Žlutý květ - tábory, výpravy, akce ...
              
Titulní strana  /  Zpět na výpravy
 
Výpravy v roce 2008

Divadlo Tři zlaté vlasy děda Vševěda a vánoční Praha


Na nedělní akci (14.12.) se sešla malá skupinka dětí. V divadle Komedie (Pražské komorní divadlo) jsme shlédli pohádku Karla Jaromíra Erbena Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Tedy, bylo to trochu jinak, než že bychom shlédli jen celou pohádku. První část dějství se odehrávalo na půdě střechy. Skupinka dětí se šla podívat na půdu kamarádových rodičů. Na půdě našly knihu s pohádkami a posléze se rozhodly, že si nějakou pohádku zahrají. Scéna byla o dětech, kteří se snaží něco zahrát, ale moc jim to nejde, protože nevědí jak na to a občas se přou a hádají. Byla to ohromná legrace, obzvlášť nejmladší „ségra“ v podání Ivany Uhlířové (hrála ve filmu Nuda v Brně). Dokonalé!

Po přestávce se hrála samotná pohádka, kterou si „děti z půdy“ dobře připravily. Během pohádky byly dva vstupy dětí z půdy, například, když je rodiče volali na večeři. Závěr byl vizuálně zcela jiný a zajímavý, ale nezvyklý. Tím koncem předsta- vení byl rozhovor matky a děda Vševěda při trhání tří zlatých vlasů. Zcela na závěr jsme se dozvěděli, jak bude potrestán zlý král. Zajímavý závěr, ale pro děti bych přeci jen čekal sehrání pohádky i s dobrým koncem. Každopádně, představení bylo povedené a stojí za shlédnutí. Možná, že se víc pobaví dospělé obecenstvo, děti všechny legrační momenty přeci jen neocení.

Po představení si děti v divadle daly svačinku a vyrazili jsme do svítících večerních ulic. Minuli jsme obchod s mapami, kam jsme se s dětmi podívali před divadlem. Měli jsme namířeno na Staroměstské náměstí. Akorát jsme stihli představení dvanácti apoštolů na orloji. Samozřejmě bylo všude plno lidí, a tak jdeme s dětmi za ruce k ozdobenému stromečku. Už nám nezbývalo příliš mnoho času. Proto se snažíme najít nějaká stará řemesla. Našli jsme kováře, který nekoval, oheň pohasínal, ale alespoň měl vystavené kovové zvonce. Ty děti samozřejmě řádně vyzkoušely. No, nechtěl bych mít stánek vedle těch zvonců. Cestou na metro nacházíme domácí zvířata v ohradě, ovce a kozy. U zvířátek proběhlo náležité zdržení. Proto jsme také autobus na cestě domů dobíhali.

Divadlo Komedie. Fotogalerie
Jaké bylo kino VALL-I                                                                                  
 
V neděli 30.11.08 jsme se s dětmi vydali za kulturou, konkrétně do kina. Shlédli jsme animovaný film VALL-I z dílen studia Pixar. Se stejného studia pochází filmy; Hledá se Nemo, Příběh hraček, Život brouka, Auta, Ratatouille a další. Z tohoto důvodu se dala očekávat stoprocentní výtvarná stránka, což se potvrdilo.

VALL-I  je Víceúčelově Automatický Likvi- dační Lisovač – Imunizátor, poslední robot na planetě Zemi, kterého tu lidstvo zanechalo, aby ji vyčistil. Jádrem příběhu je vztah, po kterém robotek touží. Není to tedy film o ekologii, jak by se mohlo zdát. Země plná odpadků a lidstvo na kosmické lodi Axiom je jen vyjádření prostředků k příběhu. Film nemá ani nic společného s filmem Číslo 5 žije, natož s hraným E.T. Jde o originální nápad, který se začal rodit již před vytvořením filmu Toy Story (Příběh hraček) v roce 1995.

Roztomilý robot nakonec svou lásku našel. Roboti ve filmu nemluví, ale vydávají zvuky. Zvuky a gesty robotů dokázali tvůrci perfektně vytvořit lidské emoce. Film je opět něco nového a celkový scénář je dosti originální. Samotný příběh lodi Axiom a jeho kapitána je možná až příliš primitivní, a akčních scén by mohlo být méně. Každopádně film za shlédnutí stojí.

