatanu
Tábor Říčky 2016 – Po stopách Xapatanu
Tábor Říčky 2016 – Po stopách Xapatanu
Tábor Říčky 2016 – Po stopách Xapatanu
Malé tábory pro malé děti 2016 (1. turnus) – Putování světem
 MTMĎ 1. turnus
Malé tábory pro malé děti 2016 (2. turnus) – Putování světem
 MTMĎ 2. turnus
Malé tábory pro malé děti 2016 (3. turnus) – Putování světem
 MTMĎ 3. turnus
Malé tábory pro malé děti 2016 (2. turnus) – Putování světem
Malé tábory pro malé děti 2016 (2. turnus) – Putování světem
Malé tábory pro malé děti 2016 (1. turnus) – Putování světem
Malé tábory pro malé děti 2016 (1. turnus) – Putování světem
Malé tábory pro malé děti 2016 (1. turnus) – Putování světem
Malé tábory pro malé děti 2016 (2. turnus) – Putování světem
Malé tábory pro malé děti 2016 (2. turnus) – Putování světem
Tábor Kačlehy 2016 – Kontrabanditos
Tábor Kačlehy 2016 – Kontrabanditos
Tábor Kačlehy 2016 – Kontrabanditos
Tábor Kačlehy 2016 – Kontrabanditos
Tábor Kačlehy 2016 – Kontrabanditos
Tábor Kačlehy 2016 – Kontrabanditos
Tábor Kačlehy 2016 – Kontrabanditos
Tábor Kačlehy 2016 – Kontrabanditos

      Táborové zprávy   
2.9.
Chystáme podzimní tábor (26. – 30.10.) a tradiční silvestrovský tábor v Prachaticích (28.12. – 2.1. 2017).
............................................................................................................................................................................................................
4.8.
Ztráty a nálezy z táborů zde (věci budou k dispozici do konce září).
............................................................................................................................................................................................................
29.6.
Do konce srpna nám nic neposílejte klasickou poštou (jsme celé léto na táborech). Všem od kterých máme přihlášky a zaplacené zálohy byly rozeslány táborové informace o odjezdech, co s sebou... Upozorňuji, že doplatek měl být poslán do 10.6., pokud nebylo individuálně dohodnuto jinak.
............................................................................................................................................................................................................
1.6. Možné příspěvky na tábory

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna dává na letní tábory 300 Kč pro děti 6 - 16 let, 1x za 2 roky, pokud jsou pojištěnci rodiče, tak každý rok...). Více ZDE (Balíček Pohyb). Příspěvky na tábory jsou rok od roku horší, aneb jiné pojišťovny letos příspěvky na tábory (zatím) neposkytují. Pokud by tomu ale bylo jinak - některé pojišťovny minulé roky vypsaly programy až v létě - a všimnete si toho, informujte nás prosím.

Příspěvky na tábory hradí také některé odborové organizace svým členům, nebo firmy či organizace přispívají na tábory z fondů zaměstnavatele. Někdy je možné zažádat o příspěvek v rámci některých druhů sociálních dávek. O příspěvky se musí ale zajímat rodiče sami, my jen můžeme vystavit potvrzení.

............................................................................................................................................................................................................
6.5.
Upozorňujeme rodiče, že do 6.5. měla být poslaná přihláška a záloha... Nové děti se ale samozřejmě mohou hlásit (pokud je místo).
............................................................................................................................................................................................................
13.4.
Tři tábory jsou už plné (Kačlehy, velké Říčky a astronomicko-kosmonautický). Ovšem, i na tyto plné tábory je možné se hlásit jako náhradníci. Občas se stane, že někdo odpadne, takže se místečko může uvolnit.
............................................................................................................................................................................................................
22.3.
Některé tábory budou mít brzo zaplněnou kapacitu (velké Říčky, astronomicko-kosmonautický). U táborů, kde je už jen pár volných míst, si předem ověřte, zdali je ještě volno. Stačí sms, email... Poslaná přihláška bez předchozího přihlášení už může být neplatná.
............................................................................................................................................................................................................
9.3.
Přijaté dokumenty, platby, přihlášené děti – tabulky se nyní aktualizují minimálně 2x týdně. Za chvíli už budou jako první tradičně plné "velké Říčky" (Po stopách Xapatanu), nyní zbývá cca 10 volných míst.
............................................................................................................................................................................................................
15.2.
Nabídka táborů je již nějaký ten den kompletní, vpravo nahoře si můžete stáhnout letáček. Však už se děti také hlásí...
............................................................................................................................................................................................................
17.1. 2016
Po týdenní vynucené počítačové pouze (překopávky, výpadky, znovupřekopávky... pc) sem brzy přibudou další kompletní informace k táborům
a přihlášky. Začínáme Malými tábory (MTMĎ)... (viz níže)

............................................................................................................................................................................................................
20.12.
Kompletní informace a přihlášky k letním táborům budou ke stažení v lednu.
............................................................................................................................................................................................................
19.11.
Níže jsou uvedeny termíny letních táborů.
............................................................................................................................................................................................................
13.10.
Během listopadu by měli být známé termíny letních táborů. Zveme děti na podzimní a silvestrovský tábor.