Ještě několik zajímavostí o filmu (převzato z Česko-Slovenské filmové data- báze). Vzhled Vall-I vznikl, když si jeden z designérů prohlížel lovecký dalekohled a zjistil, že různé sklony okulárů připomínají různé emoce. Ve scénářích promlouval Vall-I normální angličtinou, aby bylo pro animátory lehčí vžít se do situace. Mezi roboty tedy probíhají normální dialogy. Slova byla ale nahrazena pípáním. Tvůrci se setkali s lidmi z NASA, kteří vyvíjejí opravdové roboty. Ve filmu si zahrál i první lidský výtvor ve vesmíru: VALL-I se z kupy harampádí vynoří s družicí Sputnik na hlavě. Na návrhu designu robota EVE pracoval šéfdesigner z Apple, Jonathan Ive. V prvních 30-ti minutách snímku nepadne jediné slovo. Ozvučení Vall-I vytvořil známý zvukař, který pracoval například na nové i staré trilogii Star Wars, Ben Burtt. 

Český web: www.csfd.cz/film/231646-valli-walle, originální web.JAKÝ BYL
 


Nové děti, nový vedoucí, a některé nové hry. Tak jsme navštívili, brzo po zahájení školního roku „naší“ víkendovou základnu u Železné (12. - 14.9.08). Ale abych upřesnil první větu, nových dětí bylo pár, nový vedoucí byli nový jen tím, že byli poprvé v Železné, jinak osvědčení z táborů, a ti přinesli pár nových her. Účast byla poznamenána nemocností dětí, ale i tak se jich sešlo šestnáct.

V příjemném slunečném, ale chladném víkendu se hrálo několik her ve velké zahradě kolem chaty. Došlo i na utvoření tří družstev. Názvy družstev si ale děti vymýšlely už v klubovně, kde se také hrálo několik her. První klání mezi družstvy proběhlo ve hře Aktivity.

Sobotní dopoledne se uskutečnilo už tradičně při hraní her na hřišti v Železné. Protože nebylo tolik dětí, jako obvykle, mohli jsme si dovolit k obědu udělat palačinky. Odpoledne jsme strávili v lese při nových hrách. Děti si například vyzkoušely komunikaci mezi sebou pouze po hmatu. Nechybělo ani klání mezi družstvy v překážkové dráze. Další část odpoledne a večera se již hrály hry na zahradě u chaty. Sobotní pobyt venku byl zakončen zpěvem vedoucích při flétně, táborákem a opékáním buřtíků. Před povinnou sprchou a večerkou jsme si v klubovně zahráli ještě jednu hru.

Nedělní ráno je vždy balící a uklízecí. Po balení obvykle chodíme ven, ale protože bylo ještě chladno, hrálo se několik her v klubovně. Ven se šlo až po svačině. Před příjezdem rodičů se vyhlásily výsledky bodování skupin a šel se hledat sladký poklad. Tentokrát hledání pokladu nedalo dětem příliš práce. Zato v říjnu, na táboře Poklad pevnosti Železňák to nebude tak jednoduché! :)
 
TYGŘÍCI NETOPÝŘI MONTÍCI
Pavlína K.
Kristýna N.
Alice V.
Bára V.
Adam H.
Jirka Č.
Tomáš V.
Johanna
Lada
Ivo R.
Tomáš S.
Jirka B.
Ondra V.
Emma V.
Štěpán V.
Katka P.

 21 bodů

19 bodů 

25 bodů 

 2. místo

 3. místo

 1. místo
JAKÉ BYLOO červnovém víkendu si počasí hrálo. V pátek předávání dětí proběhlo za dešťové přeháňky.
K pátečnímu začátku tradičně patří vzájemné představení se a pár her. Do večeře se stihla utvořit tři družstva: Kobylky, Ferdové a Berušky. Za zmínku stojí večerní divadelní představení družstev. Protože byl víkend věnován Ferdovi Mravencovi, bylo téma představení: Polámal se Mraveneček. Poslední večerní program pro děti se už odehrával naležato při čtení knih na dobrou noc.

Sobotní dopoledne trávíme na hřišti v Železné. Poslední dobou je nějaké oblíbené. Asi po vzoru Mistrovství Evropy v honění míče se i na hřišti v Železné odehrálo něco vzdáleně podobného. Tedy, hrála se i vybíjená a náležitě se využilo dětské hřiště.

Odpoledne už tradičně patří krásné cestě do smrkového lesa, ve kterém se to Ferdou Mravencem jen hemžilo. Děti barvily Ferdův kapesník přírodními barvami, pak Ferda sbíral pro Berušku včeličky, motýlky a broučky. Samozřejmě látkové a papírové, my přírodu chráníme. Protože je Ferda pilný jak včelka, staví pro Berušku vilku. Inu, ta se má. Nakonec Ferda běžel do práce a musel překonávat nástrahy lesa (překážkový běh na čas).  Děti naopak využily dary lesa, každý vzal pár klacíků a šlo se na zahradu připravovat večerní táborák. Sobotní večer se odehrával ve znamení opékání buřtíků a hraní na zahradě. V klubovně, před pov in nou sprchou, bylo předvedeno jedno, pro stálé účastníky odehrané kouzlo s přestříhnutým provazem. Tedy, provaz se sice přestřihl a zauzloval, ale uzel sjel a provaz byl celý.

Po nedělní snídani a balení se uskutečnilo ještě pár hodnocených her. Žel občasné dešťové přeháňky děti zaháněly do klubovny. Družstva vymýšlela např. slova na písmeno M. Kolem sedmdesáti slov v časovém limitu není pro družstva vůbec špatný výsledek. Tím to ale nekončilo, bylo třeba vymyslet z napsaných slov věty. V samém závěru výpravy účastníci dostali diplomy a hledali poklad, ale bylo třeba trochu té nápovědy, jinak by tam ti mravenečkové hledali dodnes.

KOBYLKY FERDOVÉ BERUŠKY
Anička H.
Sára P.
Alice V.
Štěpán V.
Tomáš B.
Jakub V.
Johanna H.
Vanessa Č.
Bára V.
Ivo R.
Ondra V.
Jára V.
Lukáš V.
Kristýna N.
Bára V.
Míša D.
Kamila S.
Kája N.
Lukáš V.

 23 bodů

20 bodů 

21 bodů 

 1. místo

 3. místo

 2. místo
JAKÝ BYLV pátek se sjela necelá třicítka dětí. Počasí nebylo zrovna nakloněné ke hrám na zahradě, a proto po příjezdu až do večerky hrajeme hry v klubovně, některé na pohádkové téma. První večerka samozřejmě některým dětem dělala problémy :).

Sobota první jedince, k nelibosti spících vedoucích, uvítala po šesté ráno. Po snídani s dětmi hrajeme hry ještě v klubovně, po čase nastává opravdu pohádková hra, hledání svačiny – tropického ovoce na stromě české zahrady. Po svačině se pohádkové společenstvo o čtyřech družstvech vydává na hřiště, kde se při hrách trochu zdrželo. Oběd samozřejmě neutekl. Po malé, spíše odpolední pouze se chystají přípravy do pohádkového lesa. Počasí nás obšťastnilo sluníčkem, které vydrželo až do neděle. Cestou po lukách se brodíme vysokou trávou, což se dětem ohromě líbilo, dalo se v ní i krásně schovat.

Po příchodu do lesa to vypadlo, že jsme se do něj přišli jen najíst, ale po svačince se rozjelo několik pohádkových her. Například ponoření se do malého světa přírody, tedy do takového světa skřítků, pak družstva hledala pohádkové bytosti, až našla skutečnou čarodějnici. Po pohádkových hrách bylo třeba cestou do chaty nasbírat trochu toto dříví na večerní oheň. A zatímco někteří připravují na zahradě táborák, někteří hrají hry. Po prvním chodu večeře se ještě bojuje při hrách o body do družstva. Pak se úspěšně zapaluje táborový oheň, opékají buřtíky a chlebíky. Hromada zeleniny jako příloha k buřtům zmizela jako vždy beze stopy. Před spaním nechybělo v klubovně nějaké to kouzlo, hra a vyhodnocení dne. Pak už jen do sprchy a hajdy do spacáků.

Nedělní probuzení do slunečného dne bylo naštěstí pozdější. Některé události jsou nevyhnutelné. Tím je balení a úklid po snídani. Další program už je zajímavější, tím jsou další pohádkové hry. Tak třeba úspěch měla Popelka, tedy přebírání hrachu a čočky. Jistě nezapomenutelnou pohádkou se stalo Sůl nad zlato. Jak je sůl důležitá, se strávníci oběda přesvědčili na vlastní jazyk. Pravda, možná v tu chvíli by raději to zlato :-). Ale slaná bramborová kaše byla kompenzována mrkvičkou a výbornou domácí bábovkou. A samozřejmě tradičním sladkým pokladem, který se jednomu družstvu nedařilo najít, ale i ono se nakonec dočkalo.

PIRÁTI TYGŘI JEŠTĚRKY POTKANI
Tomáš D.
Lada F.
Johanna H.
Emma V.
Kryštof K.
Matěj K.
Míša J.
Tomáš V.
Bára P.
Bára V.
Kája S.
Tomáš B.
Katka Š.
Mirek N.
Johana B.
Kristýna Š.
Ondra V.
Kája V.
Honza V.
Simona V.
Mikeš P.
Jakub K.
Magda Z.
Kristýna N.
Tomáš S.
Štěpán V.
Alice V.

 16 bodů

18 bodů 

27 bodů 

11 bodů 

 3. místo

 2. místo

 1. místo

 4. místo
 JAKÝ BYLPočasí o víkendech v polovině dubna předvádělo neuvěřitelné situace.
V pátek to vypadalo jen na déšť, který ovšem ustal začátkem výpravy v Železné. Protože venku je vše mokré, hrajeme s dětmi hry v klubovně. Také bylo třeba vytvořit soutěžní posádky, které se utkají při hledání pokladu. Piráti z ostrova pokladů, Draci a Jestřáby si vymysleli opravdu povedené pokřiky. Večer před spaním si děláme kino. Z dataprojektoru pouštíme výborné krátké animované filmy ze studia Pixar.

V sobotu se probouzíme do slunečních paprsků. V klubovně hrajeme spoustu her, až bychom málem zapomněli vyrazit na čerstvý vzduch a na hřiště v Železné. Tedy, ještě je třeba si v zahradě najít svačinu. Opět to nebylo jednoduché, zahrada je velká a banány zase vyrostli v jiné části zahrady. V Železné na hřišti měla největší úspěch klasická vybíjená.

Po jídle a opravdu klidném poledním klidu vyrážíme do lesa. Cestou samozřejmě nesmí chybět naše klasické „povodeň, brouci…“. V lese posádky staví lodě. Samo sebou, staré historické, ze dřeva. A představte si, že jen jedna posádka ze tří myslela na to, že loď musí být něčím poháněna, a tedy nezapomněla na plachty a dokonce měla pohon zdvojený vesly. Ostatní, po dotazu na pohon, začali vymýšlet neuvěřitelné nereálné neviditelné mechanizmy v podpalubí :-).

Příliš času nám nezbývá, proto na louce hrajeme Mrazíka a soutěžní štafety. Cestou do naší základny sbíráme dříví na táborák. Na zahradě část dětí hraje hry a část připravuje dříví. K večeři si dáváme gulášovou. Táborák přišel až po soutěžích v zahradě a při soumraku. Tedy, nebylo to jednoduché. Oheň nechtěl chytit. Ale nakonec se dřevo bránícím se plamenům přeci jen podvolilo. Nastalo veselé opékání buřtíků i chlebíků a jejich následná konzumace s hromadou zeleniny (rajčata, okurky, červené papriky, ledový salát, cibule), které se u nás opravdu nešetří a vždy se sní. Před spaním jsme si v klubovně vyhodnotili den a já předvedl druhé večerní kouzlo, tentokrát
s čtením slov napsaných na lístečcích, aniž by se museli předem rozbalit.

V neděli je program částečně daný. Po snídani nastává balení a úklid pokojů. Pak se můžeme věnovat hrám. Nastalo poslední rozdávání dílků mapy s vyznačeným pokladem. Družstva si mapu dala dohromady, slepila a pod dohledem vedoucích vyrazila hledat poklad. Dvěma družstvům hledání pokladu nedělalo problém, třetímu to trvalo trochu déle, ale i ono se svých dobrůtek dočkalo.
PIRÁTI Z OSTROVA POKLADŮ DRACI JESTŘÁBY
Tomáš V.
Tomáš D.
Lada F.
Johanna H.
Anna H.
Ivo R.
Honza K.
Ondra H.
Bára P.
Bára V.
Tomáš B.
Tomáš S.
Veronika H.
Kristýna N.
Kristýna Š.
Martin M.
Lukáš V.
Emma V.

 18 bodů

14 bodů 

15 bodů 

 1. místo

 3. místo

 2. místo 
Za jarní přírodou
 
                             (28. - 30.3.2008)

                                                                           
Tak jsme se dočkali. První ze čtyř připravovaných víkendových výprav
s dětmi do Železné.

Letos jsme přivítali novou posilu do party vedoucích jak do Železné, tak na letní tábor, Janu z Plzně. Pod jejím vedením se v pátek konaly hry ve velké zahradě a po západu slunce v klubovně.

Sobota pro některé děti začala dobrovolným budíčkem v 6 hodin ráno. Chtíc vyrazit na hřiště do Železné, jsme se museli před chatou znovu otočit zpět, protože déšť si usmyslel, že nám odchod pozdrží. Tak jsme se pozdrželi v klubovně při hře Aktivity. Ale jednalo se jen o přeháňku, za chvíli jsme byli na hřišti. Tedy na hřišti dětském s prolézačkami, kolotočem apod. Toto území přitáhlo děti jak magnet, což jsme využili pro překážkovou soutěž. Na klasickém vedlejším hřišti dáváme ještě Rybičky a rybáře a pak se vracíme na hry do naší zahrady.

Odpoledne se vydáváme zkoumat jarní přírodu. Před odchodem si něco malého povíme a vyrážíme. Na začátku cesty hned kolem jezevčí nory. Na louce objevujeme pěkné stopy vysoké zvěře. Spoustu stop, které dle plánu odléváme. Nejdříve si je děti jedlým olejem naolejují a poté se do stopy nalije sádra. Nechali jsme je vylité sádrou na svém místě s tím, že si je ztvrdlé vyzvedneme, až se budeme vracet. Cestou hrajeme Povodeň, bomba, brouci. Po svačince v lese jedna polovina dětí hraje Stromovis
a druhá půlka se učí poznávat stromy pouze po hmatu. Nutno dodat, že poznávačka smrku, borovice, buku a břízy pouze po hmatu dětem šla na výbornou. Potom jsme byli umluveni na stavbu domečků. Po domečcích každého samostatně beru na posed, odkud pozorujeme triedrem okolní krajinu. Děti si tak mohli vyzkoušet, jaký výhled má hajný nebo myslivec. Cestou zpět vláčíme dříví na táborák a sbíráme již utuhlé stopy.


Za tmy se rozhořel táborák, kde se vedoucí Jana a Tomáš T. projevili jako buřtlabužníci. Noční obloha byla překrásná, a proto jsme stejně jako v pátek večer, pozorovali unikátní jasný přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) s první evropskou zásobovací kosmickou lodí ATV - Jules Verne, která letěla souběžně před ISS - obě tělesa byla pár dní před spojením. Pak jsme si ukázali nějaké souhvězdí a planetu Mars na krásném místě v Blížencích. Před mytím a večerkou dáváme ještě jednu hru v klubovně a zhodnocení dne. Děti, rozdělené do dvou družstev – Morčata a Postrach chaty v Železné – soutěžily i mezi sebou. Bodování bylo velmi vyrovnané, které ale nakonec pouze o vlásek vyhrálo družstvo Postrach chaty v Železné.  

Na nedělním ránu byl již předchozí den znát, děti vstávaly ke spokojenosti vedoucích o poznání déle :). Neděle byla skutečně vyvedená, teplá a slunečná. Děti stavěly ZOO pro zvířátka, která do družstva dostaly. Samozřejmě nechybělo hledání svačiny, rostoucí na stromě, stejně tak hledání pokladu a rozdávání diplomů. Tak tedy, v dubnu opět v Železné!O výpravě na Perlu oceánu do IMAXu
 

O výpravu do trojrozměrného kina IMAX byl velký zájem, sešlo se 16 dětí. V kině samotném někteří neodolali pražené kukuřici, poháry doslova přetékaly tímto zobáním. Inu, po nás by se z podlahy nazobaly i slepičky.

Kino bylo plné ze čtvrtiny. Komu by se také chtělo v neděli v deset dopoledne do kina, že. Úvod byl v trojrozměrném promítání uchvacující. Hejna rybek plavala všude kolem vás a droboučké živočichy v moři vypadalo, že snad spolknete. Kolárovým útesem nás provázela želva kareta, jménem Aris. Spatřili jsme tak známého klauna očkatého, hravého delfína, žraloky, desítky druhů ryb samotářů a krásná hejna a spoustu dalších živočichů. Samozřejmostí bylo povídání karety Aris o tom, co jsou to korálové útesy: „Korály jsou velice citlivá stvoření, která vyžadují teplo, čistou vodu a sluneční světlo. Přežívají ve vodě o teplotě 17,7 až 28,8 °C. Vzhledem k tomu, že ke své existenci potřebují sluneční světlo, přežívají pouze v mělkých oblastech.“

Trojrozměrná projekce byla opravdu úchvatná a mnohdy tak 
reálná, že si děti často chtěli ryby i delfína pohladit. Ovšem toho, čeho se ruce dotýkali, nebyly ryby, ale hlavy diváků, sedící před dětmi. Naštěstí měli pochopení, také natahovali své ruce, i když ne tak vehementně, jako děti. 

Po filmu si děti udělaly mořský kvíz, snažící se správně určit žraloky, kytovce a další živočichy. Na Zličíně jsme si zahráli nějakou tu hru.
A těsně před odjez
dem domů padlo několik kvízových otázek. Víte, jaké ryby jsme ve filmu Perla Oceánu viděli? Byl to kapr, úhoř nebo delfín? Ani jedna možnost není správně. Víte proč?  
 Za skřítkem do planetária
 
     

V neděli 20. ledna 2008, jsme v teplém, ale větrném počasí, s dětmi navštívili pražské planetárium. Hlavní sál planetária, Cosmorama, byl už z půlky zaplněn, když jsme dorazili. Čekal nás příběh o jednom malém obyvateli planetária. Byl vskutku malý, zato s velkými ušisky. Takový téměř všeznalec planetária a zdatný opravář. Ale už menší znalec souhvězdí a noční oblohy vůbec. To snad proto, že v planetáriu nebydlel odjakživa, předtím se staral o hodiny na věži a pak se dostal do továrny, kde se planetária vyrábějí.

Náš skřítek se seznámil s jedním pracovní- kem planetária, pomáhal mu při opravách a také se chtěl podívat k němu domů. Nakonec skřítek pozval svého nového kamaráda k sobě. Bydlí totiž na jednom moc neobvyklém místě v planetáriu. Kde? Kdepak, neprozradím, běžte se s dětmi na příběh podívat.

V příběhu samozřejmě nemohlo chybět několik naučných pasáží, například o souhvězdích, o Měsíci, planetách i kometách. Skřítka a jeho kamaráda namluvil herec Martin Dejdar.

Po představení děti žádali svačinu, jak by ne. Zde se ukázal jeden nedostatek. Není se kam posadit. Nikde nic na sezení. Tak se uvelebujeme na koberci na chodbě do sálu. Odtud nás paní uvaděčka vykázala. V planetáriu jsem našel jeden pěkný veřejný zastrčený koutek, kde bez přítomnosti veřejnosti, na pěkně čistém koberci děti vybalují svačinu. Kdepak i zde si nás paní uvaděčka našla. Vůbec jí nevadí, že by děti posadila
na studenou mramorovou zem, hlavně aby na koberci nebyl ani drobeček. Koberec je přednější!
Po svačince se vrháme na expozici ve vestibulu. Koukáme, mačkáme tlačítka, obdivujeme, dozvídáme se. Pak jsme si chtěli něco koupit, a ejhle, prodejnička zavřená. Na stažené roletě stálo něco o 15ti minutách po představení. Zde si uvědomuji rozdíl mezi státní organizací
a soukromníkem. Říkám si, kde si maminka nebo babička s dědečkem odpočinou, pokud je třeba, když se ratolest bude chtít porozhlédnout po expozici. O časově omezeném prodeji nemluvě. Zklamaní z uzavřené prodejny odcházíme.

Děti jsou větší znalci vesmíru než náš skřítek. Při čekání na autobus ven z Prahy proběhl soutěžní testík z výpravy. Pamatovali si toho vskutku nad očekávání více, než bych čekal. Děti převážně
z prvních tříd daly dohromady téměř všechny planety Sluneční soustavy a zodpověděly další spoustu záludných otázek. Že by budoucí odborníci? ;-)